0
0

Madeira – Ostrov věčného jara, Ostrov květin, Zelený ostrov… takto je tento krásný ostrůvek přezdívaný, kdykoli je o Madeiře zmínka Téměř konstantní jarní počasí ostrůvku je dáno jeho příznivou subtropickou polohou a působením Atlantského oceánu. Ten zmírňuje letní vedra, naopak v zimě předává ostrovu zpět nashromážděné teplo, což způsobuje, že teploty jsou tu téměř stejné po celý rok – cca od 16 stupňů v zimě do 25 stupňů v létě, dokonce i moře si drží svou teplotu mezi 18 st. v zimě a 23 st. v létě.

Téměř stále něco kvete, všechno je neustále krásně zelené (nejvíc je ovšem celý ostrov rozkvetlý na jaře, kdy se na Madeiře i koná svátek květin). Tento portugalský ostrov je celkem malý: celá Madeira měří pouhých 22 km a na délku 57 km na šířku. Přesto je to ostrov plný rozmanitostí, snad každý si tu najde své…Madeira – terasovitá políčka malebná městečka, nádherné hory, velmi různorodé pobřeží. Nádherné třpytivé vodopády, překrásné zahrady, fialový vřes, tajemná mlha. Spatřit zde nádhernou sytou duhu není otázkou štěstí, ale neustálým jevem. Terasovitá políčka, vinice. Lesy jsou plné jedlých kaštanů a vavřínů, krásných starých stromů, na sluníčku se vyhřívají stovky mrštných ještěrek.

Přestože je ostrov malý, díky jeho rozmanitosti budete mít dokonce i s půjčeným autem několik dní co dělat, abyste prozkoumali alespoň jeho část (na spoustu míst se dá cestovat autobusy, naopak je spousta krásných míst, kam se bez auta nemáte možnost dostat)

Specifickým znakem Madeiry jsou známé LEVADY. Jde o zvláštní zavlažovací syspict2460.jpgtém, který byl na ostrově budován po celá staletí, a pro svou praktičnost a nezbytnost je dodnes udržován a opravován.

Madeira leží v pásmu, kde převažují severní větry, které přinášejí velké množství vláhy. Uprostřed ostrova se však od západu až k východu táhne obrovský horský masiv, který mraky zachytává. Způsobuje tak, že většina srážek spadne na severní straně ostrova, zatím co v jeho jižní části prší pouze vzácně. Bez umělého zavlažování by se zde nedalo nic pěstovat, bez ohledu na to, že právě v jižní části jsou i větší města a hlavní město Funchal.

Pokud by nebyla sladká voda zachycována a odváděna ze severu zavlažovacím systémem, odteče volně zpět do moře. Proto byl již v minulosti vybudován tlevady – občas se člověk namočíento neuvěřitelný systém levad, které vodu zachytávají a odvádějí tam, kde je jí potřeba. Jedná se o umělé kanály, vykopané ať již v hlíně, nebo – což je většina – vysekané přímo v horském masivu. Jsou vedeny mírným sklonem, široké několik desítek centimetrů až metr, hluboké rovněž tak. Většina z nich byla budována za neuvěřitelných podmínek – jen krumpáčem a lopatou, a to i uprostřed skalních stěn, kde byli dělníci spouštěni k práci na lanech v proutěných koších. Tato nebezpečná práce si vyžádala spousty životů místních obyvatel, ale i černých otroků či trestanců.

Dnes jsou turisty tyto levady využívány jako turistické chodníky – tedy – ne, že by byly podél levad vždy cesty – v horách se pro chůzi používá okraj levady, který je široký místy několik centimetrů, místy až metr, často nepříliš pevný, rozbitý či jinak špatně přístupný (tyto „chodníky“ jsou určeny rovněž k udržování a čistění levad).

Teprve až při chůzi po těchto levádách, kdy při neopatrném kroku hrozí nebezpdanger :)ečí pádu z hor či do propasti, si uvědomíte, za jak obtížných podmínek museli dělníci tyto kanály do skály sekat – včetně mnoha tunelů… Pro turistické úseky byly levady opatřeny zábradlím, na které ovšem nedoporučuji spoléhat… je to spíše psychický prvek, než něco, o co by se dalo opřít – zábradlí mi nepřišlo zrovna udržované, často strhnuté ze skály, často na sloupcích, které nebyly stabilní.. pokud bych se o něj opřela, skončím jistojistě dole v údolí J Toto je způsobeno tím, že na Madeiře dochází často k sesuvům půdy, chodníky jsou tak často označeny jako zakázané či nebezpečné.

Na druhou stranu je ovšem samozřejmě spousta levad, které vedou nádhernou krajinou, a jsou pohodlné, často podél nich vedou užší či širší stezky. Celý systém levad dnes neuvěřitelně dlouhý, zahrnuje více než 2 tisíce kilometrů kanálů.

Pro turistiku je samozřejmě krásné zvolit i cestu do hor, které jsou zde také nádherné. Rozhodně doporučuji trek po nejvyšších horách Madeiry: Pico Ruivo (1.862m), Pico das Torres (1.847m) a Pico do Ariero (1.818m), které leží nedaleko od sebe, dají se projít jediným trekem (nenechte se ovšem zastrašit tím, že potkáte zátaras typu dále je cesta nebezpečná, či uzavřená, stačí nějakým způsobem obejít, rozhodně to stojí za to J )

Jediné, co na Madeiře nenajdete jsou krásné písečné či oblázkové pláže. Ostrov je písečné pláže na Madeiře nenajdetesopečného původu, a tak pobřeží je značně divoké, kamenité, s ostrými skálami vyvřelin. Místní se snažili z několika pláží udělat atraktivnější místo díky navezením písku z afriky, nicméně – ani tato místa nás příliš neupoutala. Písek tu viditelně nemá svůj původ,a tak je postupně mořem odnášen pryč. Naopak zajímavou raritou jsou bazénky vytvořené přímo v sopečných útvarech, uzpůsobené ke koupání tak, abychom byli chráněni před divokými vlnami, a mohli si zaplavat přímo v mořské vodě…

Jídlo na Madeiře je vynikající, obzvláště pokud máte rádi ryby nebo mořské příšerky.

K pití rozhodně musíš vyzkoušet světově proslulé víno Madeira, značně odlišné od námi známých vín. Obsah alkoholu má asi 17 až 19 %, jeho původ sahá do 17.století. Je snad jediným vínem na světě, které se „peče v troubě“, následně zraje v dubových sudech, často i několik let. Má neomezenou životnost, tedy i pro Madeiru platí známé „čím starší, tím lepší“. Dalším oblíbeným nápojem je pálenka vyráběná z citronu a třtinového cukru, na kterou jsou místní rovněž značně pyšní (často nám doporučovali, kdo z místních vyrábí nejkvalitnější ) Podává se kupodivu jak studená, tak i ohřátá, něco jako u nás v zimě svařáček.. ovšem jen panákových skleničkách)

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .