0
0

Díky arabsko-maurskému vlivu na španělskou kulturu a architekturu, patří dnes Španělsko mezi nejbohatší země, co se historických památek týče.

Architektura nese prvky arabského vlivu.

Alcántara

Přes řeku Tajo u města Alcántara se tyčí nejvelkolepější most z dob Římanů, dlouhý 194 metry, jehož mostovka je ve výšce 70 metrů nad vodní hladinou.

Alicante

Hrad svaté Barbory korunuje pahorek Benacantil odkud je krásný rozhled, druhý hrad sv. Ferdinanda z 19. století byl postaven za války o nezávislost.

Altamíra

Jako nejstarší a zároveň nejslavnější historickou památkou je světově proslulá jeskyně Altamira, skrývající archeologickou památku umění pračlověka, jenž představuje jeskynní malby vzniklé zhruba před 13.000 lety. Bohužel dostat se dovnitř jeskyně není jednoduché, protože termíny návštěv bývají vyprodány na dlouhou dobu. Není však problém navštívit sice méně známou, leč přesto unikátní jeskyni El Castillo, která je poblíž slavné Altamiry. Na stěnách jeskyně jsou namalované 20.000 let staré obrazy zvířat.

Barcelona

Středisko Katalánska, centrum katalánské secese proslavené plejádou originálních architektonických staveb A.Gaudího a jeho současníků.

K nejznámějším dílům Gaudího patří chrám Sagrada Familia, který dodnes není dokončen. Z jeho věží, kam se stoupá po točitých schodech je nádherný výhled na celé město a jeho okolí. V centru města je další Gaudího známá stavba dům Milla. V parku Guell, odkud je rovněž pěkný výhled, se nachází muzeum Gaudího a spousta zajímavostí, například kamenné lavičky zdobené barevnými kameny.

K slavným kulturně historickým památkám Barcelony patří také „Gotická čtvrť“, kterou tvoří soubor staveb ohraničený římskými hradbami s dominující gotickou katedrálou svaté Euálie.

Burgos

Klášter Santo Domingo de Silos v románském stylu z 11. století, sochařsky velmi zajímavé hlavice sloupů klášterního ambitu.

Cáceres

Pozdně gotický klášter Yuste z počátku 15. století, sídlo Karla V., klášter Guadalupe ze 14. století s překrásným mudejarským ambitem.

Cordóba

Z památek arabské architektury vynikají mešita v Cordóbě, pocházející z 9. století. Tato mešita je tak nádherná, že ani vítězní křesťané ji po dobytí města neměli sílu zničit a tak místo toho nařídil král Karel V. postavit uvnitř mešity barokní katedrálu.

Granada

V Granadě jako arabské dědictví se dochovala proslulá Alhambra ze století 13. s nádherně vyzdobenými interiéry. Hrad umístěný na kopci Asabica je možné navštívit a obdivovat Myrtový dvůr s galerií a Sálem vyslanců, který je zdoben stropem z cedrového dřeva, štukou a verši z koránu. Další dvůr se jmenuje Lví a kromě Lví fontány ho krášlí i maurské ornamenty. Na svahu hory Cerro del Sol nad Alhambrou byl roku 1319 založen Palác Generalife s visutými zahradami.

Z renesanční architektury je nejznámější palác sv. Karla V. v Granadě a Escoreal, což je stavební komplex s mnoha dvory. Jeho půdorys symbolizuje rošt, na němž byl upálen sv. Vavřinec.

Gerona

Románský klášter Sant Pere de Rodes z 10. a 11. století, katedrála ze 14. století, jenž byla vyhlášena za národní kulturní památku.

Madrid

Renesanční klášterní objekt San Lorenzo de El Escorial vystavěný v 16. století na příkaz krále Felipa II., který zde dlouho žil. Další památkou je Královský palác z let 1738 – 1764, postavený italskými architekty Juvarou a Sachettim. Ke skvostům paláce patří sály Trůnní, Gaspariniho a Porcelánový.

Na Španělském náměstí stojí Cervantesův pomník se slavnými postavami rytířem Donem Quijotem a sluhou Sancho Panzou.

Montserrat

Na 1236 metrů vysoké hoře byl vystavěn v 17. století montserratský klášter. Socha Panny Marie Montserratské pochází ze 13. století a je posledním pozůstatkem po původním kostele.

Palencie

Z dob nadvlády Vizigótů zbylo mnoho staveb, z nichž nejproslulejší je chrám San Juan de los Baňos u Palencie. Pochází ze 7. století a v jeho interiéru jsou obrovské podkovité oblouky.

Santiago de Compostela

Za poklad architektury románské se považuje katedrála v Santiagu de Compostela, jenž byla vystavěna v 11. století. Santiago bylo v té době třetím největším poutním místem křesťanského světa. Legenda vypráví o svatém Jakubovi, který zde obracel lid na pravou víru. Poté, co ho zavraždil král Herold po jeho návratu do Izraele, převezli Jakubovi učeníci ostatky na místo, kde poprvé přistál.

Sevilla

Na Sevillu je nejhezčí pohled z 69 metrů vysoké věže bývalého minaretu Giralda. Minaret pochází z 12. století, z období Maurů. Dnes je z minaretu zvonice, jenž je symbolem vítězství křesťanství.

Giralda je součástí slavné katedrály, která Sevillu proslavila, neboť je to 3. největší katedrála na světě. Byla přestavena z bývalé mešity, ale převládají na ní křesťanské prvky. Platareskní oltář je celý ze zlata. Tato katedrála je bohatě zdobena barokními ornamenty a nástěnnými malbami. V královské kapli jsou hroby španělských králů a byl zde pochován i Kryštof Kolumbus, jehož hrob je bohatě zdoben zlatem a drahými kameny.

Segovia

Z dob nadvlády říše Římské se dochovaly skvosty jako akvadukty v Segovii, v Meridě, Teruelu a Tarragoně. Akvadukt v Segovii je dlouhý 800 metrů a vysoký od 28 do 56 metrů. Celkem ho zdobí 167 oblouků, kvádry jsou osazeny bez použití malty a to, že akvadukt slouží dodnes, vypovídá o prvotřídní kvalitě této stavby.

Sorie

Unikátní cisteriánský klášter Santa María de Huerta, mezi skvosty tohoto kláštera patří Síň konvertilů a krásný refektář, další památkou je středoškolský ústav, což je bývalá jezuitská kolej zrekonstruovaná r. 1740 v barokním slohu.

Tarragona

Cisteriánský klášter Santes Creus z období románsko-gotického stylu, postaven v letech 1177 – 1123. Katedrála z 13. století byla postavena též v románsko-gotickém slohu, hlavní oltář je z alabastru od Perejohana s náhrobkem Dona Juana de Aragón. Město obklopují kyklopské hradby z předřímské doby. Kostely sv. Tekly a sv. Pavla jsou postaveny v románském slohu a pocházejí ze 12. a 13. století.

Tossa de Mar

Na kopci u městečka Tossa de Mar se nacházejí archeologické vykopávky římského města Turrisy ze 4. století.

Toledo

Původní římské město, které bylo od roku 1805 hlavním městem Leónu a Kastilie a později celého Španělska. Poté, co přesídlil Filip II. do Madridu se z Toleda stalo muzeální město – Ciudad Museo.

Jedno z nejnavštěvovanějších měst se pyšní královským hradem – zámkem Alcazárem, dále katedrálou, arabskou bránou z 9. století a chrámem Christo de la Luz, který byl původně mešitou na vizigótských základech. V chrámu sv. Tomáše se nachází nejslavnější plátno Graceovo „Pohřeb hraběte Orgaze“.

Valencie

Mezi nejzajímavější historické památky Valencie patří budova radnice z poloviny 18. století, na náměstí Plaza del Ayuntamiento, secesní valencijská tržnice (mercat), kostel sv. Janů ze 13. století, kuriózní kulaté náměstí z 19. století, katedrála na náměstí Plaza de la Virgen s klasicistní bazilikou Panny Marie Opuštěných. Katedrála je zdařilou symbiózou slohu románského, gotického a baroka. Naproti katedrále stojí gotický vládní palác Palau de la Generalitat z 15. století, který byl sídlem kortesů a dnes zde sídlí vláda autonomní oblasti Valencie. Uprostřed náměstí se tyčí socha Panny Marie Opuštěných v nadživotní velikosti. Dalším skvostem náměstí je fontána s postavou muže symbolizujícího řeku Turia a sedmi dívkami představujícími sedm závlahových kanálů. Zajímavá je rovněž bohémská čtvrť Carmen, přeplněná hospůdkami a avantgardním uměním nebo parky a zahrady Torres de Serranos ze 14. století vysazené v původním korytu řeky Turia.

Zaragoza

Městská katedrála z roku 1118 byla postavena na místě bývalé mešity. Stavba je mudérajsko – gotická. Hlavní oltář je dílem Pere Johana, jenž ho v roce 1431 vyzdobil alabastrovými reliéfy. Nejznámější městskou stavbou je bazilika Panny Marie na Sloupu, jejíž základní kámen byl položen v roce 1681 na místě gotického kostela.

Jiné památky

V období gotickém byly postaveny nádherné světské stavby, například burzy v Lonje, Valencii a mnoho hradů. Ze sakrálních staveb se dochovaly krásné katedrály v Leónu, Barceloně, Burgosu, Toledu a Palmě na Mallorce.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .