0
0

Toto je můj třetí příspěvek z Malediv, ale asi jsem měla začít právě hlavním ostrovem a zároveň hlavním městem celého souostroví. Maledivskou republiku tvoří 19 korálových atolů s 1196 ostrovy, z nichž jen 200 je obydlených (do toho se počítají i ostrovy, kde jsou jen turistická centra). Žádný z ostrovů neleží více než 2,5 m n.m. Ostrov Male,1,7 km dlouhý a 1 km široký, náleží k Kaafu Atoll v North Male Atoll. Hlavní město Male jsme navštívili na pouhé tři hodiny. Jeli jsme z našeho hotelu Club Faru lodí, které se říká dhonis a kormidluje se nohou. Projížděli jsme kolem vedlejšího ostrova Hulhule, na kterém se nachází mezinárodní letiště, které nese jméno bývalého prezidenta Ibrahim Nasir International Airport. Z lodi máme krásný pohled na jednu část ostrova a výškovými budovami a Velkou mešitou. A to už přijíždíme do přístavu (obchodní přístav pro velké lodě je na jiném místě ostrova), který hlídají lodě pobřežní stráže. Tady na nás čekají průvodci, naší skupinku tvoří 2 mladí Francouzi a my 2 Češky.

Vystupujeme, procházíme přes náměstí Jumhooree (nám.Republiky) a zastavujeme se u Islámského centra, jehož dominantu tvoří Velká mešita se zlatou kopulí a minaretem. Prohlížíme si památník – the Republic Monument, který symbolizuje silné demokratické principy Malediv a byl slavnostně odhalen tehdejším prezidentem Abdulem Gayoomem 26.července 1999. Na pomník se díváme od policejních zátarasů, protože tento den jsou v Male opět demonstrace. Ptali jsme se našeho průvodce, který uměl výborně rusky, zda se něco na Maledivách po únorové revoluci v letošním roce něco změnilo k lepšímu. Odpověď zněla jednoznačně ne. Ona je politika špinavá věc asi všude ve světě. Pokračujme ale dále prohlídkou města, opravdu jen prohlídkou budov zvenčí, protože dovnitř jsme se nikde nedostali, což byla velká chyba. Mě osobně by zajímala Velká mešita v Islámském centru, ale i Národní muzeum v bývalém prezidentském paláci z 20.let 19.stol., který stojí v pěkném Sultánově parku nebo mešita Hukuru. Tak jsme alespoň viděli hřbitov kde náhrobky kulaté patří ženám a špičaté mužům, dále rodinné mauzoleum-hrobku postavenou z mořských korálů (nyní již platí zákaz tento materiál používat, kvůli ochraně životního prostředí).

I když má Male množství mešit, sultánských a prezidentských paláců, je také moderní město s moderními výškovými budovami různých institucí, hotelů, kanceláří, jako např. Ministry Building (ministerstvo zahraničních věcí postavila Čína), Parlament nebo na nábřeží budova prezidentské kanceláře. Cesta podél nábřeží vede kolem rybářských lodí (ty velké loví národní rybu Malediv tuňáka) k rybímu trhu a trhům s ovocem a rúzným zbožím. Nejvíce mě vždy fascinují rybí trhy pro tu rozmanitost ryb, kterou tady člověk vidí, ale hlavně svou atmosférou. Co mě zarazilo, při porcování se používají rukavice, ale viděla jsem i vyfotila muže, který při tom kouří. Kvůli již zmíněným demonstracím měly i obchody zavřeno, tak nás průvodce zavedl do příjemné restaurace na drink a pak do malého obchůdku se suvenýry (jako všude mají i zde průvodci provize). To už náš dnešní výlet do hlavního města končí a vracíme se zpět na hotel.

http://www.turistika.cz/cestopisy/maledivy-male

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .