0
0

Po více než pěti letech jsem se vrátil na Ostrov svobody, který je někdy též nazýván Kuba. Asi nemá smysl psát o tom, že čas tady plyne poněkud jiným tempem, než na jaké je středoevropan zvyklí. Přesto je vidět, že se místní companeros v poslední pětiletce úplně neflákali a dosáhli mírného pokroku v mezích zákona. Zlepšení je znát především v kvalitnější hromadné dopravě. Také v obchodech se dá světe div se nakupovat a ulice jsou celkem čistý.

Jelikož el comandante Ládík válčí na jiné frontě, společnost mi tentokrát dělala seržantka Camilla, která se výborně osvědčila. Nutno zmínit její zásluhy v boji se šváby, komáry, trudomyslností a vůbec všemi nástrahami, které nás potkali, za což bude po zásluze povýšena.

Pokud se chystáte navštívit tuto po všech stránkách nezapomenutelnou zemi, možná se vám bude hodit pár tipů a postřehů z letošní akce. Podrobnější informace o cestování po Kubě jsou zde. Pár věcí se samozřejmě od té doby změnilo. Co se však týče ubytování, dopravy, peněz, nakupování, stravování apod., tak to platí přiměřeně i v současnosti.

Havana

Doprava

Jestli je v Havaně na první pohled vidět nějaké zlepšení, pak je to v hromadné dopravě. Ta je zajišťována poměrně hustou sítí autobusových linek, které zajíždějí až do příměstských oblastí. Vozový park se v posledních letech dočkal v podstatě kompletní obměny. Nejčastěji jsou používány poměrně komfortní nízkopodlažní kloubové autobusy. Jejich kapacita je obvykle plně využita avšak už to není tak natěsno jako v proslulých Camelech, jejichž provoz byl již ukončen.

Po centrální části města je nejlepší se pohybovat pěšky nebo na kole. Pro jízdu na větší vzdálenosti je jednoznačně nejlevnější volbou právě hromadná doprava. Je to jedna z mála věcí na Kubě, kde turisti zaplatí stejně jako Kubánci. Jedna cesta stojí jedno místní peso (v přepočtu asi jednu korunu). Městským autobusem se dá dojet na terminál de Omnibus na Plaza de la Revolución (Calle 19 de Mayo), kde zastavuje i většina autobusů společnosti Viazul, od Capitolia linkami P11, P12 nebo P15. U hlavního terminálu Viazulu Zoologico sice žádný autobus nezastavuje, ale z centra města se dá jet linkou P12 a vystoupit u Ciudad Deportiva což poznáte podle velkého kruhového objezdu na Av. de la Independencia a dál pokračovat pěšky asi 800 metrů po Av. 26. Po výletu na pevnost Castillo se lze vrátit jakýmkoliv autobusem ze zastávky, která je před mýtnými branami na vjezdu do tunelu. Většina těchto autobusů pak míří do centra před Capitolio.

Teoreticky je možné hromadnou dopravou dojet i na nebo z letiště. Autobusy nezastavují až u letištních terminálů, takže asi 2 km je potřeba dojít pěšky. Pro cestu na letiště je však asi jistější použít taxi, což vyjde standardně na 25 CUC a moc usmlouvat se to nedá.

Playas del Este

Až budete mít dost klopýtání po havanských barech, určitě se hodí osvěžit se na blízkých plážích, které se souhrnně nazývají Playas del Este. Tento pás pláží se nachází asi 20 km od Havany. Městská doprava až sem nezajíždí a tak je potřeba zvolit jiný způsob dopravy. Použít se dá např. turistický autobus fungující na principu Hop on – Hop off, jehož linka T3 má výchozí zastávku na Av. Prado před Parque Central. Jednodenní jízdenka vyšla na 3 CUC, ve vrcholné sezoně to však bude nejspíš za 5 CUC.

Pláže u jednotlivých hotelů jsou vcelku obdobné. Všude se dá koupit něco k jídlu a pití. Dřív nebo pozdějc vás dostihne prodejce kokosů s rumem voláním coco coco. Na šnorchlování nebo snad potápění to tu moc není, ale dají se půjčit různá náčiní na dovádění jako třeba drak na kiting neb tu bývá dost větrno. Vzhledem k tomu, že cestou zpět jsou autobusy obvykle přeplněný, tak je asi nejlepší jet až na poslední pláž u Hotelu Arenal, protože na zastávkách blíž k Havaně je pak už autobus plný a lidi nepřibírá.

Trinidad

Topes de Collantes

Topes de Collantes je název horského městečka, které se nachází asi 20 km od Trinidadu a v jehož okolí se rozprostírá stejnojmenný národní park. V okolí městečka Topes je několik značených stezek, které jsou ovšem zpoplatněny a obvykle jsou zakončeny vodopádem nebo horským jezírkem. Teoreticky mají do Topes jezdit z Trinidadu místní autobusy. Praxe je ovšem jiná a na hromadnou dopravu se tudíž nelze spoléhat. Proto jsme se rozhodli vyrazit na Ranchón El Cubano, který je od Trinidadu vzdálen jen cca 6 km a dá se tam dojít pěšky nebo dojet pomocí nějakého přibližovadla.

Ranchón El Cubano a Cascada Javira

Hromadné výlety na Ranchón s následným výstupem k vodopádu Javira organizují místní cestovní kanceláře jako např. Transtur. Každý den ráno je z Trinidadu a okolí vypraveno několik turistických autobusů s průvodcem. Vzhledem k tomu, že to není daleko a cesta je poměrně jednoduchá lze si cestu naplánovat i bez průvodce.

Většina hromadných zájezdů vyjíždí z Trinidadu kolem 9 hodiny. Je proto lepší vyrazit o něco později, protože pak budete u vodopádu s jezírkem na koupání bez společnosti desítek dalších turistů. Cesta k Ranchónu se dá zvládnout pěšky, na kole nebo jízdou v colectivos. Z Trinidadu se vydejte po silnici na západ směrem na Cienfuegos. Zpočátku široká čtyřpruhá silnice se 0,5 km za Trinidadem promění ve standardní kubánskou dvoupruhovku. Cestou projdete kolem uvítací brány symbolizující historickou věž muzea v Trinidadu. Asi kilometr za městem je most přes řeku, pod kterým se podejde a dál pokračuje rozbitá asfaltová silnička. Tato cesta vede mírnými serpentinami chvíli nahoru a pak zase dolů s pěknými výhledy na Trinidad a okolí. Po pár kilometrech je vstupní brána, za kterou se dejte vpravo dolů a po necelém kilometru dojdete k Ranchónové restauraci, která je vstupním místem na stezku k vodopádu.

V restauraci je nutné si zakoupit za 5 CUC lístek, za který při návratu dostanete za odměnu poměrně hnusný drink. Na stezku se nastupuje přes zavěšený most za restaurací. Značení stezky sice není ve standardu klubu českých turistů, ale sem tam nějaká ta cedule tam je, takže nehrozí, že byste se ztratili a dá se v pohodě projít bez průvodce.

Cesta k jezírku s vodopádem trvá asi 1-1,5 hodiny a je středně obtížná. V jezírku je příjemná voda na koupání. Pokud vyrazíte později než hromadné zájezdy, nejspíš budete mít jezírko jen pro sebe. Pod vodopádem se dá vplavat do jeskyně, kde je k vidění několik krápníků a poletují tam netopýři.

Zpáteční cesta k restauraci vede z části po příchozí cestě a trvá opět asi hodinu. Od restaurace se vrátíte do Trinidadu stejnou cestou jakou jste přišli. Nám se před mostem s hlavní silnicí podařilo stopnout místní s povozem, což bylo příjemný, páč odpoledne bylo na rozpáleným asfaltu už celkem vedro.

Playa Ancon

Playa Ancon je pás pláží s několika hotely. Z Trinidadu je to nejbližší možnost koupání vzdálená asi 13 km. S colectivos se sem dá dostat za 2 CUC na osobu. Moře na Anconu je poměrně mělké a celkem čisté. Nejlepší válení je asi před hotelem Ancon. Za lehátko vás místní podnikavci zkasírují po 1 CUC. Pokud chcete víc klidu, dá se jít až za hotel Ancon, kde je několik kilometrů dlouhá pláž.

Viňales

Jeskyně

Údolí Viňales je krasová oblast s několika jeskyněmi a s celou řadou skalnatých vršků, kterým se říká mogoty. Komplex jeskyní Gran Caverna de Santo Tomas, který je od Viňales vzdálen asi 15 km, je největší jeskynní systém v Severní Americe a určitě stojí za návštěvu. Asi 4 km severně od Viňales je u silnice Cueva de San Miguel, což je v podstatě jen krátký tunel ve skále na jehož začátku a konci jsou restaurace. Po dalších 2 km je Cueva del Indio s ponornou řekou. Nejblíže od Viňales je Cueva de la Vaca.

Cueva de la Vaca

Cueva de la Vaca je jeskyně, kterou se dá projít skrz mogoty při cestě k Mural Prehistoria. Výlet kolem mogot ve Valle de Viňales je dlouhý cca 12 km a zabere půl dne. Lepší je asi vyrazit ráno, kdy ještě není takový pařák.

Výchozím místem je náměstí José Martího, které zná ve Viňales každý. Odtud pokračujte po silnici na Pinar del Rio a na první křižovatce se dejte vpravo. Dál pokračuje prašná cesta, po levé straně je baseballový stadion. Po této cestě běžte pořád rovně až na konec vesnice a pak ještě asi půl kilometru mezi tabákovými poli až dojdete k rozcestí, kde se odbočí vlevo. Dál cesta pokračuje skrz farmu, kde lze za drobný bakšiš koupit něco doutníků nebo ňáký ovoce. V podstatě je to mýtnice, ale nákup není povinný, takže se dá projít bez ztráty CUCíků. My si koupili aspoň pár doutníků a byly celkem dobrý.

Od farmáře je vepředu ve skále vidět vstup do jeskyně, ke které vede několik desítek polorozpadlých schodů. Samotná jeskyně je docela krátká a za první zatáčku už je vidět konec na druhé straně, takže baterka ani není potřeba.

Po strmém sestupu z jeskyně běžte po pěšině směrem k osamocenému stromu až narazíte na širší cestu, kde se dejte vlevo.

Po asi 3 km cesty údolím dojdete do kempu u skalní malby Mural Prehistoria. Pokud půjdete o víkendu jako my, asi dřív kemp uslyšíte než uvidíte, páč představa místních povalečů o pěkně stráveném víkendu spočívá ve flašce rumu a hodně nahlas puštěnýho rádia. V kempu jsme si po zásluze dali orosenou odměnu Cristal. Servírka byla z našeho zájmu si něco koupit evidentně zaskočena což dávala najevo svým neutuchajícím nadšením pracovat, vždyť je přeci víkend a socialismus nikdy nespí. K muralu valí desítky autobusů Transturu s turisty, takže úplně stačí zkouknout ho z kempu v optice Cristalu. Zpátky do Viňales to je ještě asi 4 km po silnici, takže Cristal na náměstí to jistí.

Jezero El Salto

Pokud na křižovatce pod náměstím odbočíte vlevo do ulice Adela Azcuy, tedy na druhou stranu než je baseballový stadion, dojdete po asfaltce až k jezeru El Salto. Cesta k jezeru je mírně do kopce a je dlouhá asi 5 km. O jezeru se nezmiňují v průvodcích, takže cestou potkáte nanejvýš pár domorodců vozících písek. Cestou je odbočka k hotelu La Ermita, kde se dá za 1 CUC smočit v bazénu. O kousek dál je místo, kde se v neděli konají kohoutí zápasy a sjíždí se tam hodně místních typů. Pak už vede cesta mezi borovicovými lesy až k jezeru, kde je možnost koupání.

Cayo Jutías

Nejbližší možností na koupání v moři jsou ostrovy Jutías a Levisa. My si ani nevím proč vybrali Cayo Jutías. Koupání to bylo celkem fajn, akorát jsme nechytli zrovna to nejlepší počasí.

http://www.kuba2011.wz.cz

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .