0
0

Španělsko patří mezi země, jehož památky jsou poměrně hojně zastoupeny na seznamu světového dědictví UNESCO. Jedním z takových míst je i archeologický soubor ve zhruba padesátitisícovém městě Mérida. Příjemné město s úzkými uličkami leží v provincii Badajoz a je hlavním městem komunity Extremadura.

Mérida vznikla už v roce 25 př. n. l. pod názvem Augusta Emerita (z čehož později vznikl současný název Mérida) za účelem ochrany mostu přes řeku Guadiana. Stalo se tak na příkaz císaře Augusta a prvními osadníky byli veteráni ze dvou legií. Mérida se stala hlavním městem římské provincie Lusitania a brzy získala v rámci impéria důležité postavení. Z těchto dob se zachovala řada budov či jejich zbytků a město dokonce drží jeden primát – je tady nejvíce římských památek ze všech španělských měst. Díky tomu se Mérida v roce 1993 dostala na již zmíněný seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Co je zde tedy k vidění? Tak především se dochoval původní římský kamenný most přes řeku Guadiana s několika oblouky, který se vlastně zasloužil o vznik města. Dnes je dokonce stále využíván, ovšem jen pro chodce. Stejně tak zůstala stát i pevnost, která most chránila. Během poměrně dlouhého období muslimského Španělska ji opravili a používali Arabové, proto se jí říká Alcazaba. Mezi další významné stavby patří amfiteátr pro 15 000 lidí, kde se mimo jiné konávaly závody dvoukolových vozů se čtyřspřežím, divadlo s kapacitou 6 000 diváků, mnohdy považované za nejlepší římské divadlo na Iberském poloostrově (v současnosti se zde konává festival klasických divadel), chrám bohyně Diany, zbytky fóra s vítězným obloukem z doby vlády císaře Trajána a několik dalších památek. Velmi zajímavé jsou rovněž pozůstatky důmyslného systému pro zásobování města vodou včetně reservoárů a akvaduktu Acueducto de los Milagros.

Většinu římských památek je možné navštívit. Jak se můžete sami přesvědčit, archeologické práce stále probíhají, takže možné překvapení není v budoucnu vyloučeno.

Menší nalezené artefakty si můžete prohlédnout v městském Museo Nacional de Arte Romano (Národní muzeum římského umění). Muzeum se nachází v domě, který vytvořil architekt Rafael Moneo Vallés a bylo otevřeno v roce 1986 (více viz museoarteromano.mcu.es).

Zajímavé je, že po španělské Méridě bylo pojmenováno několik dalších měst, například v Mexiku a ve Venezuele.

Oficiální stránky města (ve španělštině) najdete na adrese http://www.merida.es

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .