0
0

Sedlo Falzarego /2105 m/ odděluje masiv Lagazuoi a protilehlých vrcholů Punta Gallina, Averau a Nuvolau. Vede tudy silnice z Cortiny d´Ampezo do Arabby. Je zde velké parkoviště, restaurace, stanice lanovky na Lagazuoi /2778 m/ a staví zde linkový autobus.

Sedlem probíhala za I. světové války frontová linie a je zde stále plno jejích pozůstatků. Další naší túru jsme zaměřili po stopách válečných bojů.

Ze sedla jsme se vydali po staré vojenské cestě, nyní značená číslem 423. Cesta nejprve mírně stoupá do svahu Lagazuoi a pak odbočuje doprava a kopíruje staré vojenské zákopy z I. světové války. Cestička vede zarostlými a místy zasypanými zákopy nebo v jejich těsné blízkosti. Mírným klesáním docházíme k pobořeným zbytkům polní nemocnice a kasáren ve skalách ve svahu hory Col de Bos. Odtud pokračuje silnička, která byla vybudovaná pro potřeby italského vojska. Všude okolo jsou stále vidět pozůstatky válečné činnosti. Cestou se nám otevírají krásné pohledy na Tofanu a protilehlé vrcholy Averau, Nuvolau a Cinque Torri.

Docházíme k odbočce, kde doleva vede další velká cesta. Ta stoupá do velkého tunelu, který byl vojáky prosekán skalou a sloužil jako úkryt a zároveň jako stáj pro koně. Tato cesta dál směřuje pod Tofanu di Rozes /3225m/ a k torzu hory Castalleto. Dříve 2657 m vysoké Castalleto bylo předsunutým postavením rakouských vojáků a ohrožovalo cestu mezi Cortinou a sedlem Falzarego. Po mnoha marných bojích o získání tohoto důležitého postavení rozhodl velitel italských jednotek vyrazit minovou štolu o délce větší než 500 metrů a nechal celý vrchol hory s rakouskou posádkou vyhodit do povětří.

Po silničce jsme sešli až na velikou louku. Zde hned na kraji odbočuje doprava neznačená pěšinka po které jsme se dostali k hlavní silnici, přímo k odbočce k dolní stanici lanovky na Cinque Torri. Lanovkou jsme vyjeli k chatě Scoiattoli /2255 m/. Poblíž v labyrintu skal pod stěnami Cinque Torri je vojenské muzeum v přírodě – obnovené italské vojenské postavení. Opravené zákopy a spojovací chodby, na původních místech obnovené pozorovatelny, palebná postavení, velitelské stanoviště a prostory pro ubytování a ošetřování vojáků. Zajímavý, ale smutný zážitek.

Po prohlídce jsme vystoupali do sedla k chatě Averau /2416 m/ odkud je velice snadný výstup na velice oblíbený vrchol Nuvolau /2575 m/ kde je chata a nádherný kruhový výhled, zvláště na Lagazuoi, Tofány, Marmoladu, Cristalo, Pelmo a Civetu. Ze sedla vede také lehká zajištěná cesta na Averau /2649 m/. Pokračovali jsme dál oblíbenou částí dolomitské dálkové cesty č.1 /také značená č.441/, která vede do sedla Falzarego. Od chaty pohodlnou cestou pod mohutnou stěnou Averau jsme přešli do sedla Forcella Gallina /2435 m/. Ze sedla cesta klesá skalními žleby na náhorní plošinu a travnatý hřbet. Po pravé straně míjíme jezero Lago Limides a scházíme zpět k autu do sedla Falzarego.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .