0
0

Mar Menor v překladu Menší moře, vypadá spíše jako velký rybník, kdyby v něm ovšem nebyla slaná voda. Tuto lagunu o rozloze 170 km2 odděluje od Středozemního moře úzký pruh země, který má kuriózní, ale příznačný název La Manga čili rukáv. Mar Menor je pro svůj vysoký obsah soli a minerálů i léčivé bahno nazýván často španělským „Mrtvým mořem“.

Mar Menor byl v dávné minulosti otevřenou zátokou Středozemního moře, se skalisky vulkanického původů po stranách, které zadržovaly písek a další sedimenty, jež zde zanášely mořské proudy. Tak nějak vznikl onen kuriózní písčitý pruh země, který je dlouhý asi 24 km a dosahuje šířky od 500 do 1500 m. Souvislý pruh je přerušován jakýsimi přírodní kanály, jimiž se do Mar Menor dostává slaná voda ze Středozemního moře. Ještě v sedmdesátých letech byla tato oblast panenským územím, pak ale přišel turistický boom a La Manga s nádhernými písečnými plážemi omývanými hned dvěma moři se velmi rychle proměnila v zajímavou a oblíbenou turistickou destinaci.

Mar Menor se svou maximálně sedmimetrovou hloubkou se velice brzy prohřeje a už od května tu bývá voda příjemně teplá. Nehrozí tu velké nárazové vlny a je proto bezpečná pro malé děti a ideální pro provozování nejrůznějších vodních sportů. Turisté však vyhledávají Mar Menor i pro léčebné účinky mořské vody a bahna, které blahodárně působí při léčbě nejrůznějších chorob. Bahno s vysokým obsahem vápníku, magnesia, draslíku, fluoru a dalších prvků se doporučuje při léčbě nejrůznějších zánětlivých a revmatických onemocnění, artritidy a kožních chorob. Je známo, že lehce nanesená vrstva bahna absorbuje všechny jedy z povrchu kůže. Blahodárně působí i při rehabilitaci po zlomeninách. Nejrůznější léčebné kúry nabízí celá řada hotelů.

Letecké pobytové zájezdy do oblasti Murcie k Mar Menor (La Manga del Mar Menor) pořádá např. cestovní kancelář Prázdninový klub Evropa, INEX (také autokarem a vlastní doprava) a CK Liguria (specialista na léčebné pobyty, kratší i delší léčebné programy).

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .