0
0

Malajsie – informace o zemi

Malajsie se nachází v jihovýchodní Asii na Malajském poloostrově. Sousedí s Thajskem, Indonésií, Brunejí a Singapurem. Oficiální název je Malajsijská federace a hlavním městem je Kuala Lumpur. Úředním jazykem je zde malajština, ale každý zde mluví dobře anglicky, takže se zde bez problémů domluvíte na čemkoliv. Podnebí je rovníkové s vysokými teplotami a vysokou vlhkostí po celý rok. Během roku přicházejí také dvě období monzunů. V době našeho pobytu zde zrovna monzunové období končilo. Výraznější déšť nás naštěstí potkal jen jednou. Pokud byste se ale do Malajsie chystali přímo v době monzunu, tak je dobré se na to pečlivě připravit, neboť může pršet několikrát za den. Malajsie je zemí převážně muslimskou, ale je zde velké zastoupení buddhistů, hinduistů a méně křesťanů. Země je to velmi vyspělá a poměrně bohatá. Do Malajsie není povinné očkování (což je vhodné si před vycestováním aktuálně ověřit), ale doporučuje se očkování proti žloutence a tyfu. Je to v podstatě bezpečná země plná milých přátelských lidí, kteří jsou vám vždy ochotni pomoci.

Malajsie – cestopis

1. den

Z Prahy jsme odlétali zatím jako skupina 6 osob směr Frankfurt, kde jsme přistáli po necelé hodině a setkali se s dalšími 5 slovenskými členy „týmu“ a se zástupcem letecké společnosti Malajsia Airlines, který nám tuto společnost představil malou prezentací. Pak už jsme nedočkavě čekali na dlouhý let do Kuala Lumpur.

2. den

Po třinácti hodinách jsme konečně přistáli v hlavním městě Malajsie, v Kuala Lumpur. Místní letiště je velice přehledné, pokud máte alespoň základní znalost angličtiny. Příletová hala se nachází několik set metrů od hlavní 5patrové budovy, kam se dostanete za 5 minut vlakem. Tady už nás čekala Nikol, zástupkyně pořádající cestovní kanceláře Time Travel, společně se zástupcem Malajské cestovní agentury Discovery Overland, která se o nás po celou dobu starala a vše zajišťovala. Cesta z letiště do centra města trvá necelou hodinu, ale vzhledem k zoufalému stavu místní dopravy se může cesta městem několikanásobně protáhnout. Prvním naším útočištěm byl Hotel Renesaince přímo v centru města naproti proslulým Petronas Twin Tower, které můžete znát z filmu. Jedná se o druhou nejvyšší budovu světa (zatím) o výšce 450 metrů. Tato budova slouží převážně jako kancelářské prostory. Návštěvníkům je přístupných několik nejnižších pater v podobě nákupního centra a spojovací můstek zhruba v polovině budov. Ten je ale za poplatek, na místní poměry poněkud vysoký. Věže Vás uchvátí svou nepředstavitelnou velikostí a mohutností a donutí Vás si je alespoň 100x vyfotit :-). Navíc slouží jako velmi dobrý orientační bod, jelikož je vidět i přes spoustu dalších mrakodrapů z celého města. Zvláště úchvatný pohled je na věž v noci, kdy je nádherně osvětlená. Město Kuala Lumpur je velmi rozlehlé, dosti multikulturní a pro turisty určitě zajímavé. Nabízí mnoho nákupních možností. Dalo se zde pořídit zboží mnoha známých módních značek, ale i jejich velice věrohodných kopií, a to vše za téměř neuvěřitelně výhodné ceny. Ve městě je poměrně rozlehlá čínská čtvrť, kterou by měl každý návštěvník poznat. V podstatě se jedná o obrovské tržiště, na kterém je skutečným zážitkem nakupovat. Nenašli jsme v něm skoro žádné „pravé čínské suvenýry“, ovšem mohli jsme zde nakoupit téměř cokoli jiného za skutečně směšné ceny. Pouze v této části města jsem měla trochu strach o své věci. Jinak se mi město zdálo velmi bezpečné. Další čtvrtí, kterou je (z mého pohledu) téměř nutné navštívit, je čtvrť indická. Právě zde nakoupíte spoustu skvělých suvenýrů. Toto místo však tak trochu opouští život okolo sedmé hodiny večerní. Nenechávejte jej proto na pozdní večerní návštěvu. V centru města Kuala Lumpur je mnoho barů a restaurací, které jistě také stojí za návštěvu, a z kterých můžete zpovzdálí pozorovat rušný noční život a světélkující velkoměsto.

Kuala Lumpur – Renaissance Hotel (Renesaince Hotel)

V tomto hotelu jsem měla to štěstí strávit dvě noci a velmi ráda ho doporučím každému, kdo si chce v tomto hlavním městě Malajsie připadat jako jeden z nejvýznamnějších hostů, a to i v nejnižší kategorii ubytování tohoto hotelu – v Superior room. Hotel má 24 pater. V nejvyšším patře se nachází prezidentská apartmá. Hotel nabízí svým hostům největší městský bazén s pool barem, restauraci s obrovským výběrem místních i evropských pokrmů. Ze západního křídla, kde jsem měla pokoj já, je nádherný výhled na slavné Petronas Twin Towers, a z křídla východního na věž Menara. Personál hotelu byl ten nejvstřícnější, s jakým jsem se kdy setkala. Hotel má kromě jiného business centrum, internetové připojení na každém pokoji, svatební centrum, SPA a vše ostatní, co vůbec může hotel nabízet.

Kuala Lumpur – hotel Swiss garden

Tento městský hotel, nacházející se přímo v centru, nabízí svým hostům luxusní prostorné pokoje, které začínají na úrovni Superior a končí kategorií Premier Executive suite. Kromě toho nabízí hotel business centrum se zpoplatněným přístupem na internet, několik restaurací (s nabídkou místní i evropské stravy), směnárnu, hlídání dětí a nádherné lázně Samsara SPA. Snad jedinou nevýhodou tohoto hotelu je velmi malý bazén – je pro maximálně 20 osob, ale kapacita hotelu je 310 dvoulůžkových pokojů. Všechny pokoje mají koupelnu, trezor, kávovar, žehličku, fén, televizi a připojení na internet. Hotel působí velice přátelským a útulným dojmem, což je oproti jiným hotelům v Kuala Lumpur nespornou výhodou.

Kuala Lumpur – hotel Ritz Carlton

Nejluxusnější z hotelů v celém městě se nachází přímo v centru Kuala Lumpur naproti Petronas Twin Towers. Při vchodu dovnitř si můžete myslet, že hotel je malý a obyčejný, ale stačí projít uvítací recepcí a ocitnete se v obrovském atriu, které má více než šest pater a ve kterém jezdí výhledové výtahy. V atriu je koncertní prostor, nespočet restaurací a obchodů a hlavní recepce. Hotel nabízí pokoje začínající na úrovni Deluxe. Součástí hotelu jsou nádherné lázně nabízející masáže a léčebně-relaxační kůry z celého světa. V hotelu jsou dva bazény, ve kterých si budete připadat jako v exotické laguně. Nevýhodou je snad jen to, že hotel působí velmi sterilním dojmem, ale myslím, že po chvíli si hosté rádi přivyknou na nebývalý luxus.

Kuala Lumpur – Traders hotel

Hotel se nachází hned vedle hotelu Ritz, tudíž také v úplném centru města. Službami je i s Ritzem srovnatelný. Projít se po takovém hotelu je potěšením pro oči. Je vybaven v nejrůznějších stylech. Každé zákoutí je jiné. Vše je zde propracované do nejmenšího detailu. V nabídce jsou též pokoje všech kategorií s tím, že nejnižší kategorií je Deluxe room. I zde je několik restaurací s velkým výběrem pokrmů. Hotel má jako Ritz vše, co v takovém hotelu má být: business centrum, směnárnu, restaurace, kavárny, saunu a SPA. Hotelům Ritz Carlton a Traders nechybí z mého pohledu nic.

3. den

Po snídani na nás již před hotelem čekal náš „vychlazený“ autobus s průvodcem Mr. One. Vyráželi jsme do městečka Malaka, které se nachází zhruba dvě hodiny cesty autobusem od Kuala Lumpur. V městečku jsme navštívili „Čínský dům“ – muzeum jednoho čínského rodu. Návštěva těchto domů se nabízí na více místech. Jedná se o ukázku typického čínského domu a jde o jedno z mála míst, kde se nesmí fotografovat. V Malace jsme poobědvali v typické čínské restauraci se známými otočnými stoly a oběd to byl velice chutný. Dále jsme pokračovali procházkou městečkem až k čínskému chrámu. Chrámy jsou nádherné, bohatě zdobené a působí takovým zvláštně klidným dojmem. Dále jsme v Malace navštívili křesťanský kostel, který byl ale opravdu netypickou ukázkou křesťanství. Digitální hodiny na stěně, krámek se suvenýry přímo v kostelu, kýčovitá výzdoba ve formě svítících ptáčků na stěně…! Po několika hodinách v tomto klimatu jsme byli všichni rádi, že můžeme nastoupit zpět do našeho autobusu, z jehož klimatizace jsme po dvou dnech neustálého střídání téměř extrémních teplot byli všichni nachlazeni.

Po příjezdu do hotelu nás čekal poslední program v Kuala Lumpur. A to večeře ve věži Menara, která je jen o několik metrů menší než Petronas Twins. Je to obrovský „sloup“, na jehož vrcholu je velikánská prosklená „koule“. Do této výšky vás vyveze neuvěřitelně rychlý výtah, z kterého se asi mnohým zatočí hlava. Nahoře nás čekala výborná bohatá večeře, složená z místních i evropských pokrmů. Kromě toho, že restaurace nabízí skvělé jídlo, je hlavním lákadlem do věže to, že restaurace je otočná! Během hodiny se otočí o 360°. To znamená že během večeře si prohlédnete s ptačí perspektivy celé, nádherně osvětlené město. Je to skutečně neuvěřitelný zážitek, který stojí za to si dopřát, i přes vyšší cenu. Po večeři už následovalo jen posezení v baru na rušné křižovatce s živou muzikou a příprava na brzký ranní odlet na ostrov Penang.

4. den

Po snídani jsme se přesunuli na letiště, odkud jsme odlétali opět s Malajsia Airlines na ostrov Penang. Let z Kuala Lumpur do města Georgetown trval necelou hodinku. Na letišti nás uvítali dva zástupci agentury Discovery Overland. Paní May a pan „X“, jehož jméno jsme si nikdo nezvládli zapamatovat. Oba dva byli znalci čínského učení a sáhodlouze nám vyprávěli o všem možném. Do hotelu Holiday Inn nám cesta trvala asi 40 minut. Volné odpoledne jsme strávili prohlídkou místní pláže. V této exotické zemi bych čekala tu nádhernou pláž s bílým pískem, palmami a tyrkysově průhledným mořem. Místo toho nás čekala špinavá pláž a hnědé moře, ve kterém jsem si neviděla ani na ruce, natož pak na to, co bylo na dně. Večer nás lákali na údajně nejlepší malajsijský zážitek – večeři v Gurney Drive. To je místní typická restaurace, kde si jídlo objednáváte na jakémsi okruhu a platíte za něj na váhu. Nevýhodou těchto restaurací je nabídka pouze místní stravy, která nemusí každému zachutnat. Jako třeba mě. Večeře měla sice skvělou exotickou atmosféru, ale bohužel jsem se nenajedla. Po večeři jsme ještě navštívili čínské tržiště, kde lze nakoupit spoustu suvenýrů za velmi nízké ceny. Je potřeba ale smlouvat na podstatně nižší částky, než jaké vám nabídnou poprvé. Pokud nesmlouváte, vnímají to v podstatě jako urážku.

5. den

Tento den byl určen k prohlídce multikulturního města Georgetown. Cca dvouhodinovou prohlídku jsme absolvovali typickou místní dopravou – rikša. Jelikož nás provázeli May a její přítel (oba dva Číňané), tak jsme zastavovali pouze v čínských částech. Navštívili jsme další čínský dům, téměř k nerozeznání od toho v Malace a několik čínských chrámů. Cestování touto dopravou bylo skutečným zážitkem. Řidiči těchto prostředků jsou opravdoví králové silnic. Cestou zpívají, tančí a svoje pasažéry různě baví. Můj řidič, Mr. Black, byl milým, ale nekomunikativním společníkem, který jen říkal: „Lucky Strike, Lucky Strike please!“. Po projížďce městem nás čekalo opět volné odpoledne, které jsme tentokrát strávili u hotelového bazénu. Večer jme měli na programu dvě hotelové inspekce spojené s luxusní večeří v jednom z nich.

Georgetown – hotel Holiday Inn Resort

Z navštívených hotelů byl z mého pohledu Holiday Inn Resort asi nejhorší. Hotel sám o sobě je sice krásný, čistý a nabízí veškeré služby, které budete během pobytu potřebovat, ale nachází se v ošklivějším prostředí. Okolo budovy hotelu bylo v době našeho pobytu staveniště a rozhodně neleží v těsné blízkosti nádherné pláže, jak uvádějí katalogy cestovních kanceláří. Hotel se skládá ze dvou budov. Menší (starší) část je blíže k moři a je v ní restaurace, bazén a family rooms. V této budově je ubytování dražší než v novější budově, která je se starší částí spojena betonovým mostem, vedoucím přes celkem vytíženou komunikaci. Nová budova má 21 pater a působí velmi sterilním dojmem. Výhodou hotelu jsou balkony v každém pokoji. Hotel nabízí ubytování až pro pětičlennou rodinu v jednom pokoji. Tyto pokoje jsou velmi dobře vyřešeny. Co je dalším důvodem, proč tento hotel nemohu doporučit, je špinavé moře a neudržovaná pláž plná odpadků, na kterých jsem našla například i injekční stříkačky, rozbité sklo atd.

Georgetown – Bayview hotel

Městský hotel nacházející se v centru města Georgetown rozhodně nesplňuje kategorii ubytování ****. Hotel na první pohled působí dosti luxusně, ale po bližším prozkoumání zjistíte, že nepatří mezi ty moderní a vyhledávané. Je velmi obyčejný a nabízí pokoje pouze standard, superior a deluxe, což je na malajsijské poměry velmi omezená nabídka. Na střeše hotelu je otočná restaurace, která mě moc neuchvátila, spíše odradila od další návštěvy. Seděli jsme na obyčejných plastových židlích, jedli z plastových talířů a celkově působila tato restaurace dosti zastaralým a neudržovaným dojmem.

Penang – hotel Golden Sands Resort*****

Tento hotelový komplex je vyloženě vhodný pro rodiny s dětmi. Hotel má k dispozici pokoje různých kategorií s tím, že i pokoj standard je velmi luxusní a prostorný. V každém pokoji je volné lůžko/přistýlka šikovně schovaná ve stěně (přitom jde po vyklopení o plnohodnotné lůžko). U hotelu je nádherný bazén vhodný zejména pro děti. Kromě toho je v hotelu i speciální dětské centrum, ve kterém se nemusíte bát nechat svoje ratolesti celé dny. Myslím si, že zde musí být všechny děti spokojené díky spoustě atrakcí a her. Hotel je čistý, udržovaný a nabízí veškeré služby. Jedinou nevýhodou byla jeho rekonstrukce, která mě však nijak neomezovala a nerušila ani hlukově ani esteticky. Způsobila pouze přechodně nižší ubytovací kapacitu hotelu. Každopádně již zrekonstruované pokoje rozhodně za to stojí a věřím, že hotel pak jistě stoupne ještě o kategorii výš. U hotelu je udržovaná písečná pláž, kde jsou lehátka a slunečníky zdarma.

Penang – hotel Shangri-La´s Rasa Sayang Resort & Spa*****

Tento a předchozí hotel jsou spojeny v jeden resort. Shangri-La´s Rasa Sayang Resort & Spa je o kategorii výš a může využívat služeb hotelu Golden Sands, naopak to nelze. Shangri-La´s Rasa Sayang je velmi luxusní hotel a je postaven v asijském stylu. Má hlavní budovu a několik menších přilehlých, jako například samostatné chalety nebo oddělené SPA. Hotel nabízí tropický bazén, pokoje různých kategorií, několik restaurací, v každém pokoji připojení na internet, již zmiňované nádherné SPA a nabízí také uspořádání svatby spojené s líbánkami. Na svatbu je hotel a přilehlá tropická zahrada naprosto ideálním místem. Hotel o hodně převyšuje svou kategorii *****. Je v něm asi nejlepší restaurace na ostrově, nabízející mezinárodní, indickou, malajsijskou, čínskou a japonskou stravu. Vše je podáváno formou bufetu. Večeře v takové restauraci vám zabere minimálně dvě hodiny. Celý resort leží téměř na pláži, která je pravidelně udržovaná. V okolí hotelů je nádherná a velmi rozlehlá zahrada s mini golfovým hřištěm. Tomuto hotelu nemohu nic vytknout.

6. den

Ráno jsme se odhlásili z hotelu a autobusem dojeli do přístavu, kde jsme se nalodili na trajekt směr ostrov Langkawi. Cesta trvala přes dvě hodiny. Kdo si včas nezajistil místo na otevřené palubě, tak si mohl připadat spíše jako na dovolené v nějaké severské zemi. V uzavřených prostorách lodi byla totiž klimatizace nastavená snad na 5 °C. Po připlutí na ostrov nás již očekával náš poslední průvodce z agentury Discovery Overland. Ostrov Langkawi je menší ostrov, kde jsem si připadala jako v opravdovém ráji. Celý ostrov je bezcelní zónou a nabízí ony nádherné pláže s palmami. Na ostrově můžete také dobře vidět život místních obyvatel. Je zde spousta rýžových polí a mnoho zvěře. Od ještěrů, přes opice po buvoly. Tento den se spustil neuvěřitelný déšť. Večer jsme se ve skupině vydali do místního centra s různými restauracemi (ruskou, italskou, čínskou, ruskou a dalšími), duty-free shopy, kde byly k nakoupení cigarety, alkohol, jídlo a hygienické potřeby za velice nízké ceny.

Langkawi – hotel Meritus Pelangi Beach Resort & SPA

Tento hotel na malém ostrově Langkawi na mě prvním dojmem působil poněkud staře a neudržovaně, ale po průchodu skrz polootevřenou recepci a lobby jsem ihned změnila názor. Hotel je sice starší, ale nabízí skvělé služby. V době mé návštěvy v něm právě probíhala postupná rekonstrukce a modernizace, která mě ale nijak neomezovala. Hotel nabízí hlavní budovu s restaurací, recepcí a lobby a ubytování v chaletech, nacházejících se v rozlehlé palmové zahradě. Resort leží u nádherné pláže s bílým pískem, palmami a průzračným mořem.

7. den

Tento den nás čekal moc příjemný zážitek v podobě celodenního výletu Mangrove Tour. Po snídani jsme se přesunuli z jižní na severní část ostrova Langkawi. Zde jsme nastoupili na maličkou loďku a vydali se na plavbu po řece Kilia. První zastávkou byla jeskyně s obrovským množstvím různých druhů netopýrů, kteří naštěstí klidně viseli na stropě jeskyně. Potom jsme šli kousek po chodníčku vedoucím nad vodou a kochali se krásou pralesa. Exotické rostliny a stromy nás spolu se zvířaty naprosto ohromily. Po chvíli jsme se vrátili k naší lodi a pokračovali dále po řece směrem k moři. Zastavili jsme v širokém úseku řeky a náš lodivod naházel do vody několik kousků kuřete. Po chvilce čekání se ke kuřatům slétlo obrovské hejno velkých orlů, kteří několik minut kroužili okolo naší lodi a vyzobávali kuře z vody. To byl zážitek, na který jen tak nezapomenu. Další zastávkou na řece byla rybářská vesnice, kde jsme měli možnost se podívat na exotické ryby. Některé z nich nám dovolili i nakrmit (mimo jiných i rejnoky), což bylo dalším překvapivým zážitkem tohoto dne. Po návštěvě vesničky jsme už velkou rychlostí směřovali k moři. Netrvalo dlouho a naše posádka se ocitla na nádherně modrém moři plném krásných ostrovů. V tu chvíli jsme všichni odložili fotoaparáty a projížďku si užívali naplno. Po pár minutách naše loď připlula ke krásné písečné pláži s palmami, kde nás čekal oběd v podobě pikniku, po kterém jsme se vrátili do hotelu.

8. den

Předposlední den naší studijní cesty jsme strávili hotelovými inspekcemi a odpoledním odpočinkem na pláži nebo u bazénu v hotelu Holiday Vila.

Langkawi – hotel Tanjung Rhu Resort

Tento hotel patří na ostrově Langkawi k těm nejluxusnějším. Nachází se na severním pobřeží, takže z jeho nádherné písečné pláže máte možnost vidět sousední Thajsko. V resortu jsou dva bazény se sladkou vodou a jeden Lagoon bazén s vodou slanou, který vypadá jako malé moře – má dokonce i písečnou pláž. V resortu je několik možností ubytování, od Superior pokojů až po Deluxe apartmány přímo na pláži. V hotelu jsou samozřejmě SPA, posilovna, tenisové kurty, butique a dětský klub. V ceně ubytování je vždy zahrnut transfer z a na letiště. Hotel zprostředkovává spoustu fakultativních výletů a má svoji vlastní autopůjčovnu.

Langkawi – hotel Four Seasons Resort

Hotel je nedaleko Tanjung Rhu Resortu. Je známo, že síť hotelů Four Season patří mezi ty nejlepší na světě. Tento malajsijský resort tomu rozhodně odpovídá. Jedná se o velký resort, po kterém jsme při naší prohlídce jezdili golfovými vozítky, které jsou mimo jiné v ceně pro každého návštěvníka. Je to opravdu rozsáhlý komplex, který má ovšem jen 90 dvoulůžkových pokojů a apartmánů. Má samozřejmě SPA, několik bazénů, skvělé restaurace a nádhernou bílou pláž s palmami. Nejlepší (a samozřejmě i nejdražší) ubytování v rámci tohoto resortu je Royal Beach Villa – v podstatě dvoupokojový dům ležící přímo na pláži, s obrovskou terasou, prostornou ložnicí, vlastní jídelnou, menší soukromou „zahrádkou“, ve které je moc pěkná venkovní koupelna. Tato vila je v resortu jen jedna a má vlastní bazén. Její rozloha je neuvěřitelných 1 400 m2. Dalšími možnostmi ubytování v resortu jsou Lower Melaleuca Pavilions (68 m2) – vilka otevřená do tropické zahrady s vlastní venkovní koupelnou, dále takzvaná Beach Villa (220 m2) s vlastní místností na masáže, vnitřní (soukromou) terasou a plunge pool, což je jakási obří vana – možno říci menší bazén. Poslední ubytovací možností v tomto resortu je Two-bedroom Villa (590 m2) nabízející veškeré možnosti, jako místnost na masáže, plunge pool a velikou vnitřní terasu. Four Season Resort hodnotím jako hotel, kterému není co vytknout a dle mého dojmu velmi převyšuje hodnocení 5*. Mohu jej opravdu doporučit.

Langkawi, Kedah – hotel Berjaya Langkawi Beach & Spa Resort

Tento resort se rozkládá částečně na pláži a částečně v přilehlé džungli. Apartmány si můžete vybrat buď přímo na moři nebo na pláži či právě přímo v džungli. Všechny mají v podstatě stejnou úroveň vybavení, cenu zde ovlivňuje umístění. Na pláži a na vodě jsou dražší, v džungli levnější. Je to prý ze dvou důvodů. Prvním z nich je velká vzdálenost od moře a druhým důvodem nižší ceny jsou opice, které se vkradou všude a všechno zničí, dělají v okolí nepořádek a jsou velmi hlučné. Nicméně je to určitě exotický zážitek a nevšední zkušenost. Protože jsou tyto vzdálenější chatky v poměrně prudkém svahu, mají hosté k dispozici 24 hodin jakési svozy, které jsou v ceně ubytování. Resort nabízí vše potřebné, ale je na něm vidět, že patří mezi ty starší a méně luxusní.

Langkawi – hotel Mutiara Burau Bay Resort

Resort se nachází v těsné blízkosti předchozího Berjaya Langkawi Beach Resortu a je mu i velmi podobný. Nabízí také ubytování v chatkách opatřených vlastní terasou, koupelnou, klimatizací a trezorem. Resort má vlastního lékaře, školu potápění, možnost golfu na nedalekém hřišti. Celkem mě překvapilo, že součástí vybavení byly i deštníky, které se nám nakonec opravdu hodily. Pláž u resortu je nádherná, písčitá a udržovaná. Moře je zde ovšem dost mělké a při odlivu se voda vzdálí o několik desítek metrů.

Langkawi – hotel Holiday Villa Beach Resort & Spa a Federal Villa Beach Resort***

Tyto dva hotely dohromady tvoří jeden větší resort nacházející se na jihozápadní části ostrova, přibližně 15 minut jízdy od mezinárodního letiště na ostrově Langkawi – Padang Mat Sirat, a jsou nejvyhledávanějšími na tomto ostrově. Pokoje jsou jednoduše ale účelně vybavené. Hotely leží u nádherné dlouhé pláže Pantai Tengah. K hotelu patří krásný bazén s pool barem a velkou vířivkou, několik restaurací s místní i mezinárodní kuchyní a duty-free shop. Hotely organizují nespočet výletů po ostrově.

9. den

Po snídani jsme se odhlásili z hotelu a směřovali na letiště v Langkawi. Po cestě jsme podnikli poslední nákupy na ostrově, který je, jak jsem už zmiňovala, bezcelní zónou a tudíž je nákupním rájem pro všechny. Dokoupili jsme zde tedy suvenýry, potraviny a vše ostatní za neuvěřitelně nízké ceny. Po nákupech nás už čekala jen dlouhá cesta z Langkawi do Kuala Lumpur, pak letecky do Frankfurtu a do Prahy.

Malajsie – měna

Měnou je malajsijský ringgit (MYR), který si můžete vyměnit za dolary nebo eura. Ceny jsou v Malajsii pro nás velmi příznivé.

Malajsie – exotická dovolená, kterou ráda doporučuji

Tato cesta byla ohromným zážitkem pro nás všechny. Malajsii mohu doporučit každému, kdo nechce svou dovolenou trávit jen ležením na pláži, ale kdo si chce užít exotiky, poznávání odlišné a krásné země, její kultury i přírodních krás.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .