0
0

První výročí svatby jsme původně chtěli oslavit prodlouženým víkendem na horách. Několik týdnu mrazu a sníh po kolena nás ale přesvědčilo, abychom vyrazili za teplem. Kapverdy se nabízely nepříliš velkou vzdáleností a lákavými teplotami. Vybrali jsme hotel Djadsal kousek od městečka Santa Maria na ostrove Sal.

Cesta měla trvat cca 6,5 hodiny, protáhlo ji ale mezipřistání kvůli dotankování na Kanárských ostrovech. Jakýmsi neoficiálním mottem Kapverd je NO STRESS. Tato dvě slova jsme během pobytu slyšeli nesčetněkrát, zdobí i mnohá trička a poprvé jsme ho zažili v praxi hned na letišti. Dva celníci, kteří kontrolovali pasy a víza rozhodně nikam nespěchali. Pak už nás čekala asi pulhodinová cesta do hotelu, kde na nás ještě čekali s obědem. Hotel Djadsal je patrová budova s pokoji podél bazénu a několik řad bungalovů směrem k pláži. Na tu jsme se šli podívat hned po obědě.

Široká pláž s jemným pískem se táhne doleva asi kilometr Santa Marii a doleva k opuštenému výbežku, kde pláž přechází v poušť a pobřeží se stáčí na sever k hotelu Riu. Téměř neustále vane od východu vítr, který mírní žhavé paprsky slunce. Voda je krásně čistá a modrá a poměrne velké vlny zajišťovaly, že jsme se ve vodě nenudili.

Hotel měl klidnou, skoro až rodinnou atmosféru a dovolená tu byla vyloženě odpočinková. Jídlo bylo vynikající, výběr sice nebyl příliš široký (téměř vše se sem dováží), ale dostačující. Tak výborně připravené ryby jako zde, jsem dosud nejedl. Od dopoledne až do noci se nás snažili zabavit příjemní animátoři.

Třetí den jsme se nechali zlákat na celodenní výlet po ostrově a rozhodně jsme nelitovali. Přiletěli jsme s představou, že jsme na suché placce s krásnými plážemi, ale zjistili jsme, že i na tak malém, vyprahlém ostrově je toho dost k vidění. První zastávkou byla vesnička Murdeira. Zde bydlí ti bohatší obyvatelé ostrova. Není zde sice pláž, ale vlny se tu tříští o skalnaté pobřeží zálivu, kterému dominuje hora, která byla podle svého tvaru nazvaná Lví. Odtud jsme jeli do přístavu Palmeira, kam rybáři sváží své úlovky. Prošli jsme zde krámky se suvenýry a nakoukli i do místní školky. Další zastávka měla být největším zážitkem. Náš autobus opustil silnici a pouštní cestou nás zavezl na místo zvané Buracona. Přírodní záliv, kde se vetšinou turisté koupou v malých lagunách a sledují „tyrkysové oko“ (kruh světla dopadající na hladinu vody ve skalní průrvě), nás toho dne přivítal úchvatnými gejzíry vody, která se tříštila o skály. Vedle těch mas vody jsme si připadali neskutečně malí a přiblížit se k okraji bylo nemyslitelné. Další cesta nás vedla do středu pouště Terra Boa, kde jsme byli svědky fata morgány. Menší kopec v dálce se zdál být uprostřed jezera. Odtud jsme již jeli zpět na jih do Espargos, hlavního města ostrova. Cestou jsme minuli slum přistěhovalců z pevninské Afriky, minuli „open-air casino“ – náměstí se stromem uprostřed, kde se místní muži schází hrát karty – abychom se vyškrábali na kopec přímo uprostřed města s velkým letištním radarem a výhledem téměř na celý ostrov. To už byla doba oběda, na který jsme zastavili na východě ostrova ve vesnici Pedra Luma. Kousek odtud jsme za poplatek 5 EUR vstoupili do sopečného kráteru, kde se odpařováním získávala sůl. Tady jsme na vlastní kůži zažili, jaké to je u Mrtvého moře. Lehli jsme si do vody a ejhle, ona nás nesla tak, že bylo možné si v ní i číst. Po vykoupání jsme, celí od soli, zamířili zpět na jih ostrova k hotelu. Cestou jsme zastavili ještě u pláže Ponta Preta (kousek od hotelu Riu), kde se na vlnách proháněli surfaři. Pro mne největší vlny, jaké jsem dosud na vlastní oči viděl.

Mezi válením se na pláži, dováděním ve vlnách a návštěvami hotelového baru, jsme si našli chvíli i na procházku do Santa Marii. Téměř každý se nás snažil nalákat do svého krámku se suvenýry. Když vyřkl cenu, kterou za vybraný suvenýr chce, vypadalo to, jako by nám chtěl prodat celý svůj krámek. Smlouvání je tu samozřejmostí.

Dovolená na Kapverdách překonala to, co jsme od ní očekávali. Dokonalý relax ve znamení NO STRESS, výborné jídlo a naprosto úžasné koupání. Takto utéct před sněhem a mrazem nakonec může přijít i levněji než dovolená například v Řecku. Snad si i v budoucnu ostrov zachová svůj klid.

http://www.turistika.cz/cestopisy/ostrovy-vecneho-leta

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .