0
0

Na tomto ostrově jsem byl vícekrát. Ostrov je sice poměrně malý, ale o to je zajímavější.

Obvykle bydlíváme v hotelu Appolo ve Vassiliki. Hotýlek je trošku stranou od centra, takže tam je klídek, ale do centra to je tak 5 minut pěšky.

Vassiliki je malé přístavní městečko s mnoha kavárničkami a nyní i jakýmisi fastfoody s gyrosem i hambáči. Centrem městečka je bezesporu přístav, kolem kterého je soustředěno veškeré dění i kavárny. Podél kaváren a restaurací chodí námořníci z turistických lodí a lákají turisty na různé výlety. Také odtud jezdí vodní taxi k okolním plážím.

Vassiliki je sice v jižní části ostrova, ale vzhledem k velikosti ostrova je odtud možné jezdit na výlety po celém ostrově. Navštívit můžete například známé vodopády Dimosari poblíže Nidri, malou rybářskou vesničku Agios Nikitas, poblíže které jsou velmi hezké západy Slunce. V Kalamitsi jsou zase nádherné panoramatické výhledy.

Dnes lze autem zajet dokonce až k majáku na (až 72 m) vysokých bílých skalách u mysu Ducato. Podle starých legend zde ukončila, kvůli neopětované lásce krásného převozníka Phaona, svůj život skokem do vln antická básnířka Saphó (6. stol. př.n.l.). Až do roku 1953 zde stál Apollónův chrám, ale po zemětřesení v uvedeném roce byl zcela zničen. O chrámu se říká, že zde byli do moře svrhávány i lidské oběti a aby jejich pád trval co nejdéle, byli prý k obětem přivazováni živí ptáci.

Zajímavá je také návštěva stále větrné pláže Gira s větrnými mlýny nad kterou je na kopci mezi stromy ukryt klášter Panagia Faneromeni s velkým parkovištěm a malou zoologickou zahradou. Tento klášter byl údajně postaven na místě staršího chrámu zasvěceného bohyni Héře. Na pláži Gira je provozován zajímavý sport Kitesurfing – létání s draky.

Samozřejmě nelze zapomenout na údajně třetí nejkrásnější pláž světa – Porto Katsiki, i když hezkých pláží je zde více.

A nakonec ještě jeden zážitek. Než jsme poprvé jeli, tedy spíše letěli, na Lefkadu, byla nám doporučována jako ostrov se stále hezkým počasím. Po příletu ale pršelo a později, po příjezdu do hotelu, byla nakonec i bouřka. Takové počasí vydrželo celé dva dny. Místní obyvatelé se smáli a říkali, že takovéto počasí je v této době velmi neobvyklé, a že vlastně máme štestí, že vidíme nad ostrovem bouřkové mraky. Po dvou dnech mraky zmizeli a už jsme zde, během tomto pobytu ani při dalších pobytech, déšť nezažili.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .