0
0

Vízum:

Vízum lze získat přímo na hranicích za 30 US$, většinou je na 30 dní, ale může se stát, že dostanete vízum pouze na 15 dní.

Bydleni:

Cena ubytování závisí na městě a lokalitě, kde se bydlení nachází. Na cenu ubytování má také vliv roční období. Jak už to bývá, nejoblíbenější turistická místa bývají nejdražší, ale i tam se dá sehnat levné ubytování. Pokud je člověk dostatečně trpělivý, tak lze ubytování najít od 20000Kip/pokoj/noc. Je třeba očekávat, že i kvalita ubytování je rozdílná. Zkušený batůžkář vystačí s 200 až 250kč na den včetně bydlení. Bydlení v Thajsku lze sehnat velice snadno, rychle a levně. Není třeba vyhledat pomoc žádné agentury ani průvodce, stačí se jen ptát místních lidí. Zpravidla se plati za pokoj, ne za osobu.

Městi/Vestnic Cena ubytování

Pack Bang : 160 Bath/pokoj/noc – bez fenu a se společnou sprchou /studená voda/ a

záchodem /Vasana Guest house/

Luang Prabang : 53.000Kip/pokoj/noc – s fenem a vlastní sprchou /teplá voda/ a záchodem /velice

luxusní /Marry No. 1 GH, http://www.freewebs.commerrylao_swiss/

30.000Kip/pokoj/noc – bez fenu a se společnou sprchou /studená voda/ a

záchodem /Bou Pha Guest house, Sisavangvong Rd, 856 – 71 252 405/

Vang Vieng : 50.000Kip/pokoj/noc – s fenem a vlastní sprchou /teplá voda/ a záchodem

/velice luxusní/ /Malany GH, SisaVang Village, Vang Vieng district.

Lao PDR/ 856-20 551 18941 [email protected]

30.000Kip/pokoj/noc – bez fenu a se společnou sprchou /studená voda/

a záchodem – bambusová chatrč /Other side Guest house/

Pha Hea : 30.000Kip/pokoj/noc – s fenem a vlastní sprchou /teplá voda/ a záchodem

Vientien: : 40.000Kip/pokoj/noc – s fenem a se společnou sprchou /studená voda/

a záchodem – hnus /KPP Guest house/

Tha Theak : 30.000Kip/pokoj/noc – s fenem a vlastní sprchou /studená voda/

a záchodem – sklep bez oken /SAMY Guest house – hned u autobusového nádraží/

Pakse : 50.000Kip/pokoj/noc – s fenem a vlastní sprchou /studená voda/

a záchodem /Lankham hotel/

Paksong : 70.000Kip/pokoj/noc – s fenem a vlastní sprchou /studená voda/ a záchodem /jediný guest house ve městě/

Tad Lo : 20.000Kip/pokoj/noc – bez fenu a se společnou sprchou /studená voda/

a záchodem – bambusová chatrč /vedle Tom’s guest house/

Sekong : 40.000Kip/pokoj/noc – s fenem a vlastní sprchou /studená voda/ a záchodem /Sockde guest house/

Jídlo:

Laoské jídlo je méně rozmanité než v Thajsku, ale stále velice chutné. Lze tu sehnat méně masa a nebo často upravené maso na způsob “alá rychlý běh na záchod“. Pochutnat se dá skoro na čemkoliv, zaleží jen na chuti a odvaze. Jídlo v Laosu je připravováno hodně “jinak“, a tak se může stát, že někomu přivodí zažívací potíže (v tom případě je blesk váš mladší pomalejší bráška). Většinou stačí si jen vybrat restauraci, kde sedí více lidí a jistě zůstanete v suchu. V žádném případě nemá smysl brát si sebou jídlo z domova, najíst se dá téměř všude a to od 5.000Kip (super polévka), ale porce jsou většinou poloviční než jsme zvyklí z Čech. Vyplatí se dát za jídlo od 20.000Kip. Milovníci ryb si v Laosu příjdou na své. Laos más spoustu potoků a řiček, které jsou plné ryb. Hlavní řeka Mekong je velice špinavá a tak slabší povahy si mohou dát rybu jen na slivovici. Laosani velice rádi grilují a tak se dá sehnat grilované skoro všechno co se hýbe nebo roste ze země. Rozhodně si nenechte ujít Laosské BBQ, z kterého se nají dva lidé, stojí od 25.000Kip. K tomu zcela jistě Lao pivo od 7.000Kip nebo Lao pálenku 10.000Kip za půlitr. Grilovaná velká tlustá (z Mekongu) cca 30 cm ryba stojí od 20.000Kip, sumeček hubeňour na špejly cca 30cm od 4.000Kip.

Banány od 1.000Kip/kg

Ananas od 5.000Kip/kus

Banánový pancake od 10.000Kip/kus

Lotosové oříšky 5.000Kip/pět květů

Rýžé v bambusu 5.000Kip/kus

Lepivá rýže 3.000Kip/košíček

Toaletní papír 2000Kip

Pití:

Balenou vodu lze sehnat kdekoliv 500Kip/0,8litru. V Laosu snad úplně každý Laosan něco prodává, až jsem si občas říkal, že by mě zajímalo kdo to všechno kupuje.. Pivo stojí od 7.000Kip/0,7litru; Pepsi 2.000Kip/0,3litru; Redbull 3.000Kip/0,2litru.

Doprava:

AutoBus: Cestování bězným autobusem je velice snadné a není zapotřebí asistence agentury. Lze využít jak luxusní autobusy VIP, tak běžné autobusy bez klimatizce. Cestování běžným autobusem (jen pro tvrdší nátury) je levné a často zdlouhavé, ale za to super zažitek. Autobus zastaví na požádání všude, i na mávnutí z ulice. Je možné sebou přepravovat téměř vše co se dovnitř vejde včetně zvířat. Připravte se na několika hodinové cestování naštouchaným autobusem lidmi, zvěří a různým harampádím. Sedí se, stojí se a leží se všude. ….na sedadlech, na střeše, stojí se na nárazníku, sedí se na pytlech s čímsi nebo mezi kraby, žábama a slepicema…. Ceny jsou často smluvní, nedá se smlouvat jen s ženami (to totiž nemá cenu, stejně vás oberou). V Laosu je třeba počítat se špatnou kvalitou silnic a to často jen s prašnými silnicemi. Po hodinové jízdě po prašné silnici budete vypadat jak ta oranžová silnice (pokud si nesednete hned za řidiče).Ten makeup by vám leckdo mohl závidět….

Z města do města Cena/doba jízdy

Luang Prabang – Vang Vieng 90.000Kip/ 6 hodin

Luang Prabang – Kuang Si 30.000Kip/ 1,5 hodiny – prašná cesta

Vang Vieng – Pha Hea 15.000Kip/ 1 hodina

Pha Hea – Vientien 25.000Kip/ 6,5 hodiny

Vientien – Tha Thaek 40.000Kip/ 6 hodin

Tha Thaek – Pakse 45.000Kip/ 9 hodin

Pakse – Tad Fan 10.000Kip/ hodina

Tha Teng – Ban Beng 10.000Kip/ 1,5 hodiny – prašná, velice členitá cesta

Ban Bang – Tad Lo 10.000Kip/ 20 min

Tha Teng – Sekong 15.000Kip/ 2hodiny

Sekong – Pakse 25.000Kip/ 4hodiny

Pakse – hranice 15.000Kip/1,5 hodiny

Pakse – Vientien 130.000Kip/12 hodin

Vientien – hranice Nong Khai 15.000Kip/1 hodina

Loď: Na řece Mekong není mnoho mostů a proto je potřeba využít služeb místních převozníků. Ceny převozu se liší dle místa převozu. Loďky vypadají jako kdyby byly vytesány z jednoho kusu dřeva a měly se hned potopit. Jsou dlouhé a úzké tak na jednu průměrnou zadnici. Celkem vachrlaté, ale není se čeho bát, i místní lidé ovládají loďky dobře. Stalo se nám, že došel benzín, pak se musí pádlovat čím se dá. Velké loďky jsou podobného designu, dluhé asi tak 30 metrů a široké 3 metry. Obsazenost loďky je stejná jako s autobusy, nezbývá než si přát, aby doplula v pořádku. Používají se převážně pro přepravu v delších vzdálenostech (Houe Xai – Pak Bang – Luang Prabang, 2 dny)

Z města doměsta Cena/doba jízdy

Chiang Kong – Houe Xai 20B/10minut

Houe Xai – Pak Bang 95.000Kip/7hodin

Pak Bang – Luang Prabang 95.000Kip/7hodin

loďka na Tad Sea 10.000Kip/10min

Tuk Tuk: TukTuk je upravená motorka pro přepravu osob. Cena za osobu se musí usmlouvat s majitelem TukTuku. TukTukaři jsou velice dotěrní a je jich všude jako much. Po několika dnech se vám začne už i zdát, jak na vás někdo volá TukTuk Sir TukTuk Sir. I mě už z toho hrabalo, že jsem na ně taktéž začal volat TukTuk anebo jen tak česky Naazdááááár kámo TukTuk. Zabralo to, asi si mysleli, že jsem se zbláznil a raději mě nikam nechtěli odvézt. TukTukaři jsou vetšinou spolu domluveni a snaží se vozit za stejné ceny. Takže pokud je víc tuktukařů na jednom místě, je težší usmlouvat dobrou cenu. Stačí popojít jen o málo metrů stranou a domluvit se s TukTukařem o samotě. Hned je cena přiznivější a jede se za pár kaček. Většinou tak za 10kč přes celé město.

PickUp: V Laosu jezdí velké množství upravených pickupů pro přepravu osob. Nikde jsme nenašli řád podle kterého jezdí, jede se prostě tehdy, až je nákladáček dostatečně naplněný. Stačí jen na Pickup mávnout a řidič ochotně zastaví, domluví se cena a ochotně vás zaveze kam si přejete. Často se stává, že řidič vysadí ostatní cestující a nejprve zaveze vás. Pickupy většinou mají svou trasu, pokud jste si tedy alespoň trošku jisti jakým směrem se Pickup řítí, stačí jen mávnou a nasednout bez domlouvání ceny. Cena bude zpravidla stejná jako pro domorodce. Pokud se budete snažit nejdříve s řidičem domluvit kam jede a za kolik, bude požadovat větší částku i když jede stejným směrem. Připravte se na totálně přecpaný auto cestujícíma. Rekord, který jsme zažili je 37 lidi v jednom Pickupu. Cena od 5.000Kip za cestu napříč městěm. Sedí se všude kde se dá. Pokud pojedete po prašné cestě, sedejte si zásadně víc dovnitř. Pokud si sednete na střechu nebo na konec auta či stoupnete na nárazník, budete zcela jistě vypadat jak ta prašná silnice.

Kolo: Velice příjemné je si půjčit kolo a projet si okolí po vlastní ose. Pro některé trasy je lepší mít průvodce, zvláště pokud chcete jet do pralesa.

Pujčení kola od 10.000Kip/den

Autostop: V Laosu lze celkem pohodlně stopovat. Někteří budou chtít zaplatit, což se stává celkem často. Terénní vozidla s korbou a náklaďáky jsou častým dopravním prostředkem pro přepravu nejen materialu, ale i rodiny, proto se připravte na cestování na korbě a rozhodně nepojede zrovna pomalu.Je potřeba si chvilku postát než někdo zastaví. Může se vám stát, že se dostanete na silnici po které jede auto asi tak jednou za 30minut, za to s motorkama na silnici se roztrhl pytel. Pro místní budete zajímavou atrakcí a tak se obalte velkou dávkou trpělivosti. Pokud nic nezastaví, mávněte si na autobus.

Služby:

Zapujčení grilu i s obsluhou 15.000Kip/na 2kila ryb

Původce – 10.000Kip/ podle domluvy (3 hodiny)

Jízda na slonovy – od 50.000Kip/ 1,5 hodiny

Praní prádla – od 5.000/kilogram

Drobné postřehy:

Laoské obyvatelstvo je poněkud lenivější. Říká se “ Vjetnamec rýži sází, Kambodžan kouká jak roste a Laosan ji poslouchá jak roste“. S jejich lenivostí se setkáte velice často, jen ne tehdy, pokud ucítí, že by mohli extra vydělat nějaký ten tisíc (Kip/ 2kč). V některých restauracích budete čekat na obsloužení velice dlouho, nejspíš si budete muset dojít pro menu, pak budete mít dostatek času si jídlo vybrat, následně dojít pro číšníka, který vám zdělí, že jídlo není a nakonec z dvaceti možných jídel si dáte pro změnu smaženou rýži. Ve městě Sekong jsme nenašli jedinou restauraci, kde by nám uvařili něco jiného než smaženou rýži nebo polévku a to ještě po dlouhém domlouvaní.

Budete-li platit, přinesou vám účet v jejich jazyce, takže rozeznáte pouze ceny. Nechte si ceny vysvětlit a přepočítat. Na 90% vás natáhli. Pravděpodobně neumí počítat a já holt taky ne. Jednou mě naštvali, tak jsem obsluze vytrhnul účet z ruky a chopil jsem se počítaní. Cena byla o dost níže. Osoba Laoská na to koukla a řekla OK. Později jsem si to ješťě jednou přepočítal a zjistil, že je to totální nesmyls, ale ku prospěchu našemu.

Každý něco prodává a i domácí kuchyň bývá otevřená do ulice. Je možné si přisednout a dát polévku. Ceny jsou podle toho, do kolika umí majitel počítat. Na dotaz „za kolik“, koukne do stropu, zamyslí se a něco vychrlí. Ceny jsou směšné a polévky vynikající.

Místní lidé v obchodech i bydlí a tak není vyjímkou, když uvidíte v obchodě celou rodinku s dětmi sedící na zemi jak jedí, koukají na televizi, děcka si hrajou a večer vás obsluhujou v pyžamu skoro z postele.

Je třeba mít při sobě toaletní papír. Koupit ho lze celkem všude. Na veřejných záchodech ho nenaleznete. Jen kohoutek nebo velkou nadobu z vodou.

Nikdy nevěřte jedné osobě. Vždy se ptejte minimálě tří, spíš dokud nebude počet stejnývch odpovědí větší než polovina dotazovaných. Inteligenci dotazovaných poznáte lehce. Dejte jim do ruky mapu. Jakmile jí bude držet obráceně, tak je to jasný znalec. Jsou velice milí a nechtějí říct „ne“ a tak vás raději pošlou kamkoliv.

Může se stát, že se k vám na cestě přidá osoba. Zeptá se, kam jdete a pak se snaží vám snaží ukázat cestu, jít s váma a následně chce zaplatit za průvodcování. Pro placení si vybere většinou opuštěné místo a pokud nechcete zaplatit, dochazí ke konfliktu. Na nás vetřelec průvodce vytáhl bambusouvý klacek, na naše kamarády zahrozil zase někde vysoko na skále, odkud by se dobře padalo. Většinou jde jen o dolar či dva. Je pak lepší zaplatit.

Pro výpravy do pralesa mimo cesty je lepší mít průvodce. Laos se zapojil do Indočínské války a stále je dost zaminovaný, což hlavně platí pro provincie Bolaven a Attepu (Jižní Laos)

Provincie Bolave a Attepu je velice chudá. Špatné komunikace, prašné cesty. Údajně velmi silná malárie (antimalarika jsme neměli), která stále zabijí. Velice špatné zdravotnictví. Málo turistů. V noci pěkná zima.

Pokud máte v plánu kupovat nějaké dárečky, tak asi jediná příležitost, kde je koupit je v turisticky oblíbeném Luang Prabangu. Stojí za to tady navštívit místní noční etnický trh. Najdete zde spoustu parádních věcí (tašky, šátky, oblečení, náramky, starožitné věci, obrázky….)V případě, že pojedete až dolů na jih můžete koupit dárky i na hranicích z Thajskem u města Paksé.

Rozhodně nezapomeňte na dostatečné množství dolarů. V Laosu se nám podařilo najít jen jeden bankomat a to ve Vientiene, i to byl celkem nadlidský výkon. Pomocí platební karty je možné vybrat peníze přímo na přepážce v bance jen v některých městech (Luang Prabag, Vang Vieng, Vientien, Pakse).

Při delší cestě autobusem není třeba brát jídlo. Na hodně zastávkách je autobus obležen pradavačkama jídla na klacku. Jde o grilovaná masa všeho druhu, vejce na klacku, lotosové oříšky, žáby, veverky atd. (naklacku se jídlo lépe podáva do autobusu). Taková rýže v bambusu je super, sice to jedl jen Luděk, ale chutnalo. Slabší povahy ať si raději jídlo koupí předem. Nedojedete do cíle bez natřených kalhot. Sice cestování autobusem v Laosu občas bývá jako když skaut drží bobříka odvahy, ale není zapotřebí si udělat na trenkách vepředu mapu a vzadu škrtátko. Stačí, že čas od času si někdo ublinkne, protože jízda bývá skutečně náročná.

V Laosu autobusová nádraží bývají často daleko za městem a jsou rozdělena na jižní či severní. Pravděpodobně jsou řidiči autobusů domluveni s TukTukáři a vysadí vás řidič na vzdálém nádraží i když téměř na 99% jede do města. Nezbývá nic jiného než se dál vláčet TukTukem. Vysadí vás jednoduše, a to tak, že schodí batohy ze střechy a zatím co je zachraňujete, bus odfrčí. Je třeba se nenechat a pokračovat dál.

(Ceny jsou uvedeny v Laoské měně Kip nebo v Thajské měně Bath, naše poznatky jsou jen a jen osobní a určitě se najde někdo kdo s námi nesouhlasí, zkušenosti se mohou lišit, ale pocitům se ubránit nedá)

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .