0
0

Krajina ostrova Lanzarote je tvořena vulkánem s Ohnivými horami Montanas del Fuego. Ojedinělý ráz krajiny tvoří zuhelnatělá údolí a nesčetně mnoho kuželů, jenž působí dojmem měsíční krajiny. Národní park Timanfaya je jedinečný svojí krajinou.

Lanzarote je nejseverněji a nejvýchodněji položený ostrov z celého souostroví. Zabírá 845 km2 a pokud k němu připočítáme i Chinijské souostroví (seskupení drobných ostrůvků směrem na sever), pak jeho rozloha vzroste na 886 km2. Administrativně se ostrov dělí na 7 částí (ze severu na jih): Haría, Teguise, Arrecife, San Bartomé, Tías, Tinajo a Yaiza. Převažujícím způsobem obživy na ostrově bylo ještě před pár lety zemědělství a chov dobytka, v menší míře i rybolov.

Lanzarote je ostrov vulkanického původu 60 km dlouhý a 20 km široký. Nedostatek srážek a vulkanický původ ostrova jsou znát opravdu na každém kroku. Jihovýchodní část ostrova působí skutečně bezútěšným až skličujícím dojmem, jakoby místní vulkány vyhasly teprve včera. Existují dokonce místa, kde lopatou vyhrabaný kámen z hloubky asi 30 cm nelze udržet v ruce, jak je horký. V jedné restauraci zase opékají maso na roštu, kterým je přikryta hluboká jáma. Žár lávy, sálající z jámy, zde nahrazuje elektrické vyhřívání. Není tedy divu, že si tento terén vybrali filmaři pro natáčení drsných exteriérů filmu „Planeta opic“.

Lanzarote je velice zajímavé i z geologického a geomorfologického hlediska. Silná sopečná činnost totiž výrazně změnila jeho tvář. Její projevy vám rádi předvedou v místních přírodních parcích. Například v Campo de Fuego del Timanfaya si můžete prohlédnout lávové pole, které vzniklo při sopečných erupcích v letech 1730 – 1736. Průvodci vám předvedou, že zdejší podzemí je stále ještě činné. Kanárský ostrov Lanzarote zformoval oheň ukrytý v zemské kůře. Roku 1730 se země opět probudila a započaly ohromné sopečné erupce. Po dobu šesti let chrlily sopky lávu, která pokryla část ostrova o rozloze dvou set kilometrů čtverečních a vytvořila fantaskní měsíční krajinu. K posledním erupcím došlo na ostrově v roce 1824, vulkanické síly zde však stále dřímají. Barvami zdejší krajiny jsou cihlová, žlutá, fialová, šedivá a černá – to všechno jsou barvy lávy, místy se však objevuje i zelená – barva palem a vinné révy. A to všechno je zarámováno modrou, která se rozprostírá všude kolem – Atlantickým oceánem.

Klima je na Lanzarote subtropické. Ostrov je kvůli nedostatku srážek, vysokým teplotám a silným větrům vyprahlý. Žije tu ale mnohem víc druhů rostlin a živočichů, než bychom od subtropické oblasti očekávali. Mnohé z nich se místním podmínkám přizpůsobily.

Podobu ostrova Lanzarote formovalo působení světoznámého umělce a architekta Césara Manriqueho, který ostrov Lanzarote velmi miloval a zasloužil se o jeho současnou tvář. Jsou zde uchována jeho díla, např. dům v Tahiche. Při toulkách ostrovem objevíte mnoho dalších stop Manriqueho působení – veselými větrnými hračkami počínaje a třeba monumentální Jameos del Aqua konče.

Největší turistická centra jsou:

Costa Teguise, Puerto del Carmen, Playa Blanca s Playa de los Pocillos.

Doporučujeme navštívit:

Národní park Parque Nacional de Timanfaya, zoologickou zahradu Guinate Tropical Park, kaktusovou zahradu Jardín de Cactus, jeskyni Los Jameos del Agua, lávové muzeum Fundación César Manrique, vyhlídku Mirador del Rio.

Mezi další místa k trávení volného času patří i Gran Karting Club a GO Karting, ponorka Subcat Submarina nebo Rancho Texas Park.

Kam na výlet?

Malpaís de la Corona

Chcete se přesvědčit, že erupce, z které se zrodil tento ostrov, byla skutečně mohutná? Tohle místo vás o tom přesvědčí. Všude kolem sebe uvidíte vulkanickou horninu, kterou sem láva vyvrhla. Budete-li tu stát, jistě si uvědomíte, jak dokáže být příroda mocná a nesmlouvavá. Tohle místo najdete mezi vesnicí Orzola a mysem Punta de Mujeres blízko Arietty. Už zdálky uvidíte sopku Monte Corona. Kolem jsou podivné lávové útvary, které mají svou jedinečnost.

Isla Graciosa

– nejmenší z osídlených z Kanárských ostrovů. Území tohoto ostrova představuje pouze 27 kilometrů čtverečních. Od Lanzarote je tenhle titěrný ostrůvek oddělen úžinou El Río. Tenhle „vlídný ostrov“ naplňuje do písmenka svou přezdívku. Chcete-li si skutečně odpočinout, je to ideální místečko, zvláště pokud vám vyhovuje pomalé životní tempo a dokážete-li se obejít bez výdobytků moderní civilizace. Jistě se vám zalíbí pláž Playa de las Conchas, kde vydržíte sladce relaxovat celé dlouhé hodiny.

Parque Nacional de Timanfaya

Kdysi Montaňas del Fuego neboli Ohnivé hory plivaly oheň a pohřbívaly pod tunami lávy zdejší vesnice. Po úrodné půdě, zbyl jen měděný písek. To, co bylo kdysi (1730 – 1736) hororem, je dnes velkou atrakcí, kterou byste si ani vy neměli nechat ujít.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .