0
0

Konečně mám za sebou první výlet, když nepočítám několik cest do centra Tolucy. A stálo to zato!!! (přitom to nestálo skoro nic:-) Výlet pro nás cizince pořádal TEC.

Nafotil jsem nejen pro Vás spoustu snímků. Doufám, že Vás aspoň trochu zahřejí, když v ČR vládne už více jak měsíc „Paní Zima“. Pohodlně se usaďte a nechte se pozvat do místa, kde se psala mexická historie – ale skutečnost je mnohem, mnohem krásnější 🙂

Teotihuacán [Teotyuakán]

V neděli 5. 2. 2006 jsme se jeli podívat na mexické pyramidy Teotihuacán. Musím přiznat, že jsem se na tento výlet těšil už několik měsíců. A skutečnost předčila všechna má očekávání.

Teotihuacán se nachází přibližně 60 km severovýchodně od Ciudad de México. Z Tolucy je to přibližně 2,5 hodiny jízdy autobusem. První neděli v měsíci je vstup volný.

Neví se úplně přesně, kdo pyramidy postavil. Byli to buď Aztékové nebo Toltékové. Soudí se tak podle symbolu Quetzalcoátl, který se objevuje na mnoha místech Teotihuacánu.

Pyramidy byly postaveny přibližně v 1. století našeho letopočtu, stejně tak jako celé město Teotihuacán. V době svého největšího rozkvětu zde prý žilo až 200 tisíc obyvatel, což z Teotihuacánu činilo nejlidnatější město dávného Mexika a snad i nejmocnější město celé Ameriky.

emplo de Quetzalcoátl(Chrám Quetzalcoátla) [Ketqalkoátl]

Tento chrám byl zasvěcen Quetzalcoátlu, který hrál důležitou roli v dějinách aztéků, toltéků a později i mayů. Byl to opeřený, nebo chcete-li okřídlený had a patřil mezi hlavní bohy zmíněných kultur.

Při slavnostním obřadu zasvěcení chrámu bylo obětováno 260 bojovníků, kteří pak byli pohřbeni v areálu s těly orientovanými podle světových stran.

Pirámide del Sol je ta větší z obou pyramid a tvoří dominantu celého okolí. Má čtvercový půdorys o rozměrech 220×220 metrů a je vysoká úctyhodných 65 metrů. Zapomněl jsem počítat schody, ale věřte, že jich je dost:-)

Za povšimnutí stojí stupňovitost a schodiště, které se v jednotlivých „patrech“ (stupních) zužuje. Snad aby pro věřící nebylo až tak snadné pyramidu zdolat.

O něco menší Pirámide de la Luna uzavírá Calzada de los Muertos. Má také čtvercový půdorys a taktéž je stupňovitá. Podle mého odhadu je o 15-20 m nižší než Pyramida Slunce.

Teotihuacán byl zničen v 8. století našeho letopočtu. Byly zde nalezeny stopy velkého požáru, takže je možné, že město bylo dobyto a vypáleno. Proti tomuto rychlému a neplánovanému konci však mluví to, že vnitřní prostory některých staveb byly úmyslně vyplněny kamením, což dalo jistě mnoho práce a trvalo relativně dlouhou dobu. Takže to spíše svědčí o plánovitém opuštění města. Ať už je to dílo původních obyvatel nebo nájezdníků, vděčíme tomuto zasypání za ochránění vnitřních prostor, včetně dřevěných krovů, před povětrnostními vlivy a ohněm a tím před úplným zničením.

Pokud navštívíte Mexiko, určitě nevynechejte Teotihuacán. Je to opravdu nádherné místo.

Já jen doufám, že se tam někdy vrátím. A nejlépe ještě letos:-) Sice jsem neviděl egyptské pyramidy, ale myslím si, že tyto mexické jsou hezčí.

Adiós,

Miro, el checo 🙂

http://netdubacek.euweb.cz/view.php?cisloclanku=2006021001

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .