0
0

Ubytování v hotýlku, z něhož je to pár kroků na pláž s jemným bílým pískem, průzračná tyrkysová voda, v níž plavou hejna ryb, lenošení ve stínu endemických kokosových palem, báječný kokosový rum a ryby k večeři v restauraci přímo na pláži. Dvěma slovy – ostrov Praslin.

Seychelský turistický ruch stíhá v posledním desetiletí rána za ránou a evropští turisté pomalu mizí. V roce 2006 vystrašila obyvatele ostrovů v Indickém oceánu chikungunya, onemocnění šířené komáry rodu Aedes (přestože zde nebyla situace tak zlá jako na Réunionu, kde onemocněla třetina populace). V posledních letech se blíže a blíže k seychelským ostrovům vydávají lodě pirátů od somálského pobřeží a brázdit vody Indického oceánu přestalo být bezpečné. Seychelská vláda dokonce vyzvala Čínu k vybudování námořní základny, jejíž vojáci by zabránili dalším útokům na civilní jachty. Téměř 50 let nezemřel na Seychelách člověk po napadení žralokem, loni ale koupání na Praslinu narušily i smrtelné útoky těchto obávaných predátorů. Nejprve zabil žralok francouzského potápěče a po dvou týdnech byl smrtelně pokousán třicetiletý britský turista, když šnorchloval pouhých 10 metrů od břehu u jedné z nejidyličtějších pláží – Anse Lazio na ostrově Praslin. Počet turistů z Evropy klesá (mizí především Francouzi a Italové), na což reagovaly i národní aerolinky Air Seychelles, které se orientují na trhy v Číně a v Rusku. Z Evropy tak na Seychely neexistují přímé lety, nejjednodušší spojení nabízí českým turistům Emirates s lety přes Dubaj.

Seychely se rozkládají na přibližně 115 ostrovech (většinou neobydlených) na ploše zhruba 1100×800 km. Na Seychelách žije asi 82 tisíc lidí, většina z nich na ostrovech Mahé, Praslin a La Digue. Mezi Mahé a Praslinem jezdí trajekty dvakrát až třikrát denně, cena v ekonomické třídě je 50 €. Na Praslin je možné i letět, nejen letadlem s Air Seychelles, ale také helikoptérou, což je nejdražší varianta. Praslin je druhým největším ze seychelských ostrovů (38 km²) a žije na něm asi 6 tisíc obyvatel. Je proslulý nádhernými plážemi, nejslavnější jsou na severozápadě – Anse Lazio, Anse Kerlan, Anse Georgette, neméně krásné ale najdete i na východě ostrova – Anse Volbert (Côte d´Or), Anse La Farine, Petite Anse. Není nic jednoduššího, než si na Praslinu zapůjčit auto (půjčoven je řada, cena za den se pohybuje mezi 40–50 €) a objet pláže po celém ostrově. Výběr ubytování je široký, ale za dvoulůžkový pokoj v penzionech se běžně platí nejméně 100 € za den. Nejluxusnější a také nejdražší ubytování nabízí v Lémuria Resort, kde zaplatíte za noc i tisíce eur. Stanování je na ostrovech zakázáno.

Praslin se původně jmenoval Isle de Palmes (Ostrov palem). Původní jméno mu dal francouzský badatel Lazare Picault, který u neobydleného ostrova přistál v roce 1744. Úplně neobydlený ale ostrov být nemusel, býval totiž úkrytem pirátů a plavili se tudy i arabští obchodníci, kteří brázdili vody východoafrického pobřeží již tisíc let před Picaultem. Jméno Ostrov palem znělo nejen romantičtěji než současné (od roku 1768 na počest vévody z Praslinu), ale také lépe popisovalo krásy ostrova – místní endemické palmy Lodoicea maldivica okouzlily nejen námořníky na palubě Picaultovy lodi. I ve 21. století zůstává zážitkem procházka ve Vallée de Mai (Májové údolí), což je prales těchto palem zvaných Coco de Mer, který byl již v roce 1983 zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Palmy dorůstají výšky až 30 metrů a některé jsou údajně staré i 800 let. Jejich ořechy jsou největší na světě, váží až 18 kilo a svým eroticky laděným tvarem připomínají ženský klín. Však také jedno z archaických jmen palmy je Lodoicea callipyge, přičemž „callipyge“ pochází z řeckého výrazu pro krásný zadek. Podle místních legend se palmy v noci milují. Další staré vyprávění tvrdí, že Vallée de Mai je prastarým rájem, v němž Adam s Evou okusili plod palmy. Park je otevřen od 8.00 do 17.30 a platí se přemrštěné vstupné 20 €. Překvapivé je, že do seychelského ráje dovážejí většinu potravin a narazíte zde na malé množství nepříliš kvalitního ovoce.

Seychely nejsou jen rájem biblickým, ale také daňovým. Registrace je nenáročným procesem a v roce 2011 bylo na Seychelách zaregistrováno téměř sto tisíc mezinárodních obchodních společností. Nejdůležitějším odvětvím seychelského hospodářství je cestovní ruch, který zabezpečuje přibližně 70 % příjmů země. Lidé na ostrovech příliš nespěchají, dodržování času jim moc neříká. Naštěstí není problémem se domluvit, od konce napoleonských válek až do roku 1976 byly totiž Seychely britskou kolonií a angličtina je společně s francouzštinou a kreolštinou úředním jazykem. Seychelský tropický ráj je také oblíbeným místem pro exotické a romantické svatby. Jen nezapomeňte, že vhodným obdobím návštěvy ostrovů je léto, kdy je nižší vlhkost, a teploty se pohybují kolem 30 stupňů, aby vám celou svatební cestu nepršelo.

Omrzí-li člověka lenošení na bělostném písku posetém obřími balvany, seychelské agentury nabízejí řadu atraktivních výletů. Na blízkém ostrůvku Curieuse je chovná stanice želv obrovských (které chovají i v pražské zoo), kde se krotké želvy, navyklé na lidské hemžení, nechávají ochotně hladit, aniž by schovávaly hlavu do krunýře. Na ostrově nejsou ubytovací kapacity ani restaurace. Výlet na Curieuse stojí kolem 100 €, v ceně je vstup do mořského parku, jehož je ostrov součástí, šnorchlování a oběd. Za výlet stojí i ostrov La Digue s pláží Anse Source d´Argent. Malebná pláž s vyhlazenými balvany oslní každého, bohužel se tu kvůli mělké vodě vlastně nedá koupat. Ale o La Digue až příště.

http://www.cestomila.cz/clanek/706-seychely-na-plazich-malebneho-ostrova-praslin/104-seychely

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .