0
0

Trápí vaše děti atopický ekzém? Znepříjemňuje vám život lupénka? Trpíte na záněty průdušek? Máte doma astmatika či „puberťáka bojujícího s akné? V jihovýchodním Španělsku je mořská laguna, která vám může pomoci. Na pobřeží Mar Menor jsou proslavená centra léčebné turistiky.

Centra léčebné turistiky však využívají hlavně obyvatelé západní Evropy. Není to škoda? O této části pobřeží se vědělo již ve starověku. Na svých obchodních cestách se zde zastavovali Féničané a Řekové. Mar Menor – La Manga Římané založili na tomto místě své osady a jako první začali s průmyslovou těžbou soli, která mimochodem přetrvala dodnes. Jako první také objevili blahodárné účinky zdejší slané vody a postavili zde první lázně. I arabští dobyvatelé Maurové věděli o zázračném vlivu zdejších vod na lidské zdraví a zakládali zde svá střediska sloužící k odpočinku a zotavení. Maurové zároveň stojí za vybudováním vynikajícího zavlažovacího systému, z něhož zemědělství v okolí Mar Menor a vlastně v celé Murcii těží dodnes.

Asi 170 km2 rozlehlé Mar Menor se nachází na pobřeží Costa Cálida ve španělské autonomní oblasti Murcia. Jde vlastně o mělkou mořskou lagunu (max. hloubka je 7 m), kterou odděluje od Středozemního moře pouze velmi úzký pruh pevniny (100 – 1500 m) dlouhý asi 24 kilometrů. Tato úzká část země nese název La Manga. K přirozenému kontaktu obou moří, malého Mar Menor a velkého Středozemního, dochází jen v severní části laguny na úplném konci La Mangy.

A proč se vlastně zdejší laguně říká španělské „Mrtvé moře“. Protože zdejší voda je známa vysokou koncentrací minerálů a solí, např. fluoru, hořčíku, bromu, jodu a vápníku. Salinita „Malého“ moře se pohybuje mezi 42 – 47 promile, zatímco Středozemní na druhé straně La Mangy má asi 36 promile. Mar Menor – La Manga Navíc v některých částech laguny je dno pokryto vrstvou léčivého bahna, které se v tenké vrstvě nanáší na kůži a odstraňuje všechny jedy z povrchu kůže. Je pravým pokladem pro lidi trpící kožními chorobami, lupenkou, vyrážkami a nemocemi pohybového ústrojí, jakými jsou například revmatismus, artritida či dna. Bahno si v místech jeho výskytu můžete na tělo nanášet jen tak sami, nebo se svěřit do péče odborníků ve vybraných hotelech. Nejvíce bahna, kterému místní říkají „barro“, najdete v Lo Pagán nebo na 3. kilometru La Mangy.

Cílem našeho pobytu byla právě La Manga. Protože je toto středisko dlouhé 24 kilometrů, u každého hotelu, apartmánového komplexu či restaurace se vždy objevuje místo názvu ulice příslušný kilometr. Na jediné hlavní silnici jsou kilometry velmi dobře značeny. Nejvíce ubytovacích zařízení, obchodů a restaurací se nalézá na začátku La Mangy, kde je tento pruh pevniny nejširší. S přibývajícími kilometry potřebná zázemí pro turisty ubývají. Nacházejí se zde již jen apartmánové domy, v jednom z nich jsme na 15. kilometru bydleli i my. Měli jsme jedinečný výhled na sportovní přístav Thomas Maestre Marina. Ubytování jsme si sehnali přes britský portál majitelů apartmánů (http://www.ownersdirect.co.uk), na němž lze i v této jinak drahé lokalitě nalézt relativně levné ubytování. Za týdenní pronájem jsme zaplatili 300 liber a 60 euro jsme při příjezdu předali jedné britské důchodkyni za závěrečný úklid (cca 10 500 Kč). Apartmán měl dvě ložnice, dvě koupelny, kuchyň s obývacím pokojem a 4 terasy. Patřil k němu i venkovní bazén, o nějž se staral španělský správce.

Mar Menor – La Manga

Poloha u dvou moří je fantastická. Na La Manze tak můžete kombinovat léčebné koupání v klidném a teplém Mar Menor s radovánkami ve Středozemním moři. Mar Menor je velmi teplé, v nejchladnějších měsících dosahuje teplota vody 17°C, my jsme v červenci měli okolo 30°C. Rozdíl v teplotě mezi oběma moři je asi 5 °C ve prospěch Mar Menor. Buďte si jisti, že v Evropě teplejší moře nenajdete. Tato výtečná poloha stojí za obrovskou oblíbeností La Mangy, kterou si nejvíce oblíbili domácí Španělé a hlavně obyvatelé Britských ostrovů, kterým zde patří většina apartmánů. Svědčí o tom i zastoupení leteckých společností, které provozují pravidelné linky na blízké letiště Murcia – San Javier. Z deseti společností jich je polovina z Velké Británie, mohu jmenovat i Čechům dobře známé nízkonákladové dopravce Ryanair, Easyjet či Bmibaby.

Abyste mohli dobře poznat La Mangu, musíte si pronajmout vůz. Určitě bych vám doporučil zajet na úplný konec střediska. Na 15. kilometru vás před mostem možná překvapí semafory. Budete totiž přejíždět zvedací most, který se otevírá vždy na 15 minut každou sudou hodinu, aby tudy mohly proplout umělým kanálem jachty mezi sportovním přístavem Thomas Maestre Marina a Středozemním mořem. Mar Menor – La Manga Těsně před koncem La Mangy neztraťte odvahu a přejeďte strmý a krátký obloukovitý most. Na konci silnice zaparkujte u malého parkoviště a můžete se vydat kousek pěšky. Právě zde totiž začíná regionální park Salinas San Pedro del Pinatar. Zdejší saliny a pobřežní písečné duny s borovou vegetací se staly ideálním útočištěm pro různé živočichy, převážně ptáky. K těm nejcennějším patří pisila čáponohá, kulík mořský či tenkozobec opačný. Je možné, že zahlédnete i kolonie plameňáků a volavek. My jsme se na tomto místě byli podívat několikrát a hlavně západ Slunce zde byl úchvatný. Pokud byste chtěli tento park poznat více, museli byste objet celé Mar Menor a vydat se tam z druhé strany ze středisek San Pedro del Pinatar nebo Lo Pagán.

Za návštěvu rozhodně stojí i starý rybářský přístav Cabo de Palos. Nejdříve učiňte procházku místním přístavem a poté se vydejte ke zdejšímu 50 metrů vysokému majáku, který zde slouží svému účelu od roku 1865. V jeho okolí se nachází podmořská rezervace, která je pravým rájem pro potápěče. Ti určitě ocení i potápěčské výlety k Mravenčím ostrovům (Islas Hormigas). Kdo chce poznat blízké město Cartagena, může využít pravidelných linek autobusů odjíždějících z celé La Mangy.

Mar Menor je ideální nejen pro léčebnou turistiku, ale i pro rodiny s malými dětmi. V mělkém a teplém moři bez vln si naše děti hodně vyhrály. Líbilo se jim, že na každém kroku nacházely desítky schránek mořských živočichů. Pravdou zůstává, že mezi hosty převládají ti, kteří si od návštěvy slibují zlepšení svého zdravotního stavu. Lázeňská střediska Mar Menor se vyznačují klidem a ničím nerušenou atmosférou. Máte-li zdravotní problémy, které zdejší voda a bahno umí léčit, neváhejte. Léčebné pobyty v této oblasti vám v České republice dokážou zprostředkovat české cestovní kanceláře INEX a Liguria.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .