0
0

Zubatá hora

Nechte se prosím na chvíli zlákat od dovádění ve vlnách Středozemního moře a ležení na rozpáleném písku a pojďte společně s námi zdolat Zubatou horu. Cca 50 km od Barcelony směrem do vnitrozemí se nachází vápencový horský masiv Montserrat. Název znamená v překladu Zubatá hora a vyplývá ze vzhledu silně erodovaného masivu, který při pohledu z dálky připomíná zuby pily.

Lanovkový adrenalin

Na vrchol vede z údolí hned několik cest. Nejjednodušší cesta je samozřejmě autem. Nekonečnými serpentinami se dá vyšplhat až k parkovišti u kláštera. Naopak nejnáročnější varianta výstupu je pěšky, pěkně po svých. Cesty pro pěší jsou značené a pěší nadšenci překonávají při cestě vzhůru převýšení cca 600 m. Po cestě je však provází opojná vůně tymiánu a rozmarýnu a překrásné výhledy do okolí. Pro ty méně zdatné jsou připraveny dvě lanovky, které skýtají celkem adrenalinový zážitek. Visutá kabinková lanovka (Aeri de Montserrat) dramaticky stoupá mezi skalami a 5 km dlouhá zubačka (Cremallera de Montserrat) překonává výškový rozdíl 550 m. Od horní stanice pak vedou další dvě pozemní lanovky. Jedna lanovka vás vyveze na vrchol zdejších skal, odkud jsou úchvatné výhledy široko daleko. Jedná se o nejstrmější lanovku ve Španělsku (maximální sklon 65%). Zážitek z jízdy umocňuje prosklená střecha vozu. Pozor zážitek vhodný pouze pro silné povahy! Druhá lanovka pomáhá turistům sklesat ke skalnímu poutnímu místu Santa Cova. Na zubačku i visutou lanovku lze zakoupit jízdenku už v Barceloně. Lanovka i zubačka navazují na vlaky vedené z centra Barcelony a už samotná úzkokolejka vedoucí údolím řeky Llobregat je zážitek.

Splněná přání

Na skalní plošině stojí jedno z nejvýznamnějších poutních míst Katalánska – klášter Montserrat. Podle pověsti v roce 880 viděli pastýři sestupovat z nebe silné světlo, doprovázené líbeznou melodií. Příští sobotu se zjevení opakovalo. Následující čtyři soboty pastýře doprovázel farář z Olesy de Montserrat, který měl zjevení potvrdit. Když se biskup dověděl o této události, zorganizoval návštěvu místa. Během ní byla objevena jeskyně, ve které byla nalezena Svatá socha. Biskup hodlal přenést sochu do Manresy, ale při jejím vytahování z jeskyně socha tak ztěžkla, že s ní nebylo možno pohnout.Biskup tento jev vyložil jako přání Svaté Panny zůstat na tomto místě a nařídil zde vybudovat kapli. Na úbočí masivu vznikl v 11. století světoznámý benediktinský klášter, zasvěcený Panně Marii Montserratské, jejíž socha – Černá Madona z Montserrat se zde nachází. Davy turistů a poutníků přicházejí a stojí neuvěřitelné fronty před vstupem do kláštera. V něm se konají každodenní bohoslužby a vystoupení chlapeckého pěveckého sboru Escolania začíná vždy od 13 hodin. Escolania je i stejnomenná pěvecká škola, která propůjčuje klášteru pečeť dětské čistoty. Ve zlaté komnatě je dřevěná soška Černé madony s jezulátkem. Pověst praví, že pokud pohladíte jablko, které svírá v ruce, a budete si něco přát, přání se vám splní. V klášteře je také zajímavé muzeum, kde jsou malby takových mistrů, jako jsou např. El Greco, Caravaggio a Picasso.

Prachovské skály po španělsku

Při cestě vzhůru do samotných hor se neubráníte se dojmu, že tohle už jste někde viděli. Skalní útvary vzdáleně připomínají naše Prachovské skály. Téměř svislé stěny jsou erozí vysoustruhované do bizarních tvarů a skály jsou pojmenované podle zvířat nebo osob, které připomínají. V horách je několik značených okruhů pro pěší výletníky. Po stezce poustevníků Camí de les Ermites lze vystoupat k horní stanici lanovky. Na vyhlídkové plošině sto metrů nad klášterem je možné odbočit ke kapličce Sant Joan, kde je několik malých jeskyní přístupných po úzké skalní římse, nebo se po chodníčku vtesaném do skály masivu Santa Magdalena dostat na hřeben Serra de Bellavista, po kterém dojdete až ke kapličce Ermita de Sant Jeroni. Na hřebeni, jak jeho název napovídá, je několik krásných vyhlídkových míst. Od poustevny svatého Jerona začíná stoupání na stejnojmennou nejvyšší horu celého pohoří. Ve vrcholových skalních partiích přispívají k jistému kroku betonové schody a zábradlí. Vyznavači adrenalinových sportů určitě ocení ferratu vedoucí na vrchol z druhé strany po výrazně strmějším hřebenu. Na vrcholu hory Sant Jeroni ve výšce 1 236 m budete odměněni za svoji námahu výhledem do všech světových stran a místo opředené pověstmi vám bude ležet u nohou.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .