0
0

S velbloudy se na silnicích sice nesetkáte, ale takový výlet v sedle na jejich hrbu po písečných dunách je skutečným zážitkem. Stejně tak i jízda autobusem společnosti Global, která zajišťuje pravidelnou dopravu po celém ostrově.

Nejfrekventovanější jsou samozřejmě linky mezi jednotlivými turistickými centry, to se ani nemusíte pídit po jízdním řádu, stačí se posadit v některé z hezkých krytých zastávek a autobus přijede dříve, než se nadějete. Jinak je tomu však při cestách autobusem do vnitrozemí ostrova. Zde je nutné počítat dokonce s tím, že autobus se nemusí ten den vracet zpátky.

Komu se nechce čekat na zastávkách a má na to si připlatit, může si zvolit jeden z mnoha desítek vozů taxislužby, které je možné odchytit kdekoliv na silnici nebo na jejich označených stanovištích. Ceny již nejsou tak výhodné, jako tomu bylo před zdražením ropy, ale přesto na krátké vzdálenosti a při plném obsazení vozu je tento způsob dopravy levnější než jak známe z republiky.

Ten kdo se nechce „mačkat“ v autobusu a ani nechce přeplácet taxíkáře, si může vybrat z nepřeberné a tedy i nepřehledné nabídky autopůjčoven, které své sítě roztahují od letiště až do jednotlivých ubytovacích komplexů. A splétají pro zákazníky neprůhledné cenové pasti různých akcí, jejichž výhoda se ztratí při dotazu na DPH nebo pojištění. Takže pozor, ne vše, co vypadá levně, musí být skutečně výhodné. A o technické kvalitě některých zázraků raději ani nemluvím. Inu, krize dorazila i na Kanáry a někteří podnikavci se s ní vypořádávají různě.

Ale rychle k obecným požadavkům při zapůjčení auta. Půjčovny chtějí dva doklady, platební kartu nebo hotovost na kauci, platný řidičák a věk nad 21 let. I na kanárských ostrovech se musí používat pásy, telefon v ruce míti znamená problém s policií, a překročení rychlosti se nedoporučuje, pokuty bývají ostré, policisté nekompromisní a jsou známy i případy, kdy pokuta dorazila za turistou i do Čech. Jen pro pořádek : v obci je povolena 40ka, mimo obec stovka a na dálnici 120ka. Ve Španělsku je povolený alkohol ve výši 0,5 promile, ale ti, kteří měli pod vlivem havárii, pití před jízdou nedoporučují, postup policie je údajně velmi přísný. Parkovat se může všude, kde to není zakázané, tedy hlavně tam, kde není žluté značení. Modré zóny jsou placené a přibývají, na úkor těch nebarevných.

Pokuty za přestupky jsou možné i v řádech stovek euro a i přes nízké ceny benzínu si na ně těžko ušetříte. Benzín stojí v přepočtu 26 korun (2012) a jeho výše je ovlivněna nízkou spotřební daní.

A poslední doporučení na závěr : ostrov je hornatý, silnice jsou úzké a křivolaké, občas vedou i nad propastmi. Kdo není dobrý řidič, neměl by přeceňovat své schopnosti a raději některé trasy oželet.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .