0
0

Historie galicijského města La Coruna sahá do roku 991, kdy zde stál významný přístav, jež se v 16. století stal dokonce centrem námořního obchodu. V roce 1589 se pokusil město obsadit Sir Francis Drake. Jeho útok však odvrátila Marie Pita, která jeho lodě spatřila a stala se tak místní hrdinkou. Dnešní název města La Coruňa byl poprvé doložen již ve 12. století.

La Coruňa je dnes správním městem Galicie nacházejícím se na úzkém poloostrově, který je obklopen dvěma nádhernými zálivy. A Coruňa, jak zní její galicijský název, je po městu Vigo druhým největším městem v oblasti Rías Altas. V tomto živém přístavním městě se rozhodně nebudete nudit, na turisty zde čeká spousta atrakcí. Tato část Španělska je poněkud divočejší a turisticky méně navštěvovaná, rozhodně se však vyplatí ji vidět.

Centrem města se stala Ciudad Vieja, neboli jeho stará část nacházející se na jižním cípu mysu. Toto místo je geologicky i historicky velmi zajímavé. Prohlédnout si zde můžete románský klášterní kostel Santa María del Campo a románský kostel sv. Jakuba staršího. Překrásnou ukázkou galicijského baroka je kostel Santo Domingo pocházející ze 17. století. Za vidění stojí také pozůstatky původního městského opevnění, park San Carlos a náměstí Azcarraga.

Na hlavním náměstí Plaza de María Pita se tyčí Palacio Municipal – krásná budova z 19. století, ve které sídlí muzeum hodin. Archeologické muzeum můžete najít na hradě Castillo de San Antón. Jsou zde vystaveny expozice o římské kultuře Galicie, iberské a keltské kovové předměty. V muzeu umění Museo de Bellas Artes je k vidění sbírka Rubensových a Goyových děl.

Nová část města byla vybudována teprve v 19. století a najdete zde většinu úřadů, institucí, hotelů, restaurací a barů. Na své si v La Coruňi přijdou také milovníci koupání a relaxace na překrásných písečných plážích. Mezi nejnavštěvovanější patří chráněné městské pláže Playa de Riazor a Playa del Orzán, jež jsou omývány vodami Atlantiku. Další krásné pláže se táhnou také 30 km na západ od města.

Nejvýznamnější památkou města a také jeho nejsevernějším bodem je Torre de Hércules, což je nejstarší funkční maják na světě. Podle legendy se traduje, že ho postavil bájný Herkules, ve skutečnosti se o jeho výstavbu zasloužili Římané. Je tak posledním římským majákem dochovaným až do dnešních dní. Maják byl postaven ve 2. století n. l. a dosahuje výšky 58 metrů. Společně s vyvýšeninou, na které stojí, se však jeho výška mnohonásobně zvětšuje. Pokud se vydáte až o jeho rozhledny, rozprostře se před vámi nádherný výhled na okolní krajinu a celý mys. Maják, jenž je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO, se stal největší turistickou atrakcí La Coruňi. La Coruňa se proslavila také díky svému fotbalovému týmu, který je považován za nejlepší ve Španělsku.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .