0
0

Ostrov La Gomera vznikl velkým sopečným výbuchem. Poslední sopečné erupce byly zaznamenány v první fázi čtvrtohor. Kruhový ostrůvek vás okouzlí bujnou vegetací, jejíž reliéf dotvářejí četné rokle, skalní homole a skály kruhovitě se svažující do moře. Třetinu ostrova chrání zařazení do „světového dědictví“ UNESCO.

Na Gomeře převládají vavřínové porosty, které najdete hlavně v „pralese El Cedro“. Ostrov sám byl dříve mnohem větší. Erozí se zmenšil o více než polovinu na dnešních 370 km2. Je tvořen z jednoho horského masivu Alto de Garajonay, kde se nachází národní park s max. výškovou kótou 1487 m n. m.

V národním parku GARAJONAY je povrch mírný a krajina je tvořena hustým tisíciletým vavřínovým lesem, který ohraničuje obzor. Najdete zde odstíněné listy, kapradí a šumění bystřin, které volně utíkají, dokud neskončí v nádherných kaskádách. Jde o přírodní dědictví UNESCO a uvidíte tu takové výjevy, jaké už nikde jinde neuvidíte. Díky zdejšímu klimatu si prohlédnete 450 druhů rostlin a k tomu se vám ještě naskytne pohled na stejnou vegetaci, která by se před vámi rozestřela i před poslední dobou ledovou. Nad tímto parkem se neustále snáší mlžný opar, což mu propůjčuje tajemný nádech.

Na Gomeře také roste velké množství palem (asi 100 tisíc, což je nejvíce ze všech Kanárských ostrovů). Polovina z nich jsou palmy kanárské, ze kterých se vyrábí palmový med (specialita La Gomery) a druhá polovina jsou palmy africké.

Hlavní město ostrova San Sebastian byl oblíbeným přístavem Kryštofa Kolomba. Nejznámější historické vesničky, které zde najdete, jsou např. Valle Gran Rey, Chipude, Agulo, Arure. Původní obyvatelé ostrova se dorozumívali pískáním. Dodnes tak někteří komunikují. Tento „jazyk“ má dlouhou tradici a vznikl z potřeby dorozumět se na větší vzdálenost (dobrý pískač se takto domluví na 3 – 4 km). Tento jazyk se nazývá El Silbo.

Kam na výlet

Budete-li cestovat po tomto ostrově s průvodcem, určitě se zastavíte na místě Las Rosas. Toto místečko je speciálně vybavené pro turisty. Najdete zde informační středisko, i útulnou restauraci s krásnou vyhlídkou.

Máte rádi skály? Zamiřte na sever! U severního pobřeží narazíte na skalní útvar Los Órganos, tento čedičový div si získá váš obdiv.

El Cercado

Tuto vesničku proslavila šikovnost zdejších obyvatel, kteří vynikali v rukodělné výrobě, hlavně v hrnčířství. Výrobky byly zhotovovány z tmavé gomerské hlíny. Zajímavé je, že k výrobě nepoužívali hrnčířské kruhy.

Vallehermoso

„Krásné údolí“ – přeložíme-li si název „Vallehermoso“. Toto místo nás přesvědčí o tom, že na ostrově je skutečně kvalitní a úrodná půda, která dává vyniknout zemědělství. Jde o městečko, které je poměrně rušné. Představuje jakousi základnu, odkud můžete podnikat výlety do zdejší bujné přírody. Městečko je také největším producentem místního nápoje z palmové mízy „Miel de Palma“. Tmavá písečná pláž Playa de Vallehermoso patří k nejkrásnějším na ostrově.

Agulo

• nejmenší vesnička ostrova s asi 1500 obyvateli je známá jako první osídlené místo na ostrově

• při hezkém počasí se z vesničky nabízí nádherný výhled na sousední ostrov Tenerife s jeho nejvyšším vrcholem Pico del Teide (3817 m).

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .