Nejhezčí z karibských ostrovů, proslavený vládou Fidela Castra a nádhernými plážemi, se dá na kolech objet za měsíc. Kromě letenky jsme si sehnali velké krabice, do těch kola šikovně rozebrali a přidali spacáky, karimatky, stan a pár energetických dobrot. Vše se vešlo do 20 kg. Do brašen na kolo jsme zabalili ostatní potřebné věci a do letadla si je vzali jako příruční zavazadlo.
Ubytování
Do Havany jsme přiletěli kolem půlnoci. Našemu taxikáři nic neříkalo jméno Lenin Park, který doporučovala na ubytování Lonely Planet, ani jméno motelu, který jsme si vybrali. Neúnavně však jezdil, hledal, ptal se kolemjdoucích, ale ani ti mu nedokázali poradit. Asi po dvou hodinách hledání to už začal brát osobně a slíbil, že když nic nenajde, vezme nás k sobě domů. Nakonec opravdu dojel před svůj domek, vzbudil manželku, která převlékla jejich postel, a šli si lehnout k dceři. Na Kubě si takto přivydělává spousta lidí.
Místní lokály
První delší zastávku máme v Las Palmas. S jedním z místních domorodců hned po příjezdu domlouváme ubytování i se snídaní a večeří za konvertibilních $ 25 (mají stejnou hodnotu jako dolary americké). Ubytování je to opět nelegální, ale problém by z toho mohli mít jen oni. Ještě před jídlem koštujeme v jednom lokále kubánský rum. Chutná mnohem lépe než náš a Kubánci nic jiného nepijí. Je obvyklé, že přijdou do lokálu s prázdnou lahví, do ní si nechají rum nalít, za doprovodu zpěvu a tance rozlijí pár panáků známým, napijí se a odejdou.
Vydatná strava
Jídlo v Casa Particular (ubytování v soukromí) bylo vždycky vynikající. Po fazolové polévce následoval druhý chod v podobě masa (ryba, kuře, langusty) s rýží, bramborami, nebo smaženými banány, a na závěr zeleninový salát. Mléko dostanete pouze v oficiálních Casa Particular a sýry jsou opravdu nedostatkové zboží. Jídlo v restauracích pro labužníky zrovna není. Na jídelním lístku je obvykle fritované kuře s rýží, fritovaná ryba, hovězí nebo vepřový biftek (nikoliv biftek, ale jakýkoliv kus masa). I další jídla skrývají něco jiného než bychom si podle názvu představovali: tortila je vaječná omeleta, pizza chutná jako langoš politý kečupem a sýrem a španělský chamon (šunka) není šunka, ale obyčejný lunchmeat.
Současná historie
Většina Kubánců nikdy nikde nebyla, dokonce ani v sousedních městech. Za běžnou práci si vydělávají 200 – 300 pesos (200 – 300 Kč). Za pesos se dají koupit jen velmi základní potraviny. Ostatní zboží je možné koupit ve speciálních obchodech za konvertibilní dolary. Systém funguje podobně jako kdysi u nás tuzexové obchody, ve kterých se platilo bony. Bohužel ani ti, kteří si peníze mohou vydělat, na tom nejsou o nic lépe – nemají je za co utratit. Kubánské televizní zprávy nás vrátili do našich dětských let, kdy jsme poslouchali, kolik bylo vyprodukováno plodin, o kolik procent byl překročen plán a kdo jaké dostal vyznamenání.
Stanování
Varadero je dlouhá pláž na poloostrově Hicaos, s bílým pískem, tyrkysovým mořem, palmami a restauracemi. Na konci ostrova jsme objevili osamělou pláž, kde jsme si k večeru postavili stan. Takových míst je na Kubě spousta. Když jsme na pláži potkali hlídače, tak jsme se jich zeptali, zda můžeme přenocovat ve stanu. Vždy souhlasili s podmínkou, že stan postavíme tak, aby na něj dobře viděli a aby nás mohli hlídat. Každý z nich říkal, že přespávat na místech, kde by nás nikdo nehlídal, by bylo nebezpečné, ale nikdy jsme tenhle pocit neměli.
Rybaření
Při přejezdu ostrova směrem k jihu potkáme sympatického rybáře Rollanda, který nás doprovází na kole až do Trinidadu. Trinidad je určitě jedno z nejhezčích měst se spoustou domů z koloniální doby. Má hodně příjemných posezení, kde po večerech hraje živá hudba, Kubánci tančí salzu a všichni popíjí mojito. Zůstáváme 4 dny. Z toho dva dny jezdíme s Rollandem po plážích a Pítrs mu pomáhá s jeho harpunou chytat ryby a langusty. Před odjezdem z Trinidadu s Rollandem vyměňujeme sandále a šnorchl za dvě krabičky kvalitních kubánských doutníků.
Jízda na koni
Potkáváme Joseho, který vlastní několik koňů. Nabízí nám výlet do hor, kam jsme stejně plánovali vyjet. Každý jiný pohyb než na kolech už nám přišel jako příjemná změna, takže souhlasíme. Za $ 10 to nebude projížďka jen na hodinu, ale na celé odpoledne. Toho jsme už po dvou hodinách litovali, protože pro člověka, který není zvyklý jezdit na koni je i hodinová vyjížďka docela náročná.
- Guest napsal(a) před 14 roky
- Musíte se přihlásit, abyste mohli komentovat
Prosím, nejprve se přihlašte.