0
0

Don Det

Už samotná cesta na ostrov byla docela dobrodružná. Odpoledne jsme strávili prohlídkou chrámu Wat Phou, nejcennější historické památky Laosu. Místo je zrodem Khmerské civilizace a jeho vznik je datován někdy kolem 13. století. Místo to bylo magické.

Pak jsme jeli na jih a doufali, že stihnem aspoň poslední ferry na ostrov Don Det. Dorazili jsme do přístavu pozdě a rozhodli se jet až ráno, abychom nemuseli vybírat nocleh za tmy. Opět jsme zamířili na jih, v zápalu nadšení jsme projeli závoru na Laoské hranici a zastavili jsme až před závorou na Kambodžské straně. Podělaní strachy jsme se vraceli zpět do Laosu a doufali, že soudruzi opět nebudou tak bdělí jako nebyli při našem vjezdu. Měli jsme štěstí. Dovedu si představit, že přesvědčit pohraničníky, že nejedeme z Kambodže, ale že došlo k omylu, by stálo nějaké úsilí a zcela jistě i peníze. A tak jsme skončili v malém „guesthousu“ (penzionu) někde v úplné ..ti a byli jsme rádi, že nám po celém dni o vodě dali najíst.

Druhý den ráno jsme navštívili Khone Phapheng – nejmohutnější vodopád v Asii. Celé jedno rameno Mekongu tady padá asi 15 metrů a je to docela hukot. Hned ve vedlejší vesnici jsme nechali auto, koupili lístky na autobus do Phom Penhu a dopluli na ostrov Don Det. Nacházíme se v oblasti, kde je Mekong velmi široký (až 15km). Ostrov je spojen mostem s vedlejším ostrovem Don Khon. Dnes už na něm je elektřina, ale většina skalních cestovatelů vzpomíná na doby (dva roky zpět), kdy všechno tady jelo na generátor, který se vypínal kolem jedenácté. Asi se toho za ty dva roky tady dost změnilo. Je vidět, že se ostrov stává oblíbenou destinací mladých západních alternativců. Někteří jsou tak alternativní, až jsou nesnesitelní. Naštěstí většina z nich zakotví v barové části tak 300 metrů kolem přístavu a dále je to stále autentické. Ale dlouho ani to nevydrží. První MacDonald tipuji tak něco kolem 2016 a dále už si to všichni umíme představit. Proto je třeba sem vyrazit co nejdříve.

Ubytování je zde ve skromných a levných bungalovech (100kč za jeden). Kromě toho je tady velký výběr služeb od půjčoven kol, kajaků, mopedů až po možnost nákupu lístků na autobus atp. Vzali jsme si dva bungalovy asi patnáct minut chůze za vesnicí, hned u řeky a odpočíváme v houpacích sítích na verandě. Za poslední tři dny jsme ujeli 1200 km a náš plán byl docela vypjatý. Tady budeme tři dny lenošit. Vidím to na kajaky a kola.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .