Stručný plán cesty:
Mexiko City
Mexiko City (Zócalo, Pl. Garibaldi, Toro Latino), Teotihuacán (pyramidy)
Puebla (koloniální město), Cholula (pyramida, výhled na Popocatepetl)
Oaxaca (koloniální město), Monte Albán (naleziště), El Tule (strom)
Puerto Escondido, Zippolite
Zippolite, Mazunte (letoviska u Pacifiku)
Zippolite, Mazunte, Pochutla
Tuxtla Gutierez, Kaňon Sumiredo, San Cristóbal De Las Casas
San Cristóbal De Las Casas, San Juan Chamula, San Lorenzo Zinacantán (indiánské vesnice)
Palenque (naleziště uprostřed džungle)
Palenque, Misol-Ha, Agua Clara, Agua Azul (vodopády)
Chetumal (hraniční město s Belize), Belize City, Placencia (vesnice u Karibiku)
Placencia, Monkey River
Placencia
Placencia, Cocks Comb Basin Reserve
Placencia, Laughing Bird Key
Placencia
Placencia, korálové strovy v okolí
Belize City, Chetumal
Tulum (ruiny u Karibiku, nádherná karibská pláž)
Tulum, Xel-Ha (přírodní park)
Tulum, Playa Del Carmen, Cancún, Mexico City
Jídla, která jsme ochutnali:
Nachos (kukuřičné lupínky se salzou nebo sýrem)
Totopos (něco jako nachos, podávají se s ostrou salzou)
Sopes (mističky z kukuřičného těsta různě plněné)
Tacos (kukuřičné tortilly různě plněné, např. kaktusem, žampiony, kuřecím masem)
Quesadillas (opečené kukuřičné tortilly různě plněné se sýrem)
Enchiladas (zabalené plněné tortilly přelité omáčkou)
Tortas (různě plněné sendviče)
Tamales (velké knedlíky různě plněné zabalené v banánovém listu)
Kuře Mexicana (ostré kuře se zeleninou)
Mole Poblano (kuře v čokoládové omáčce s chili)
Zeleninové polévky (např. fazolová, mrkvová)
Mrkvové karbenátky
Různé druhy ryb (např. tuňák, baracuda, snapper – vždy filet bez kostí), krevety
Exotické ovoce (např. mango, papaya, ananas, kokos, banány, meloun, vodní meloun)
Pražení cvrčci a kobylky
Ručně dělaná čokoláda v Oaxace
Horké ovocné nápoje, čerstvě vymačkané ledové džusy, Mezcal (tequila s červem u dna)
Cestovní deník:
1. den, čtvrtek 13. dubna
Mexiko City
Cesta autem na letiště do Vídně (směr Bratislava/Budapešť). Letiště ve Vídni malé, provinční. Letíme s Air France do Paříže na letiště C.D.G., Francouzi stávkují, dostáváme pouze olivové krackery a nápoje. Letiště v Paříži je obrovské, moderní. Důsledné bezpečnostní kontroly. Čeká nás 12hodinový let do Mexiko City. Letadlo má před startem poruchu, je potřeba vyměnit jakousi součástku, chodí přímo kapitán a vysvětluje nám to. Nakonec vše v pořádku, let bez problémů a včetně veškerého servisu a občerstvení. Cena zpáteční letenky včetně leteckého přípoje z Cancunu do Mexiko City je 22.150 Kč na osobu.
Přílet do Mexiko City o půlnoci místního času (v ČR je 7.00 hodin ráno). U bezpečnostní kontroly mačkáme tlačítko, komu se rozsvítí zelená, pokračuje bez kontroly, komu červená, čeká ho důsledná prohlídka zavazadel. Máme zelenou. Bereme si autorizované taxi z letiště (mají stánek na letišti a na nádražích, tam se to rovnou zaplatí, do taxi se pak nasedne už jen s potvrzením – je to bezpečné). Cena taxi 120 pes.
Ubytování v hotelu Roble, cena za 2lůžkový pokoj 300 pes. Hotel je čistý, útulný, přímo v centru poblíž Zócala.
2. den, pátek 14. dubna
Mexiko City, Teotihuacán
Jdeme se projít na Zócalo, je 8.00 hodin ráno a je tady ještě liduprázdno. Bereme si taxi za 120 pes. na autobusové nádraží Norte, brána 8. Busem za 27 pes./osoba jedeme na naleziště Teotihuacán (vzniklo poč. 1. století n. l., později obydleno Aztéky). V busu si kupujeme sladké pečivo za 5 pes. od místního klučiny. Vstupné do naleziště je 50 pes./osoba. Procházíme Cestou mrtvých směrem k pyramidě Slunce a Měsíce. Schody na pyramidy jsou velmi příkré, doporučuje se jít cik cak (zejména při scházení dolů). Mnoho turistů. Zajímavější je pyramida Měsíce, je z ní nádherný výhled. Cestou k této pyramidě míjíme kresbu Jaguára. Dále jdeme do Quezalcoatlova chrámu. Je slunečně a vedro. Kolem poletují motýli. Kupujeme sombrero za 20 pes. a jedeme busem, do kterého přiskočil i mexický hudebník hrající na kytaru a zpívající typické písně, zpátky do Mexiko City.
Z autobusového nádraží bereme taxi za 55 pes. na Plaza Garibaldi. Jdeme do místní restaurace na buritos a steak s kaktusem, k tomu dostáváme nachos, které můžeme namáčet v ostré salze (dva druhy, je čerstvá a moc dobrá). Cena večeře včetně nápojů cca 180 pes. Problém se záchodem, neboť je opravdu špinavý, i podlaha. U veřejných záchodků pobíhají policisté v neprůstřelných vestách, tak tam také raději nejdeme. Všude hudebníci mariachi.
Pěšky jdeme na vež Toro Latino (nejvyšší věž ve střední Americe), ve které je i muzeum. Nahoru nás vyvezli výtahem, z věže je krásný výhled na celé Mexiko City. Pěšky dále pokračujeme na Zócalo, je 19.00 hod. a na náměstí to neskutečně žije. Tančí indiáni, vystupují různí umělci a všude plno stánků s místními specialitami. Dáváme si mango namočené v chili za 10 pes. Jdeme do hotelu, cestou nás míjí křesťanský průvod (jsou Velikonoce).
Ubytování v hotelu Roble.
3. den, sobota 15. dubna
Puebla, Cholula
Vstáváme hodně brzy, bereme taxi za 120 pes. na autobusové nádraží Norte. Bus ADO do Puebly (koloniální město se silným španělským vlivem) nám jede za 10 minut, cena 60 pes./osoba. Autobusy ADO jsou velmi luxusní, avšak silně klimatizované. Na zavazadla, která dají dolů, dostaneme lístek jako v letadle. Cesta do Puebly trvá asi 2,5 hodiny. V Pueble se ihned jedeme ubytovat, taxi za 40 pes. do hotelu De Talavera. Krátká procházka po městě, poté jedeme busem do Choluly za 10 pes./osoba.
V Cholule jdeme na pyramidu (nejširší pyramida světa, která ani není vidět, je to v podstatě zarostlý kopec, délka jedné základny byla 450 m), na níž je postaven kostelík. Ve městě je Americká univerzita. Krásně je vidět kouřící Popocatepetl (výška asi 5.500 m). Je opět jasně a teplo, ochutnáváme pražené cvrčky – je to dobré, ale nožičky zůstávají mezi zuby. Pod pyramidou se koná typické představení indiánů odmotávajících se na lanech hlavou dolů z vysokého sloupu. Cestou zpátky k busu se zastavujeme v jedné z uliček u stánku, kde nám indiánka s malou dcerou chystají tortillu plněnou dýňovými květy, žampióny, sušeným kuřecím masem a salzou. Snad nejlepší jídlo za náš pobyt, cena včetně nápojů cca 150 pes. Jedeme zpátky busem za 10 pes. do Puebly, prohlížíme si město včetně katedrály, jejíž obrázek je na bankovkách v hodnotě 500 pesos, a moc hezké koloniální uličky.
Večeře v restauraci Fonda De la Santa Clara, dáváme si místní specialitu Mole Poblano (kuře v omáčce z čokolády a chili), cena včetně nápojů cca 180 pes. Poté ještě jdeme do centra na náměstí, máme štěstí, město Puebla slaví výročí založení. Vidíme přehlídku národních tanců, osvětlenou katedrálu, ohňostroj. Cestou do hotelu se zastavujeme ve „Zverimexu“, mají tam tukany a pavouky. Jednoho (černého, chlupatého, velkého) mi podají do ruky, ať si vyzkouším, jak jsou pavouci milí J.
Ubytování v hotelu De Talavera, cena za 4lůžkový pokoj 520 pes. Hotel je čistý, pokoj máme nahoře, hned vedle je velká slunečná terasa. Přímo v centru.
4. den, neděle 16. dubna
Oaxaca, Monte Albán, El Tule
Opět vstáváme hodně brzy, tj. v 5.45 hodin, bereme taxi za 60 pes. na autobusové nádraží a busem ADO za 256 pes./osoba pokračujeme do Oaxacy. Cesta trvá přibližně 4,5 hodiny, z okna vidíme rozsáhlé náhorní plošiny porostlé miliony velkých kaktusů. Taxi za 40 pes. do hotelu Pasaje (všude voní čokoláda), oběd na náměstí v restauraci La Primavera – ochutnáváme opět místní specialitu Platon a Quesadillas de la Pancha (kukuřičné placky na různé způsoby a různě plněné). Cena včetně nápojů cca 150 pes.
Busem „z roku raz dva“ jedeme do naleziště Monte Albán (vpravo od hotelu je možné zakoupit zpáteční jízdenku za 34 pes./osoba, na prohlídku jsou 2 hodiny, což je dostatečné). Vstupné neplatíme, protože již je pozdě odpoledne. Starobylé město Monte Albán bylo postaveno na seříznutém vršku hory, který byl srovnán do roviny. Prohlížíme si hrobky, obětiště, muzeum. Odjezd zpátky kolem chudinských obydlí. Procházíme se po městě Oaxaca, ochutnáváme čokoládu (vyrábějí ji zde ručně z kakaových bobů, výrobu je možné vidět) a také ochutnáváme a kupujeme tequilu mezcal (s červem u dna), která se zde také vyrábí.
Navečer ještě bereme taxi do El Tule, kde si chceme prohlédnout obrovský strom. Taxi na nás počká a pak odveze zpátky, cena je 160 pes. U stromu platíme malé vstupné asi 3 pes./osoba. Strom je největším žijícím organismem na naší planetě, po obvodu má skoro 60 m, výška 42 m, stáří se odhaduje na 2.000 až 3.000 let (je to druh cypřiše). Večer kupujeme letenku na další den a posedíme u vína v restauraci na náměstí, cena cca 370 pes. Pozn.: Hierve el Agua (vyvřeliny, zkamenělé minerály, možnost koupání) t. č. zavřeno.
Ubytování v hotelu Pasaje, cena za 2lůžkový pokoj 50 pes.. Hotel má atrium plné květin, dá se vylézt i na střechu s pěkným výhledem. Pokoje jsou čisté, ale velmi strohé a malé.
5. den, pondělí 17. dubna
Puerto Escondido, Zippolite
Ráno se ještě jdeme projít po Oaxace, dáváme si čokoládu a míříme taxíkem za 100 pes. na lokální letiště. V 10.30 hodin letíme malým letadlem do Puerta Escondida k Pacifiku, cena letenky je 1000 pes./osoba. Let trvá asi 30 minut, přelétáváme hory (značné turbulence) a míříme k Pacifiku. Máme možnost sedět vedle pilota.
Živí přistáváme na malém letišti, taxi do města za 35 pes./osoba, bus do St. Anton za 20 pes./osoba, taxi do Zippolite za 70 pes. Oběd v restauraci Alquimista – orientální rizoto, kuřecí steak, cena včetně nápojů cca 170 pes. Jdeme se ubytovat do hotelu Neptuno. Je slunečně, vedro. Jdeme se vykoupat, v oceánu jsou opravdu obrovské vlny a silné vodní proudy. Nevhodné pro horší plavce a pro lidi bojící se vody! My řádíme ve vlnách. Večeříme přímo v hotelu, dáváme si steak z tuňáka a krevety s tequilou, cena včetně nápojů cca 300 pes.
Ubytování v hotelu Neptuno, cena za 2lůžkový pokoj 400 pes.. Hotel je perfektní, přímo na pláži, pokoj máme ve vrchním patře s velkým balkonem s výhledem na oceán a hamakem. Pokoj je prostorný, čistý, s velkou koupelnou. Moc se nám tady líbí, slyšíme hřmění vln.
6. den, úterý 18. dubna
Zippolite, Mazunte
V hotelu si dáváme snídani – omeletu s oaxackým sýrem za 100 pes. Jdeme se projít po pláži směrem k útesům. Občas narazíme na místa, která jsou zřejmě určena pro homosexuály. Bereme collectivo (pick-up, který vás veze na korbě, zastavit se dá kdekoliv při hlavní cestě) za 4 pes./osoba do Mazunte. Všude Jamajčané, pohoda… vysoké palmy s kokosy. V Mazunte je moc hezká pláž, kde se koupeme (dá se lépe plavat, jsou zde menší vlny). Objednáváme si cuba libre a nakrájený meloun se solí a limetkou (80 pes.). Také jsme chtěli vyjet na výlet za šnorchlováním s vodními želvami (150 pes./osoba), ale bohužel to není možné z důvodu silného větru. Zpátky do Zippolite jedeme opět collectivem, musíme stát vzadu na nárazníku, mezi námi je ještě svazek bambusových kmenů. Ještě se jdeme vykoupat do velkých vln, vydrželi jsme ve vodě až do setmění. Na večeři jdeme do jedné z restaurací na pláži – mrkvová polévka a mrkvové karbenátky (obojí dělají čerstvé), kuře Mexicana, čerstvý džus, cena cca 150 pes.
Ubytování v hotelu Neptuno.
7. den, středa 19. dubna
Zippolite, Mazunte, Pochutla
Vstáváme pozdě, užíváme si pohody a odpočinku, čeká nás totiž noční přejezd, opalujeme se. Pokoj nám nechají za 100 pes. do večera. Jedeme ještě jednou do Mazunte, zase dáváme cuba libre, meloun a také oběd (špagety se žampiony, cena cca 120 pes.). Večer se přesouváme taxíkem za 80 pes. do Pochutly, odkud míříme busem ADO do Tuxtly Gutierez. Autobus nám ale jede až ve 22.40 hodin, tak ještě jdeme do centra na procházku a na večeři. Zavazadla necháváme v úschovně na nádraží (10 pes./kus). Busem pojedeme celou noc, cena 290 pes./osoba. Večeři dáváme na náměstí – zkoušíme tortes za 50 pes. včetně pití.
Noční přejezd do Tuxtly Gtz. busem ADO.
8. den, čtvrtek 20. dubna
Tuxtla Gutierez, Kaňon Del Sumiredo, San Cristóbal De Las Casas
Do Tuxtly přijíždíme v 9.00 hodin ráno. Jsme trošku rozlámaní, ale musíme se vzpamatovat, jedeme do kaňonu na krokodýly! I dnes je slunečně a teplo. Zavazadla necháváme v úschovně na nádraží (10 pes./kus). Míříme na Chiapa de Corso, bereme oranžové taxi za 40 pes., které nás doveze ke Kaňonu Del Sumiredo. Tam se občerstvíme čerstvým džusem z exotického ovoce (3 druhy ovoce rozmixuje a přidá do vymačkané pomerančové šťávy, cena 30 pes./dvě sklenice).
Výlet do kaňonu na motorovém člunu jedoucím mezi strmými skalními stěnami (2 hodiny, 100 pes./osoba, povinné jsou plovací vesty). Vidíme supy, volavky, ledňáčky. Jedeme po typické tropické řece, ze které trčí pahýly stromů (ptáci sedí i na nich). Mezi stromy vidíme prvního krokodýla – jen oko a hřbet. Dále jedeme k přehradě, kolem jeskyně a kolem skály, která je porostlá hustými visícími mechy a vypadá jako vánoční strom. Zajíždíme ke břehu, kde se nehybně vyhřívá další krokodýl. Vlna od našeho člunu ho vyprovokuje, takže vyráží do vody na náš člun. Raději odjíždíme. Přestal však fungovat motor J, tak jsme asi na půl hodiny zůstali stát na místě. Oprava se podařila a jedeme dál. Při cestě zpátky si dáváme znovu čerstvý juice a jedeme collectivem za 7,5 pes./osoba do Tuxtly.
Z autobusového nádraží jedeme busem ADO za 30 pes./osoba do San Cristóbalu De Las Casas. Jsme v Chiapasu, ale žádné Zapatisty nepotkáváme. Cítíme se bezpečně. Město San Cristóbal má jedinečnou atmosféru. Taxi na náměstí za 20 pes., ubytování v hotelu Santa Clara. Ve městě jsou slavnosti jara, náměstí žije, vpředu hraje sedm xylofonistů, bubeník a klavírista, všude stánky s tamales (kukuřičný knedlík plněný např. kuřecím masem, fazolemi, zeleninou apod. zabalený v banánovém listu) a sangrií (horký nápoj s ovocem nebo horký nápoj z ananasové šťávy s kousky uvařeného ananasu). Vše ochutnáváme, je to vynikající! Procházíme výstavku fotek všech „miss jara“ , která se zde volí již od počátku 20. století.
Ubytování v hotelu Santa Clara, cena za 2lůžkový pokoj 450 pes.. Hotel je přímo na náměstí, je to historická budova (hacienda Dona Diega ze 16. století), v atriu je krásný bazén, zelené rostliny a ary v klecích. Pokoje malé, ale O.K.
9. den, pátek 21. dubna
San Cristóbal De Las Casas, San Juan Chamula, San Lorenzo Zinacantán
Ráno necháváme vyprat prádlo v čistírně Lavanderia La Rapidita, je to pár metrů d hotelu, 6,5 kg prádla stojí 96 pes., vyprané a vyžehlené to mají do 4 hodin (kusy prádla spočítají, profesionální přístup, barevné a bílé prádlo perou odděleně). V hotelu si kupujeme výlet do indiánských vesnic (150 pes./osoba).
Jako první jedeme do San Juan Chamuly, je to silně náboženská vesnice, ve které, kdo se nenarodil, nesmí žít. Vidíme hřbitov s černými kříži pro ty, kdo zemřeli staří, bílými pro ty, kdo zemřeli mladí a modrými pro ostatní. Oddělené jsou hroby pro ty, kdo zemřeli násilnou smrtí. Průvodce nám dává srozumitelný výklad, zastavujeme se v obydlí šamana a pokračujeme ke kostelu. Na podlaze je rozprostřeno borovicové jehličí, všude jsou zapálené svíčky, vidíme rituální obřady, při kterých se obětovávají slepice. Není to atrakce pro turisty, je to skutečné. Je tu zákaz focení (resp. průvodce nám řekl, kde pouze můžeme fotit). Procházíme se po tržišti, které je plné pestrých barev. Mnoho žebrajících malých dětí. Roztomilé jsou malé holčičky, které mají spletené vlasy a již také nosí kroj – prostá šedá sukně a blůza, podle pásku se pozná, zda jde o vdanou ženu).
Pokračujeme do San Lorenzo Zinacantán, kde i dáváme černou kukuřičkou placku vyrobenou od indiánky a plněnou čímsi. Cesta zpátky do San Cristobalu, prohlídka města, lehká večeře – tacos s kaktusem (6 pes./kus). Prohlídka tržiště, procházka na kopec s kostelíkem, kam vedou široké schody. Pěkný výhled. Již se však stmívá, kolem jsou chudinská obydlí. Z lesa vyběhla smečka asi 10 hladových psů a snaží se nás obklíčit, takže rychle mizíme. Večeře v restauraci Madre Tiera, která je poblíž schodů, dáváme si polévku a žampionové lasagne, cena včetně pití cca 190 pes.
Ubytování v hotelu Santa Clara.
10. den, sobota 22. dubna
Palenque
Ráno v 6.55 hodin jedeme busem ADO do Palenque (110 pes./osoba). Zhruba v poledne přijíždíme, taxi do hotelu (15 pes.) Nikte-Ha. Collectivem (mikrobus za 10 pes./osoba) jedeme na naleziště (nejkrásnější ze všech mayských nalezišť, osídlení se datuje kolem 100 př. n. l.). Vstupné do parku je 10 pes./osoba, vstupné k ruinám je 50 pes./osoba. Je to v džungli, svítí sluníčko a vlhkost vzduchu je opravdu vysoká. U vstupu ochutnáváme kokosové mléko, pijeme ho brčkem přímo z kokosu. Ruiny jsou úchvatné, zejména Palác a Chrám Nápisů a Chrám Slunce, ze kterého je fantastický výhled. Z okolní džungle je možné slyšet vřešťany. Nalezištěm protéká potok s vodopádem. Všude kolem jsou rozkvetlé exotické květiny a rostou obří zelené kapradiny. Pití se dá koupit jedině u vchodu a východu do naleziště. Nakonec se jdeme podívat do muzea, které stojí trochu bokem od ruin.
Vracíme se collectivem do centra Paleque, kupujeme organizovaný výlet k vodopádům na druhý den, večeříme na terase hezké restaurace u parku (místní speciality včetně nápojů cca 130 pes.). Procházka po městě, večer si ještě dáváme láhev vína za 150 pes. v baru se živou hudbou (venkovní terasa), bar je pár metrů od hotelu, postupně se zde schází mnoho nastrojených Mexičanů.
Ubytování v hotelu Nikte-Ha, cena za 2lůžkový pokoj 300 pes. Hotel je v centru, hned u něho staví collectivo na ruiny a jsou zde cestovní kanceláře pořádající výlety k vodopádům. Pokoj je prostorný, čistý, pěkně zařízený, s klimatizací.
11. den, neděle 23. dubna
Palenque, Misol-Ha, Agua Clara, Agua Azul
Organizovaný výlet k vodopádům (cestovní kancelář poblíž hotelu, cena 135 pes./osoba včetně vstupného, odjezd v 9.00 a návrat v 16.30 hodin, vyzvednou a zavezou vás přímo k hotelu). Misol-Ha je vysoký vodopád uprostřed džungle, za vodopádem je jeskyně. Je možné se vykoupat. Agua Clara je nádherná řeka neuvěřitelně tyrkysové barvy, přes ni je postaven dlouhý visutý most (je vysoko, kýve se a občas je v podlaze díra dolů). Malí kluci převážejí zájemce na vorech. Je to moc krásné a romantické místo. Agua Azul jsou kaskádovité vodopády, je možné se zde koupat (zdá se, že Mexičané sem jezdí jako na koupaliště). Trávíme zde nejvíce času, jdeme až nahoru, cestou fotíme překrásné scenérie a koupeme se. K jídlu si kupujeme banány a smažené taštičky plněné bramborami nebo sýrem, quesilladas (celkem včetně nápojů cca 100 pes.). Návrat do Palenque, pokoj v hotelu nám nechali za 50 pes. do večera. V internetové kavárně si necháváme stáhnout a vypálit fotky. V 21.15 hodin nám jede autobus ADO do Chetumalu za 280 pes./osoba, jedná se o noční přejezd.
Noční přejezd do Chetumalu busem ADO.
12. den, pondělí 24. dubna
Chetumal, Belize City, Placencia
Příjezd do Chetumalu v 5.20 hodin ráno. Hned přestup na mikrobus, který nás doveze do Belize City za 100 pes./osoba. Lístek nebylo potřeba kupovat, všude byli nahaněči, kteří nabízeli dopravu do Belize, platba až v autobusu. Přechod mexicko-belizských hranic, poplatek za to, že za týden znovu vstoupíme do Mexika, je 100 pes./osoba. Hranice jsme museli přejít pěšky, poté nás opět naložil mikrobus. Vystoupili jsme u Municipal Airport v Belize City. Let do Placencie v 10.30 hodin, cena zpáteční letenky je 140 USD/osoba. Mezipřistání v Dangrize, kde přistávací dráhou je hliněná cesta. Přílet do Placencie po půl hodině, taxi za 5 USD do hotelu Manatee Inn, který vlastní český emigrant Slávek. Procházka po vesnici, procházka podél Karibiku. Oběd spolu s majitelem hotelu v restauraci U Wendy – burito se zeleninou a fajito s kuřecím masem, čerstvý juice, cena cca 30 BZD. Koupání v Karibiku (teplá a nádherně čistá voda), odpočinek. Večeře v téže restauraci – filé z ryby, cena včetně nápojů cca 60 BZD. Nákup v místní samoobsluze (kola, rum, víno, pivo, banány, čokoláda za 80 BZD). Večer vlastnoruční cuba libre u hotelu na písku pod palmou, když se setmí, běhají kolem nás malí medvídci mývalové a nosálové.
Ubytování v hotelu Manatee Inn až do 1. května, cena celkem včetně snídaní 400 USD. Moc příjemná dřevěná stavba kousek od moře, všude kolem obří palmy s kokosy. Měli jsme rohový pokoj nahoře, na terase před ním byl hamak. Velmi chutné snídaně – čerstvý salát z banánů a papay přelitý jogurtem s musli, míchaná vajíčka se zeleninou nebo slaninou, toasty s máslem a džemem.
13. den, úterý 25. dubna
Placencia, Monkey River
Výlet motorovým člunem do Monkey River, poté túra po džungli s místním průvodcem (cena 55 USD/osoba). Člunem přeskakujeme vlny, je to příjemné, jako v zábavním parku. Poté se lagunou dostáváme mezi mangrovníky a dále na tropickou řeku. Vidíme volavky, supy, kormorány, krokodýly. Zastavujeme u břehu a jdeme do neprostupné džungle, kde jsou všude na zemi díry od modrých krabů (prý vylézají, když prší). Průvodce jde s mačetou. Dále vidíme tarantule, termitiště, tropické rostliny, kapradiny, mahagonovník, bambus, trnový strom (když je mladý, má trny, aby ho zvěř neokousávala, když vyroste, trny shodí). V korunách stromů je opičí rodinka, skáčí nad námi, prohlížejí si nás. Cestou zpátky vidíme v keři velkého varana, žlutoocasého skákajícího ptáka, velkého barevného ptáka a další živočichy. Na stromech jsou visící hnízda, na uschlých kmenech netopýři. Ve vesnici Monkey River nás čekal vynikající oběd (pečená ryba, kuřecí steak, smažený banán, místní zákusek – něco jako sladká rozvařená brambora). Průvodce nám ukazuje vesnici, místní školu (děti mají uniformu), dům, kam dojíždějí jednou za měsíc lékaři z Ameriky. Vidíme keř kešu s plody, strom mango, papaya. U břehu jehlové ryby.
Cestou zpátky pozorujeme ze člunu kapustňáky. Večeře v restauraci De Tatch, která je blízko našemu ubytování (dáváme si ryby, cena včetně pití cca 60 BZD). Pod palmou u hotelu si dnes pochutnáváme na dobrém červeném vínu, kolem opět běhají různí tvorové, dnes už si na ně svítíme baterkou. Po příchodu do pokoje zjišťujeme, že tu s námi bydlí malá ještěrka.
14. den, středa 26. dubna
Placencia
Pohoda na pláži, procházky podél Karibiku, koupání, opalování se. Přes den pijeme vynikající fresh džusy – melounové, ananasové, pomerančové a z papay. Večeře v restauraci Cozy Conner (ryba, kuře, cena pět cca 60 BZD), předtím ještě lehký snack v restauraci Monkey’s (nachos se salzou za cca 20 BZD).
15. den, čtvrtek 27. dubna
Placencia, Cocks Comb Basin Reserve
Dopoledne pokračujeme v lenošení u moře. Kolem nás plave spousta ryb včetně delfínů a malých rejnoků. Pozdě odpoledne jedeme se Slávkem na výlet do Jaguáří rezervace (Cocks Comb Basin Reserve), veze nás svým autem, cena 25 BZD/osoba včetně vstupného. Autem se dostáváme po hliněné a prašné cestě dovnitř džungle. Zaparkujeme a poté jdeme ještě asi 30 minut, než narazíme na krásný vodopád. Koupeme se, plaveme i pod vodopád, kloužeme se z tůňky do tůňky po přírodních klouzačkách, které vytvořila tekoucí voda. Už se pomalu stmívá a kolem nás létají oranžově svítící „světlušky“ a džungle ožívá. Jsme tady úplně sami. Cestou zpátky se zastavujeme u vraku letadla, které se tady v džungli zřítilo někdy v 80. letech. Před námi se mihnul jaguár. Večeře opět v De Tatch.
16. den, pátek 28. dubna
Placencia, Laughing Bird Key
Výlet člunem na Laughing Bird Key (cena 55 USD/osoba). Je to korálový ostrov, kolem kterého se šnorchluje. Dopoledne šnorchlujeme z jedné strany ostrova, vidíme mnoho barevných ryb, krásné korály, langustu, baracudy, žraloka útesového. Na strově nás čekalo barbecue (grilovaná kuřata, zapečené brambory, plátky čerstvého chlazeného ananasu). Syrovým masem lákají ke břehu žraloky citronové. Užíváme si pohodu na ostrově a jdeme znovu do vody šnorchlovat. Po chvíli šnorchlování zjišťujeme, že plaveme mezi žraloky citronovými… Je to velmi adrenalinový zážitek. Přežili jsme, jedeme zpátky, přes člun jdou vlny, takže jsme úplně mokří. Večeře jako obvykle De Tatch, už si nás tady pamatují a jsou velmi milí.
17. den, sobota 29. dubna
Placencia
Další den odpočinku na pláži.
18. den, neděle 30. dubna
Placencia, korálové strovy v okolí
Slávek se domlouvá s místním rybářem, který nás bere na vyjížďku ke korálové bariéře, kde budeme chytat ryby. Moře je rozbouřené, kolem nás vysoké vlny, přes nás cáká voda. Jedeme přibližně 20 mil od pobřeží. Sami si chytíme dvě 50cm baracudy a rybář nás veze na zcela opuštěný ostrůvek, tam nám pomůže ryby připravit. Chutnají výborně! Rybář nám utrhne čerstvý kokos, nasekne ho, můžeme vypít mléko a pak ho vyjíst. Na ostrově rostou palmy, je bílý písek, kolem létají kormoráni a pelikáni. Je tady mnoho lastur, velkých až 25 cm, s překrásným růžovým leskem. Je to jako v krásném snu. Zůstáváme na ostrově úplně sami asi 3 hodiny, pak se pro nás rybář vrací a musíme se vrátit, protože sílí vítr a cesta by mohla být nebezpečná. Večeříme opět v De Tatch.
19. den, pondělí 1. května
Belize City, Chetumal
Čeká nás cesta zpátky do Mexika. Letíme v 10.05 hodin do Belize City, kde bereme taxi na nádraží Novelos (15 BZD). Do Chetumalu by měl jet expresní autobus, protože je ale Svátek práce, nejede. Musíme jet místním vrakem, který je špinavý, plný povalujících se odpadků, plný ušmudlaných domorodců. Místa na nohy je tak málo, že musíme sedět na šikmo. Cesta trvá 4 hodiny, stojí jen asi 16 BZD/osoba a je to opravdu hrůza. Autobus nás vysazuje v Corozalu, odkud by měl navazovat spoj do Chetumalu. Ovšem nenavazuje. Po dlouhém čekání si bereme taxi na hranice. Při výstupu z Belize je nutné zaplatit poplatek 37,5 BZD/osoba. K mexickým hranicím nás zdarma převeze nějaký místní bus. Na těchto hranicích opět mačkáme tlačítko, komu se rozsvítí zelená, pokračuje bez kontroly, komu červená, čeká ho důsledná prohlídka zavazadel. Máme zelenou. Autobusem za cca 10 pes./osoba jedeme na nádraží do Chetumalu a dál chceme pokračovat do Tulumu. Autobus ADO nám bohužel zrovna ujel, musíme jet se společností Mayab (což je nižší třída autobusové přepravy v Mexiku), který navíc jede až ve 22.40 hodin. Čekání si zkracujeme tím, že jedeme do centra na večeři (taxi za 15 pes.). Dáváme si tacos a zpátky na nádraží jdeme procházkou pěšky. Lístky do autobusů Mayab se prodávají bez místenek a prodá se víc lístků než je míst. Naštěstí získáváme místo k sezení, ulička je však plná lidí, kteří stojí. Cesta je dlouhá 4 hodiny. Pozdě v noci přijíždíme do hotelu Acuario (volali jsme tam navečer z nádraží, že přijedeme takto pozdě).
Ubytování v hotelu Acuario, cena za 2lůžkový pokoj 400 pes. Hotel má skvělou polohu – blízko od ruin, od moře a zároveň od města. Uprostřed má velký bazén. Pokoje jsou prostorné, čisté a hezky zařízené. Kabaňas na pláži jsme nechtěli z důvodu častých krádeží a také z důvodu, že byly bez elektriky a bez vlastní koupelny, navíc nebyly přímo u moře.
20. den, úterý 2. května
Tulum
Užíváme si nádherné široké pláže v Tulumu s výhledem na ruiny, koupeme se v moři. U baru El Paraíso si pronajímáme velké lehátko (vypadá jako postel) se slunečníkem, lenošíme. Z baru nám nosí vynikající čerstvou piňa coladu a cuba libre. V moři jsou vlny akorát na koupání, žádné dravé ryby, takže hodně plaveme. Svítí sluníčko a je vedro – jako každý den.
Ubytování v hotelu Acuario, cena za 2lůžkový pokoj 400 pes. Hotel má skvělou polohu – blízko od ruin, od moře a zároveň od města. Uprostřed má velký bazén. Pokoje jsou prostorné, čisté a hezky zařízené. Uvnitř máme na stěnách několik ještěrek.
21. den, středa 3. května
Tulum, Xel-Ha
Jedeme do přírodního parku Xel-Ha. Je to tropická řeka, která se vlévá do moře, kolem džungle. Jedná se o přírodní park, který je udržovaný. Vstupné all inclusive je 53 USD/osoba, v ceně je jídlo v několika restauracích po celý den, veškeré nápoje včetně míchaných alkoholických, zmrzlina, vypůjčení šnorchlovacích potřeb, bicyklů, neomezené množství čistých ručníků a osušek, opalovací krém, lehátka, hamaky, nafukovací kola. Střídavě jíme, pijeme, procházíme se po džungli, po plovoucím mostě, vidíme veverky, medvídky, mnoho varanů, mravenečníky, nosály, spoustu ryb. Prohlížíme si jeskyni se zkamenělinami, dále cenoty (propadlé jeskyně, kde je možné se koupat). Půjčujeme si kolo a jedeme na místo, odkud se dá začít šnorchlovat v řece. Hned na kraji je 5 m vysoký útes, ze kterého je možné skákat do vody (hloubka 3,5 m). Jdeme do toho, pocit při skoku úžasný.
Šnorchlujeme, prohlížíme si, jak vypadají mangovníky pod vodou a pomalu připlouváme do moře. Tam je neuvěřitelné množství barevných ryb, turisté, kteří nejsou ve vodě, je mohou krmit – házejí nám krmení na záda a všude kolem nás, takže ryby kolem nás skáčí, chytají potravu. U plovoucího mostu šnorchlujeme mezi 1 m až 1,5 m velkými rybami, krmí je rybičkami. Je jich kolem moc, trochu se i bojíme.
A jdeme plavat s delfíny (cena 115 USD/osoba)! Jsme 8členná skupina, nejprve nám pustí instruktážní video, dostáváme plovací vesty a jdeme do vodní nádrže s cvičenými delfíny. Instruktor nám dává (a delfínům) ze břehu instrukce, hladíme je, tančíme s nimi, delfíni přes nás přeskakují, dávají nám pusu, piští, vozí nás. To je fantazie. Je to silný zážitek, kupujeme si i video a fotky (dohromady cca 100 USD).
Ubytování v hotelu Acuario.
22. den, čtvrtek 4. května
Tulum, Playa Del Carmen, Cancún, Mexico City
Ráno se jdeme podívat na ruiny v Tulumu (stavby z doby úpadku mayské civilizace, vstupné 40 pes./osoba). Poté cestujeme směrem domů – přes Playa Del Carmen (velké a rušné město; Tulum je mnohem hezčí, klidnější) do Cancúnu. Z Cancúnu na letiště jede ADO za 35 pes./osoba. Z Cancúnu letíme do Mexico City, odtamtud pak do Paříže a do Vídně. Do Vídně s námi nepřijelo naše zavazadlo, nahlašujeme ztrátu a jedeme domů, je pátek 5. května večer. Do 48 hodin nám zavazadlo dovezou expresní službou přímo domů k rodičům, kde zrovna jsme a vyprávíme skvělé zážitky z dovolené.
Obecné info:
Jazyk: Mexiko – španělština (pouze na Yucatánu umí trochu anglicky), Belize – angličtina
Měna: Mexiko – Pesos, Belize – BZD nebo USD
Lístky na autobusy: ADO dop. zakoupit s předstihem.
Pitný režim: každý den si kupujeme tekutiny (vodu, kolu, juices), prodej všude, cena se pohybuje v rozpětí 5 až 30 pes.
Očkování:
proti žloutence A, B
proti břišnímu tyfu
proti dětské přenosné obrně
proti záškrtu
Cestovní lékárna:
Lariam (antimalarika – ale komáři nikde nebyli, takže zbytečné)
Ercefuryl (proti střevním potížím)
Sumamed (antibiotikum)
Paralen
Ibalgin
Zyrtec, Fenistil v gelu a v tabletkách
Spesalerg (kapky do očí)
Jodisol na desinfekci
náplast, obvazy
repelenty Autan
slivovice
- Guest napsal(a) před 12 roky
- naposledy upraveno před 10 roky
- Musíte se přihlásit, abyste mohli komentovat
Prosím, nejprve se přihlašte.