0
0

Návštěva Madridu byla vždycky mým snem. Přestože jsem různé oblasti španělského pobřeží navštívil již mnohokrát, Madrid mi vždy unikal. Hlavním důvodem byla obrovská vzdálenost od Prahy (2500 km). Zároveň mne k cestě odrazoval i kontinentální typ podnebí, kterému jsou obyvatelé města vystaveni.

Madrid je od moře vzdálen několik stovek kilometrů a poloha daleko od moře a vyšší nadmořská výška města ležícího uprostřed náhorní plošiny zvané Meseta (600 – 650 m n.m.) přímo předurčují obyvatelům Madridu velmi horká léta a na španělské poměry velmi drsné zimy. Já jsem si k návštěvě vybral horké léto.

Při příletu do Madridu okolo půlnoci avizoval pilot teplotu 28 stupňů. Byl to pro mne opravdový šok, neboť v Praze v tu dobu začínal teplotně nevydařený červenec s nejvyššími denními teplotami okolo 20 stupňů (a o noci ani nemluvím). Po bezpečném přenocování na lavici madridského letiště Barajas, kdy kolem mne každých deset minut procházeli ozbrojení policisté, jsem se vydal metrem na ubytování do centra metropole. Madridské metro, jehož vozy poprvé vjely na koleje v roce 1919, má v současné době na jedenácti linkách téměř 300 stanic a celková délka kolejí dosahuje úctyhodných 283 km. Turisté přilétající do města jistě ocení, že linka metra číslo 8 vede právě až na místní letiště. Kéž bychom se u nás v Praze dočkali v brzké době něčeho podobného. Plány už údajně pražský magistrát má, ale asi to ještě několik let potrvá.

V dnešním Madridu žije 3,2 milionu obyvatel, městská aglomerace však dosahuje počtu přes 5 milionů. Přestože jde o jedno z největších velkoměst Evropy, má vzhledem ke své velikosti překvapivě málo historických památek. Madrid je moderní, dynamicky pulzující metropolí, která návštěvníky nadchne především svou jedinečnou atmosférou, lidovostí, živelností a otevřeností vůči zahraničním turistům. V Madridu máte pocit, že se tam pořád něco děje, může vám připadat, že obyvatelé města „madrileños“ snad nikdy nespí. V ulicích je pořád velké množství lidí, nejvíce však ve večerních a nočních hodinách, kdy si místní vycházejí posedět s přáteli. Noční posezení v hospůdkách a barech je takovým místním folklórem stejně jako líbání se na ulici, kterého budete všude svědky. Podobně jako v jiných oblastech země je tu zvykem políbit ze slušnosti své známé. Je to něco podobného jako říci u nás ahoj, nic víc to pro Španěly neznamená, takže se vyvarujte případných zbytečných nadějí.

Madrid je městem kultury, jsou zde desítky galerií, divadel a muzeí. A především jedno z nich má obrovský světový věhlas a míří k němu snad každý, kdo směřuje za výtvarným uměním. Jde o slavnou obrazárnu Prado (Museo del Prado), které nabízí originální skvosty takových španělských mistrů jakými byli Goya, El Greco, Velázquez, Ribera, Zurbarán či Murillo. Vlámskou školu zastupují např. Van der Weyden a H. Bosch, italskou zase Tizian, Botticelli a Raffael. Obrazů jsou zde stovky a odborníkům jednodenní návštěva asi stačit nebude. Základní vstupné stojí 8 euro, po šesté hodině večerní je však vstup zdarma, ale pouze do uzavření muzea ve 20 hodin, v červenci a srpnu je otevírací doba ještě o dvě hodiny prodloužena. Více informací o obrazárně naleznete na webových stránkách http://www.museodelprado.es, které jsou i v angličtině. Pokud vám porce výtvarných děl nebude stačit, v blízkosti se nachází další dvě muzea. Prvním je muzeum Thyssen-Bornemisza, které nabízí více než 700 děl evropského i světového malířství od 13. do 20. století a druhým Národní centrum umění královny Sofie (Centro Nacional de Arte-Reina Sofía), které je zaměřeno na současné španělské umění prezentované díly Picassa, Dalího či Miróa.

Hlavním náměstím Madridu je Puerta del Sol, v překladu Brána slunce, která zde stála do 16. století a byla jedním z přístupových míst do města. Za svůj název vděčila své východní orientaci a ranním slunečním paprskům, které ji údajně nádherně osvěcovali. Na náměstí najdete symbol metropole, kterým je socha medvěda pochutnávajícího si na bobulích stromu planiky obecné. Na jedné z budov si nelze nevšimnout velkého nápisu Tío Pepe. Jde o reklamu významného španělského výrobce sherry, která připomíná, že tento nápoj, i když má anglický název, se vyrábí v okolí jihošpanělského města Jerez de la Frontera. Na náměstí Puerta del Sol je také vyznačen nultý kilometr španělských silnic a dálnic. O významnosti místa pro obyvatele Madridu svědčí i to, že se zde křižují tři linky metra a končí zde velké množství linek městských autobusů. Na tomto místě již tradičně obyvatelé Madridu vítají nový rok, kdy při odbíjení půlnoci sní při každém úderu jednu kuličku hroznového vína.

Plaza Mayor je název dalšího z proslavených madridských náměstí. Má tvar obdélníku s rozměry 120×90 metrů a vypadá velmi upraveně a o poznání klidněji než náměstí Sol. Původně dřevěné náměstí třikrát shořelo, než bylo v 18. století kompletně přestavěno do dnešní podoby. Právě v těchto místech se psala historie města, konaly se zde býčí zápasy, královské korunovace i popravy, kterým přihlíželo až 50 tisíc diváků. Zajímavostí je, že k třípatrovým domům s vysokým podloubím lze vstoupit až osmi průchody.

V blízkosti Plaza Mayor se nachází neogotická katedrála La Almudena, jejíž stavba trvala více než 100 let a byla dokončena v roce 1993. Naproti ní je umístěn monumentální Královský palác (Palacio Real), jehož velkolepost ohromí každého turistu, už jen třeba tím, že je desetkrát větší než londýnský Buckinghamský palác. Královský palác je dnes pouze muzeem a občasným reprezentativním sídlem pro oficiální státní návštěvy. Překrásné a elegantní jsou i zahrady přiléhající k paláci – Maurský park (Campo del Moro) a Sabatiniho zahrady (Jardines de Sabatini).

Málokdo ví, že Madrid má velké množství velmi pečlivě udržovaných parků, kromě dvou výše zmíněných bych ještě připomenul park oddychu Retiro (Parque del Retiro) poblíž muzea Prado. Dostanete se k němu nejlépe ze stanic metra Retiro (trasa č.2) nebo Ibiza (trasa č.9). Rozlohou největší park se nachází v západní části města a nese jméno Casa de Campo a přístup k němu umožňují hned tři stanice metra trasy 10 (Lago, Batán, Casa de Campo). V blízkosti mezinárodního letiště Barajas, u stanice metra Campo de las Naciones (Park národů), se nachází stejnojmenný park, jehož nejhezčí částí je asi Zahrada tří kultur (Jardín de las Tres Culturas). Jsou zde představeny kultury, které nejvíce ovlivnily španělskou historii – arabská, židovská a křesťanská. Máte-li například v Madridu jen delší mezipřistání, neváhejte. Zanechte zavazadla v úschovně na letišti a vydejte se dvě zastávky metrem k parku.

Okolí Madridu

Pokud budete trávit ve městě více času, využijte vynikající polohu Madridu v centru země k jednodenním výletům. V rychlosti zmíním jen ta místa, která vybrala organizace UNESCO na svůj seznam památek. Začnu královským palácem a klášterem El Escorial, k němuž nejlepší spojení nabízí příměstský vlak linky C8 (C znamená zkratku příměstských vlaků nazývaných Cercanías). Cesta trvá asi hodinu a majestátní stavba se před vámi objeví asi po půl hodině chůze od vlakového nádraží. Jen půl hodina příměstskými vlaky linek C2 a C7 dělí Madrid od slavného univerzitního města Alcalá de Henares s pěkným historickým jádrem. Mimochodem, město je rodištěm spisovatele Miguela Cervantese a právě proto zde stojí na hlavním náměstí jeho pomník. V centru města vás zaujmou desítky čapích hnízd, pro středoevropana je to věc skutku nevídaná. Kulturní krajinu ve městě Aranjuez zapsala organizace UNESCO na svůj seznam teprve nedávno (2001) a ocenila tak citlivé zásahy místních obyvatel do zdejší krajiny, která je jinak velmi intenzivně zemědělsky a průmyslově využívána. Linka C3 příměstského vlaku odjíždí každých 15 minut a cesta trvá asi 40 minut. Asi 65 km jihozápadně od Madridu se nachází město Toledo, jež návštěvníky láká neopakovatelnou atmosférou. Najdete zde stavby židovské, římské, arabské, mudéjarské i křesťanské architektury. Cesta vlakem i autobusem trvá asi hodinu.

Za pohádkovým zámkem a římským akvaduktem se vydejte do Segovie, ležící asi 100 km severozápadně od Madridu. Vlaky odjíždí každé dvě hodiny, autobusy jezdí v půlhodinových intervalech. Dvě hodiny autobusem od Madridu (a 2,5 hodiny vlakem) leží město Salamanca, které bylo zapsáno na seznam UNESCO díky svému zachovanému historickému jádru.

V Madridu i v jeho okolí se nachází obrovské množství zajímavých míst k návštěvě, které však tento cestopis nemůže obsáhnout. Já jsem popsal pouze ta nejvýznamnější místa, která byste při vašem pobytu neměli vynechat. Kouzlo, půvab a hlavně zdejší atmosféru musíte prostě zažít a vychutnat sami. Radujte a bavte se v Madridu a hlavně si po návratu ponechte pár dnů volna na dospání, protože madridské noci jsou dlouhé.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .