0
0

Úvod

Na 20 denní poznávací zájezd do USA, a to NP a města západu, jsem jela s CK Simon-Tourist z Prahy, v termínu od 14.9. do 3.10.2012. Letěli jsme z Prahy do LA s mezipřistáním v Londýně (tam je na letišti hotové bludiště) a zpět s LA opět přes Londýn. Z Londýna se letělo nahoru na ostrov Baffin, přes Hudsonův záliv na Velká kanadská jezera, která tvoří hranici s USA. Jelikož jsme letěli ve dne, tak byl vidět nejen Londýn, ale i jezera a pak v USA směrem dolů hory, řeka Mississippi i LA.

Po přistání jsme museli projít přes imigračního úředníka, který nám vyfotografoval oči (to jsem zažila již i jinde) a postupně naskenoval prsty. Po vyřízených formalitách jsme jeli místním autobusem k půjčovně aut, kde jsme vyzvedli 3 dodávky, v každé jelo 10 osob a zavazadla. Průvodci zároveň dělali řidiče, ale střídali se s další osobou z řad turistů.

Jelikož zájezd byl bez stravy, cestou na ubytování jsme se stavili v supermarketu Walmart a nakoupili si potřebné věci. Někdy jsme nakupovali ve Vosu anebo jsme si kupovali něco na zub na benzinkách nebo u Číňanů. V Americe je vše big, big, takže mě se nakupovalo velice špatně, balení pečiva, sýrů, salámů apod. jsou velká, porce u Číňanů také tak pro dva. Snědla jsem půlku porce a druhou jsem příští den vozila ve 30st. vedru. Ceny základních potravin jsou vyšší, než u nás (např. sýry, salámy), jídlo u Číňanů 7,5 dolarů (porce stačí pro dva), americké pivo kolem 2 dol. v plechu, ale obsah je 0,75l. V obchodech jsou ceny uvedeny bez DPH, takže u pokladny vám přičtou 10%. V restauraci pivo pochopitelně kolem 5 dol. 0,5l, v kasínu ve Vegas třetinka za 10 dol. Večeře v restauraci v kasínu 17 dol. a můžete sníst a vypít kolik chcete. Byli jsme na večeři v restauraci na steak, základní cena byla 17 dol. za polévku nebo salát, hl. jídlo a vodu, k tomu se připočítává 10% DPH a 17% za obsluhu, takže výsledná částka činila 21,5 dol. Ubytování jsme měli v motelích 6, asi 2x v 8 a jednou v Econo Lodge. Některé motely ráno dávaly kávu a párkrát jsme měli lehkou snídani. O lednicích si můžete nechat jen zdát, a mikrovlnka byla k dispozici také jen někde na recepci. Sprchy, WC, klima a TV fungovaly, co víc člověk potřebuje.

Již konečně vím, proč se o Americe říká, že je to země neomezených možností a já ještě přidávám a nekonečně velkých prostorů. Někteří Američané, hlavně ve Vegas mi připadali crazy, ale toto město je o tom, že se zde lidé jezdí bavit a trocha toho bláznivého k tomu patří. Jen jsem nedovedla pochopit, proč se pivo balí do papírových sáčků a takto je na veřejnosti můžete pít. Nikdo asi neví, co tam máte. Pití alkoholu na veřejnosti je totiž zakázáno a ani v autě nesmíte mít otevřenou láhev piva.

Počasí po celou dobu bylo výborné, teplota se pohybovala od 25 do 35 st.C, podle toho v jaké nadmořské výšce jsme se pohybovali. V Death Walley bylo dokonce 46 st. Zažili jsme ale také ohromný liják s krupobitím. Projeli jsme sedm států – Californie, Nevada, Utah, Idaho, Montana, Arizona a Wyoming a celkem jsme najeli téměř 8 tisíc km. A kde všude jsme byli? Města – Los Angeles, Las Vegas, Sacramento, San Francisco, Salt Lake City, Reno, to jsou ta velká. A pak národní parky se spoustou nádherných míst – Sequoia, Yosemite, Yellowstone, Island In the Sky, Canyoland, Arches, pohoří Grand Teton, Grand Canyon, Antelope Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Death Valley, Zabriskie. Projeli se po legendární Route 66 a zájezd jsme ukončili v zábavním parku Universal Studios Hollywood. V každém NP jsou visit centra, která jsou zároveň jakýmsi malým muzeem. Super zážitek let helikoptérou nad Grand Canyonem. O tom všem napíši zvlášť, protože každé místo bylo něčím zajímavé.

První nocleh Motel 6 v Bellfloweru nedaleko LA.

http://www.turistika.cz/cestopisy/usa-np-a-mesta-zapadu

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .