0
0

Proti malárii očkování neexistuje, berou se tabletky a má to určité komplikace. Je několik druhů, ty účinnější antimalarika vám kromě jiných vedlejších účinků zničí játra a ty méně účinné jsou tak spíš aby se dodalo trochu klidu duše. Pokud jedete do hor, tam není potřeba tabletky brát, malárie se vyskytuje pouze v nízko položených oblastech, ale jak se vyhnout nížinám, žeano… My jsme to řešili tak, že jsme víceméně pravidelně (má se užívat jednou týdně) jedli Delagil – to je ta méně účinná avšak méně škodlivá varianta – a s sebou jsme měli Lariam – poměrně nové zabírající antimalarikum, ovšem s nežádoucími účinky, ale stačí když ho máte v pohotovosti a jak na vás přijde malaritický záchvat, jíte nárazovou dávku po několika hodinách a jak to je možné, vyhledáte lékařskou pomoc (lékaři vám upřesní)

V lékarničce by vám asi nemělo chybět:

výše zmíněné antimalarikum, alespoň ten Lariam pro případ záchvatu (ikdyž je to darda – cca 800Kč)

zastovovače mírných průjmů až strašlivých sraček:

-lok z láhve tvrdého alkoholu někdy spraví žaludek i chuť po nepovedeném občerstvení a leckdy tak zažehná nepříjemné následky (alkohol seženete i ve většině indických měst, je jen potřeba počítat s tím, že je jednak daleko dražší než u nás, jednak může jít o domácí výrobu načepovanou do láhví renomovaných značek); nebo můžete spolknout před každým jídlem 2 stroužky česneku, jak doporučuje pan profesor hindštiny S. K. :o)

-endiaron někdy postačí k uklidnění střev, ale pokud jde do tuhého, doporučuji přípravek jménem:

– SMECTA a pěji mu zde chválu. Jsou to pytlíčky s práškem, který svým vzhledem i účinky připomíná sádru, míchá se do vody a spolehlivě vás zabetonuje!

nějaká antibiotika

paralen, acylpirin, alnagon a podobné protihorečkové, protichřipkové a protivirózní prášečky, ikdyž nemusíte toho tahat tuny, ve všech indických lékárnách mají dobrý výběr ze široké škály léků a nejsou drahé

ještě jsme měli něco proti moru, ale už jsem zapomněl ten název a není to tak nutné, mor už je v Indii poměrně vzácný, poslední epidemie byla někdy začátkem 90.let. Jedno dobré doporučení od jednoho doktora, jak poznáte, že v oblasti je mor: Všude se objeví vojáci, kteří místo obklíčí a všem říkají, že se nic neděje. V takovém případě co nejrychleji změňte své působiště.

dle libosti vitamíny a povzbuzováky

desinfekce/jodová tinktura

do vyšších poloh určitě neopomeňte opalovací krém vysokého faktoru a jelení lůj (indulona – jak jsme si v nějakých těch třech tisících ověřili – je dobrá tak akorát na chleba)

repelent (není moc platný, ale občas přeci jen pomáhá, my jsme ho pak používali spíš jako deodorant, abychom raději smrděli víc repelentem než potem) – dá se koupit na místě, prodávají tu např. tubičku s krémem jménem MosFree, stojí tuším 15Rp, pěkně voní a obsah repelentní látky je vyšší než u našich přípravků

ostatní běžná výbava lékárničky (nůžky, náplasti, obvazy, KPZetku(jenom skauti),atd.)

neocenitelným pomocníkem je nějaký přípravek na dezinfikaci vody. Je několik druhů, ale doporučil bych vám Aqua Steril, myslím, že je nejlevnější a plně vyhoví. Prodává se v několika typech balení, tak bacha, ať nekoupíte ten, co se hází do bazénu, to je na láhev trochu silný kafe, pro tohle užití je vhodná řada TRAMP, je to dvousložkový přípravek – nejdříve vodu zachlorujete a necháte půl hodiny působit, pak vhodíte odchlorovávadlo a můžete pít. Jedno balení nám vydrželo pro dva lidi asi měsíc a půl. Samozřejmě – voda se dá v Indii všude koupit, také jsme to tak několikrát provozovali, člověk se asi ani nevyhne nějakému tomu loku z kohoutku, ale jednak takhle uspoříte docela slušnou sumičku peněz, jednak není nikde psáno, že vám do tý flašky prodavač před chvílí nenabral vodu nechtějte ani vědět odkud…

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .