0
0

Největším ostrovem Baleárského souostroví a také celého Španělska je s rozlohou 3648 kilometrů čtverečních Mallorca. Ostrov ležící v západní části Středozemního moře je vyhledávanou turistickou destinací, protože nabízí nejen krásnou přírodu a dostatek zábavy, ale také stálé příjemné počasí, které se po celý rok pohybuje okolo 20 stupňů Celsia. Každoročně na Mallorcu zavítá na 12 milionů turistů, nejvíce jich pochází z Německa a Velké Británie.

Mallorca byla v minulosti obývána Římany a Maury, po nichž zde zůstalo dochováno množství nejrůznějších památek. Právě Římané dali ostrovu jméno „major“, tedy „velká“. V současnosti na Mallorce žije přibližně 620 tisíc stálých obyvatel, jejichž rodným jazykem je španělština a katalánština. Můžete se zde však setkat ještě s místním nářečím, kterému se říká Mallorqui a vychází nejvíce z katalánštiny. Vzhledem k tomu, že je ostrov tolik vyhledáván zahraničními návštěvníky, stal se turistický ruch hlavním zdrojem obživy většiny obyvatel. Řada místních se pak kromě práce ve službách cestovního ruchu živí také zemědělstvím, pěstováním vína a rybolovem.

Ostrov je 110 km dlouhý a 60 až 90 km široký. Jeho pobřeží je dlouhé 550 km a nabízí řadu krásných pláží. Mallorca je velmi rozmanitá a nabízí různorodou krajinu. Na západě se zvedá horský masív Tramuntana, který je přirozenou ochranou před nepříznivým počasím a větrem. Nejvyšším vrcholem ostrova je 1445 metrů vysoká hora Puig Major. Na východě se nachází mírně zvlněná krajina zvaná Sierra de Levante a ve vnitrozemí se rozkládají úrodné nížiny i nekonečné roviny, jako je Llanuro del Centro. Krajinou protékají četné říčky a pobřeží omývané Středozemním mořem je na některých místech tvořeno divokými skalisky (zejména na severozápadě) a jinde zase malebnými dlouhými plážemi (především na jihu a severovýchodě). Mallorka působí převážně svěžím zeleným dojmem. V údolích rostou pomerančovníky, citroníky a daří se i mandlovníkům, na náhorních plošinách pak rostou olivovníky. Hojně zde rostou také svatojánské chleby, cypřiše a palmy.

Díky tomu, že není nijak extrémně rozlehlá, nabízí se možnost poznání celého ostrova v poměrně krátkém čase. Ta nejznámější turistická letoviska jsou roztroušena převážně v okolí hlavního města Palma de Mallorca na jihu ostrova, v zálivu Bahía de Palma. Jde například o letoviska El Arenal, Santa Ponsa, Puerto Andraitx, Magaluf či Paguera, která jsou plná památek, obchodů a nočních podniků. V této oblasti žije také většina z obyvatel ostrova. Kdo by chtěl trávit dovolenou raději mimo ruch velkých center, musí vyrazit na východní pobřeží, kde najde menší letoviska s kvalitním ubytováním i službami. Na severu se do ostrova zakusují dva velké zálivy – Alcúdijský a Pollenský.

Na své si na Mallorce přijdou i milovníci historie, architektury či poznávání tradičního života Baleár. Objevovat můžete poutní místa a četné kláštery, ale i malebné vesničky ukryté v horách, v nichž to vypadá, jako by se zastavil čas. Na každém kroku na návštěvníka čekají krásné přírodní scenérie, milovníci pěší turistiky mohou vyrazit do kaňonů jako je například La Calobra. Mallorcu dnes již hojně vyhledávají také příznivci golfu, na které zde čeká několik kvalitních a velmi moderních golfových hřišť. Na Mallorce si zkrátka každý najde to své, na ostrově je totiž neustále co objevovat.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .