Jako „Perla Středomoří“ nebo „Královna Baleár“ bývá nazývána Mallorca, která je největším a nejrozmanitějším ostrovem Baleárského souostroví ležícího ve Středozemním moři. V dnešní době je populárním cílem turistů z nejrůznějších koutů Evropy, lákají je sem překrásné pláže, azurové moře, stálé počasí a nedotčená příroda.
První zmínky o osídlení ostrova pochází z období kolem roku 4000 před Kristem. V letech 1 400 až 1 200 před Kristem na Mallorce vznikaly pozoruhodné megalitické stavby, které byly dílem talayotské kultury. Ostrov poté osídlili Kartaginci, následovali je Féničané a Řekové a okolo roku 123 před Kristem byl připojen k Římské říši. Ostrov byl pojmenován Balearis Major (tedy větší ostrov), zatímco sousední Menorca získala tehdy název Balearis Menor (menší ostrov). Právě z těchto názvů se později vyvinulo pojmenování Mallorca a Menorca.
Mallorca se později dostala pod nadvládu Arabů, kde zůstala po 4 století. V roce 1229 připlul na ostrov král Jakub I. Aragonský, zvaný „dobyvatel“ a se svou početnou armádou jej obsadil. Tímto činem se Mallorca dostala pod španělskou nadvládu a netrvalo dlouho a vzniklo nezávislé Mallorské království. Španělská občasná válka, která probíhala v letech 1936 – 1939 postihla i Mallorcu v podobě zákazu zdejšího katalánského dialektu známého jako „mallorština“. 50. léta minulého století se nesla ve znamení rozvoje cestovního ruchu, začaly vznikat první hotely a zájem turistů o pobyt na ostrově prudce vzrostl. V roce 1983 nakonec Mallorca získala nezávislost, byla vytvořena autonomní komunita a vláda Baleárského souostroví.
V současnosti je vyhledávanou destinací pro celoroční rekreaci. Rozmanitost zdejší přírody, jak na pobřeží, tak i ve vnitrozemí ostrova, činí Mallorcu jedinečnou. Najdete zde jak vysoké hory, tak i úrodné nížiny, všudypřítomné moře a pláže, strmé skalní stěny spadající z úžasných výšek, průsmyky, palmové háje i svěží říčky. Ostrov zaujímá rozlohu 3640 kilometrů čtverečních, z východu na západ měří asi 100 km, vzdálenost mezi jižní a severní částí je cca 77 km. Krátké vzdálenosti mezi jednotlivými atraktivními destinacemi umožňují jeho dokonalé poznání.
Ostrov je před větrem a nepříznivým počasím ochraňován horským masívem Tramuntana, který lemuje západní pobřeží. Nejvyšším vrcholem je Puig Major vysoký 1445 metrů nad mořem. Na severozápadě se tyčí skalnaté útesy, zatímco na východě je krajina spíše kopcovitá, zvedá se zde pohoří Sierra de Levante. Ve vnitrozemí se rozprostírá nekonečná rovina Llanura del Centro, která tvoří nejúrodnější část ostrova. Zde se daří pomerančovníkům, citrónovníkům a mandlovníkům. Náhorní plošiny jsou porostlé olivovníky.
Východní pobřeží Mallorcy je nabízí nespočet menších zátok, které jsou od sebe odděleny skalisky nebo malými kamenitými ostrůvky, jež vybíhají do moře. V zátokách najdete malé plážičky, které poskytují dostatek soukromí. Celá východní část ostrova je klidnější, nenajdete zde žádná velká města ani živá letoviska. Oblast uspokojí především rodiny s dětmi, zamilované páry nebo seniory. Pokud máte raději dlouhé pláže, vydejte se na jih ostrova, který je jimi proslulý. Rozlehlé, až 6 kilometrů dlouhé písečné pláže najdete především v okolí hlavního města Palma de Mallorca, v zálivu Bahía de Palma. Právě zde vyrostla také ta nejnavštěvovanější a nejznámější turistická letoviska. Pokud tedy patříte k vyznavačům aktivnější dovolené a nevadí vám moderní a živá centra, bude se vám v těchto místech líbit. Na ostrově však najdete i kompromis ve formě menších letovisek poskytujících kvalitní ubytování i služby. Ať tak či onak, Mallorca je místem, kde strávíte krásnou prosluněnou dovolenou.
Mallorca však nejsou jen pláže a opalování, ostrov je jako stvořený k poznávání, sportu i zábavě. Nabízí se příjemné procházky, posezení ve venkovních restauracích, nákupy v krámcích nebo buticích, večerní řádění v barech nebo na tanečních parketech na diskotékách. Na své si zde přijdou nejen dospělí, ale i děti. Byly zde vystavěny četné vodní parky, zábavní centra, delfinárium a další atrakce. Jestliže patříte k milovníkům sportu, budete nadšeni nejen z pestré nabídky vodních sportů, ale také z možnosti zahrát si golf na některém z 16 golfových hřišť, zajezdit si na kole nebo na koni. K nejoblíbenějším letoviskům, kde je možné všechny tyto aktivity provozovat patří Santa Ponsa, Cala d´Or, El Arenal, Felanitx, Puerto Andratx, Cala Ratjada, Magalluf, Palma Nova či Paguera.
Snad nejznámějším střediskem je však Playa de Palma ležící asi 15 km od hlavního města, uprostřed obrovského zálivu Bahia de Palma, který je lemován dlouhou pláží z jemného bílého písku. Podél pláže vede promenáda nabízející posezení v řadě kaváren, barů a restaurací. Turisté, kteří přijíždějí do Playa de Palma touží kromě dovádění ve vlnách Středozemního moře také po nikdy nekončící zábavě.
Krásné přírodní scenérie a významné historické památky je možné obdivovat snad v každém koutu ostrova. Je však několik míst, která byste během návštěvy Mallorky neměli vynechat. Na severu se nachází malebné horské vísky a malá městečka, z nichž nejatraktivnější je Pollenca ukrývající 2000 let starý římský most. V žádném případě nesmí žádný turista vynechat prohlídku hlavního města Palma de Mallorca, které má zajímavé historické centrum s množstvím památek. V klikatých uličkách pocítíte příjemnou romantickou atmosféru.
Severovýchod ostrova nabízí chráněný přírodní park Albufera Gran, který je domovem pro vysokou zvěř, vzácné ptactvo i ryby. Ve východní části ostrova Mallorca se nachází krápníkové jeskyně Coves del Drac (Dračí jeskyně) v blízkosti Porto Cristo. Proslavily se atraktivním podzemním jezerem Lago Martel. Úchvatnými výhledy vás okouzlí cesta z Banyalbufaru do Sa Calobry. Po cestě se můžete zastavit na prohlídku maurské zahrady Son Alfabia ze 13. století nebo feudální stavení La Granja.
- Guest napsal(a) před 14 roky
- Musíte se přihlásit, abyste mohli komentovat
Prosím, nejprve se přihlašte.