Opět jsem si odskočil z Indonésie, ostrova Bali, do jedné z okolních zemí. Tentokrát do Malajsie. Je lepší Malajsie nebo Indonésie?
První dojmy z Malajsie
Téměř všichni mluví anglicky a docela dobře. Oproti Indonésii je rozdíl znát, v Malajsii můžete prohodit pár slov prakticky s každým.
Lidi nejsou tak usměvaví jako na Bali, ale morousové to taky nejsou. Jsou docela v pohodě a sem tam se někdo usměje. Oproti Česku pořád lahoda, oproti Bali působí lidé méně přátelsky a socializace se neděje tak samozřejmě, jak ona Bali. To také znamená, že nejsou tak vlezlí. Balijci někdy působí vlezle, Malajci vůbec.
Nejsou tu otravní nabízeči taxi, jídla, holek, drog, čehokoliv. Jen sem tam taxi někdo nabízí, ale žádná křeč. Prodavači v Malajsii nejsou tak otravní jako na Bali. Na Bali je v turistických centrech otravovačů spousta.
Menší vedro. Na Bali v oblastech u moře je tepleji. V Malajsii je taky teplo, ale né tolik.
Mix národů. V Malajsii jsou jednak Malajci, ale také spousta Indů a Číňanů. V Kuala Lumpuru je ten poměr tak na třetiny, v jiných částech nevím.
Malajsie je oproti Indonésii modernější. Hlavně centrum hlavního města Kuala Lumpur je tak moderní, že jsem valil bulvy. Ropa dělá svoje. Ovšem jsou tu i horší čtvrti s všelijakými podivnými lidmi, třeba čínská čtvrť.
Stejně jako na Bali, nejpotřebnější výbava Evropana je toaletní papír. Zlaté japonské záchody.
Mix kuchyní. Díky mixu národů je v Malajsii i mix kuchyní. Můžete se levně najíst jak v čínském, tak malajském nebo indickém bufetu.
Hodně muslimů. Malajsie je muslimká země, Bali je hynduistické.
Oproti Bali je Malajsie o něco dražší. Oproti Česku je stále o 40% levnější.
Byl jsem jen v Kuala Lumpuru a na turistickém ostrově Langkawi. Moje srovnání tak není kompletní. Na Bornejské části Malajsie jsou prý lidé otevřenější. Taky je určitě zcela něco jiného podívat se do vnitrozemí Malajsie, to jsem bohužel taky neviděl.
Kuala Lumpur
Spousta výškových budov. Dominují Petronas towers. Dvojce lesklých mrakodrapů z nerezu. Mají ty dva mrakodrapy prostě oplechované dvojkou nerezem. Blýskají se impozantně a i z dálky působí věže moc pěkně.
Na předměstí mají tak vysoké paneláky, že bych je bez váhání taky nazval mrakodrapy.
Jinak je to prostě město. Lidé jsou víc odcizení, než na venkově. Velkoměsto odcizuje, známá věc. Ulice plné aut, autobusů i nadzemní metro.
V Indonésii takhle moderní město nenajdete, ale pořád to až na jednotlivosti není tak moderní město, jaká najdete v Evropě.
Noční život v Kuala Lumpuru
Milovníci nočního života najdou v Kuala Lumpuru jen pár nočních klubů (jsou asi tak 3 a jsou středně velké). Dva z nich jsou luxusní dražší kluby, třetí je méně luxusní, ale taky drahý. Chudší a střední vrstva asi na párty nechodí bo co. Žeby islám?
Oproti Česku poznáte rozdíl hlavně v tom, že v klubech jsou všichni pěkně oblečení. Holky jsou dokonale vymóděné. Pánové do klubu musí mít kalhoty a pevnou obuv, žádné kraťasy a žabky.
Kam v Kuala Lumpuru za noční zábavou?
Klub Zouk. Podle mě nejlepší klub v Kuala Lumpuru, je taky největší. Chodí sem hlavně Korejky a Číňanky. Takovou koncentraci pěkných vyfintěných holek na jednom místě hned tak někde neuvidíte. A jak se tyhle lidi umí skvěle bavit! Není to žádná smutná párty s lidma stojícíma u zdí. Všichni mluví se všema, pohoda. Vstup je asi 300 korun a pití je dražší (panák 130 korun).
Klub Roots. Luxusní klub v centru. Chodí sem hlavně Malajci. Malajci se baví trochu divně, jsou takoví drzí, jako kdyby je přerůstalo ego. V tomhle klubu se s námi většina lidí nechtěla bavit. Možná to bylo oblečením, přece jenom sebou značkové košile na cesty po Asii netaháme. Situaci nám zachránil tajemný Brazilec. „Koupil jsem si stůl a tohle všechno nemám šanci vypít, pomožte mi s tim.“ (V klubech jako tenhle se kupuje stůl nákupem lahví alkoholu.) To nemusel řikat dvakrát. Lahev černého Johnyho Walkera a značková vodka nestačily a Brazilec přiobjednal další pití. Propili jsme Brazilci v pár lidech 10t. korun. Před klubem zmizel autem s vlastním řidičem, který tam na něj celou dobu čekal.
Beach Club. Tenhle klub jsme vynechali. Prý není tak snobský, až by někdo mohl říct, že je pod úroveň. Prý tam chodí taky prostitutky.
Changkat Bukit Bintang, to je rušná ulice v centru Kuala Lumpuru plná obchodů, restaurací a barů. Nás nějak neoslovila, ale určitě je spousta lidí, kteří si tu svůj koutek najdou nebo je uchvátí městský ruch.
Ostrov Langkawi
Ostrov Langkawi je ve srovnání s Bali nic moc. On je taky o hodně menší.
Langkawi je turistické místo. Je to klasická turistická destinace. Bohužel tam ani není moc k vidění:
průměrné pláže,
pár vodopádů, ale na Bali jsou vodopády hezčí
mangrové porosty s opičkami makak,
lanovka na kopec s vyhlídkou (Nejezděte když je zataženo, jako my: Víte, co uvidíte na kopci v mraku? Mrak zblízka. Víta jak vypadá mrak zblízka? Jako mlha. Hustá bílá mlha.)
krokodýlí farma,
orli (to byl asi nejlepší zážitek, vidět hejno orlů létající do vody za potravou),
pár dalších turistických atrakcí,
příroda na Langkawi je jednotvárná, na Bali je o hodně barvitější.
Langkawi je bezcelní zóna
Čím je Langkawi zajímavé jsou ceny alkoholu a cigaret. Je to totiž bezcelní zóna a tyhle věci jsou tam hodně levné.
Ačkoliv je na Langkawi alkohol levný, místní (muslimové) mu neholdují, takže v hodně restauracích si nekoupíte ani pivo a nikde nenajdete až na pár výjimek bary, kde by se levný alkohol nějak využíval. Langkawi prostě není destinace pro holdování alkoholu do ranních hodin. Je to paradox, protože je tam alkohol tak levný.
Ceny alkoholu na Langkawi
Jack Daniels litrovka – 330 korun
Johny Walker Black litrovka – 480 korun
Chivas Regal litrovka – 400 korun
Masáže v Malajsii stojí za prd
Jak na ostrově Langkawi, tak v Kuala Lumpuru stojí masáže za prd. Jako fanda do masáží jsem zklamán. Asi to bude tím, že masáže nemají v Malajsii tradici jako v Thajsku nebo v Indonésii. Neexistuje žádná tradiční malajská masáž, ale tradiční thajská a balijská ano.
Přitom cena masáží je poměrně vysoká, ve srovnání s cenami jídla. Masáž pod 300 korun za hodinu neseženete a často nabízí za tuhle cenu jen 40 minut.
Zkusil jsem jít 2x na masáž na ostrově Langkawi a jednou v Kuala Lumpuru. Všechny bych spíš ohodnotil slovy „příjemné hlazení těla,“ než kvalitní zdravotní masáž.
Když jsem se snažil v jednom salonu vysvětlit, že chci masírovat jen záda: „Záda to je jen na chvíli, to je na 15 minut.“ Jestli se v masážích vyznáte tak chápete, jak vypovídající blbost to je. Má skvělá masérka v Praze sice stojí 500 korun na hodinu, ale je to proškolená mistrině svého oboru. Když se věnuje zádům pořádně, hodina nestačí.
Malajské holky
„Malajky jsou výrazné svýma očima,“ ohodnotil Malajky kamarád. Mají obrovské oči, ve kterých se nejeden muž může utopit. Ovšem pozor, jsou to muslimky, takže nějak extra otevřené pánům nejsou. Jiné je to prý v Bornejské části Malajsie, tam jsme nebyli.
Pak je v Kuala Lumpuru spousta Číňanek. Ty se umí pěkně oháknout, zvlášť večer. Číňankám musíte ukázat, že jste ambiciózní. Nemají rády lenochy.
Snad všem (Malajcům, Číňanům i Indům) mužům v Malajsii vadí bílí chlapi balící jejich holky. Asiatkám se bílí líbí a místní to neradi vidí. V klubu se vám může klidně stát, že vás od holky odstrčí místní čertík. Protože čertík nikdy není sám, lepší je to nechat být.
Ceny v Malajsii
V centru Kuala Lumpuru jsou ceny ustřelené úplně mimo (čti „je to tam drahý jak sviňa“).
Koukáme na reklamní ceduli u stravovacího podniku první kategorie a říkáme si, jestli ta cena za steak není moc vysoká. Ale tak dobře, plácnem se přes kapsu. Milá obsluha nám vysvětlila, že ta cena není za steak, ale jen za pivo. Steak byl na plakátku pro navození atmosféry.
Mimo centrum je Kuala Lumpur pro Čecha levné město, ale zadarmo tu věci taky nemají. Divný co?
Jídlo v pouličním bufetu stojí od 40 korun, v restauraci zhruba 120 korun, samozřejmě záleží co si dáte.
Ubytování není tak levné jako ubytování na Bali, ale pořád to jde. Levný hotel s klimatizací a internetem stojí v Kuala Lumpuru kousek od centra 450 za noc / dvoulůžko. Na ostrově Langkawi je ubytování trochu dražší, zhruba 550 korun za dvoulůžko.
Ostrov Langkawi je cenami také přijatelný, i když jde o turistické centrum.
Oproti Indonésii je Malajsie o něco dražší, ale pořád jsou v cenové mapě výrazně pod námi, takže pohoda. Jak vidíte na cenové mapě, Malajsie je asi o 40% levnější než Česko a tak nějak to bude.
Doporučuji vám vyrazit do Malajsie nebo do Indonésie?
Jak už jsem psal výše, viděl jsem jen zlomek Malajsie.
Pokud byste jeli jen do Kuala Lumpuru nebo na ostrov Langkawi, jako já, tak vám tuhle destinaci nedoporučuju. Určitě né ve srovnání z Indonésií, ta je o hodně lepší.
Jiná věc je, pokud byste chtěli v Kuala Lumpuru pracovat. To bych považoval za povedený nápad. Turistická destinace to ale není.
Určitě bych hodnotil jinak, kdybych viděl vnitrozemí Malajsie nebo její Bornejskou část. Čili pokud jedete do těchto míst, moje hodnocení je vám na prd, protože tam jsem nebyl.
Bezpečnostní dodatek: Přátelé, nedal jsem sem fotky ošklivých věcí, které jsou v Malajsii ale vidět všude. Nejsou tu fotky špinavých bufetů, kde se v Asii běžně stravuji. Nedal jsem sem fotku švába, co mi proběhnul po stole v restauraci, ani myši, co běžela napříč pěknou klimatizovanou restaurací. Není tu ani fotka žebráků z ulic Kuala Lumpuru a někteří vypadali fakt hrozně. Nedávám to sem, protože to jsou věci, které vnímám okrajově. Pokud jste na tyhle věci citliví, tak si volte destinaci podle toho.
- Guest napsal(a) před 11 roky
- Musíte se přihlásit, abyste mohli komentovat
Prosím, nejprve se přihlašte.