0
0

Při vyslovení La Rioja se mnohým z vás vybaví některé z vynikajících vín, která se v tomto nejmenším španělském regionu v západní části údolí řeky Ebro produkují. Přidáte-li k názvu La Rioja ještě Alavesa, ocitnete se už v nejjižnější baskické provincii Álavě, kam proslulá vinařská oblast zasahuje. Vinice chráněné před studenými severními větry pohořím Sierra de Cantabria se tu rozkládají na ploše 12 000 ha a hlavní odrůdou je tu Tempranillo.

Přestože víno, zvláště červené, bylo vždy protagonistou tohoto kraje, dveře zdejších vinných sklepů byly ještě před pár lety zvídavým turistům uzavřeny. Dnes tu jsou prohlídky s ochutnávkou běžnou záležitostí. Vinaři dokonce přemýlejí a vymýšlejí, jak přitáhnout do kraje bez velkých měst a monumentálních památek více turistů. Začínají spolupracovat se světoznámými architekty, kteří podobu jejich vinných sklepů mění. Zatím posledním z velkých architektů, jejichž stavby se stávají turistickým magnetem, je Frank O. Gehry.

Vesnice Elciego na vinařském výsluní

Vína s označením Marqués de Riscal jsou ve vinařských odborných kruzích i mezi milovníky kvalitního vína dostatečně známá. Malou baskickou vesničku, kde diplomat a novinář Camilo Hurtado de Amézaga, markýz z Riscalu, svůj vinařský podnik v roce 1858 založil, však navštívil málokdo. To se však začíná rychle měnit. Novou budovu pro vinařství Marqués de Riscal, která tu byla za přítomnosti španělského královského páru Juana Carlose I. a Sofíe slavnostně otevřena v říjnu 2006, totiž navrhl Frank O. Gehry, architekt, jehož stavby jsou stále vyhledávanějším cílem turistů. Přesvědčit velmi zaměstnaného architekta, aby zakázku přijal, nebylo vůbec snadné. Údajně ho zlomila láhev vína „Marqués de Riscal 1929“, které mu nabídli při jednom z četných jednání a které bylo tak výjimečné, že souhlasil. Byl to navíc jeho první projekt spojený s vínem, a tedy i nová výzva.

Nejen vinné sklepy

Součástí „Města vína“, jak je nové centrum vinařství Marqués de Riscal nazýváno, jsou nejen vinné sklepy, včetně těch původních z poloviny 19. století, ale i návštěvnické centrum, restaurace, luxusní hotel se 43 pokoji, 10 konferenčních sálů i centrum vinoterapie. Futuristické tvary komplexu o úctyhodné rozloze 100 000 m2 připomínají Guggenheimovo muzeum v Bilbau. Dá se dokonce říci, že Gehry zde byl ještě odvážnější než u své první stavby v Baskicku. Také zde jsou hlavními stavebními materiály titan, sklo a beton. Křivky budovy připomínají zdálky ohromný, krásně zabalený dárek ovázaný stuhami ve třech tradičních barvách slavného vinařství: růžová, která má představovat červené víno, zlatá je barva síťky, jíž jsou omotány láhve vína Marqués de Riscal, a stříbrná označuje korunku chránící korkový uzávěr. Ať přijíždíte k Elciegu z kterékoliv strany, nemůžete ho přehlédnout. Samotná „rozlétaná“ stavba může nadchnout i šokovat. Už dnes je však zřejmé, že se stane magnetem pro turisty, kteří tu najdou na jednom místě neotřelou architekturu i kvalitní víno. Tím spíše, že vinných sklepů, které projektovali renomovaní architekti a je možné je navštívit, je tu hned několik. Prohlídku si musíte domluvit předem. Více informací najdete na http://www.marquesderiscal.com.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .