0
0

Palmy, oleandry, ibišky a další bující zeleň lemuje široký pruh bílého, jiskřivě zářivého pudrového písku s křišťálově tyrkysovou vodou. Stále slunné počasí a málo srážek patří k dalším příznivým podmínkám, které umožňují strávit zde ideální dovolenou.

Zvlášť v době, kdy v Evropě panuje zima. Řeč je o Varaderu, největším turistickém letovisku na Kubě. Tento v poslední době opěvovaný resort na Castrově „ostrovu svobody“ se pyšní nejmodernějšími hotely a kvalitním servisem. Za horkých tropických nocí zde pak kypí bohatý noční život.

Pláže, bary, hotely

Varadero se rozprostírá na poloostrově Hicacos. Příboj na plážích je tu malý, voda mělká a má po celý rok vanovou teplotu. Hlavní pláž tvoří na první pohled nepřerušený, 11,5 km dlouhý pás. Ačkoliv je Varadero největším resortem na Kubě, pořád zde ještě můžete najít osamocené kousky pláže pro romantiky. Hotelové pláže voní bary a grily s karibskými pochoutkami – rybami, langustami a krevetami. Mnohdy je však mohou ochutnat jen ti, kteří mají zakoupen pobyt „all inclusive“. Přesto se není třeba v letovisku bát hladu: výběr restaurací všech kategorií, kde lze posedět při živé hudbě, je obrovský.

Na protáhlém poloostrově, jehož západní stranu omývají vody Karibiku a na protilehlé jihovýchodní straně široká laguna Bahía de Cárdenas, je orientace jednoduchá: Hlavní ulice Avenida Primera protíná Varadero středem až k hotelu Varadero Internacional a dálnice Autopista Sur vede paralelně přes jižní okraj poloostrova prakticky až k jeho špičce.

Centrum letoviska tvoří Avenida Primera s obchody, butiky, galeriemi, tržnicemi, bary a kavárnami. Shopping Plaza de las Américas má zase množství obchůdků se suvenýry a módními butiky světových značek. Také denní trh s výrobky uměleckých řemesel Feria de la Artesania, na Parque de las Ocho Mil Taquillas nabízí velký výběr menších i větších upomínek. Z hotelů do centra resortu jezdí taxíky. Zábavná i poznávací je Safaritour otevřeným poschoďovým autobusem, která projíždí celým resortem Varadero.

Autobusy jezdí také k místním zajímavostem, jako je městské muzeum (Museo Municipal), dřevěná budova z počátku 20. století, kde kromě expozic o historii, turistice a lidech z Varadera můžete vidět také kopie maleb původních indiánů.

Za procházku stojí Parque Retiro Josone, nádherný zelený park s velkou vilou – mansionem, s jezírky a tropickými květinami, velkými leguány a ptáky.

Hollywood i Al Capone

Poloostrov obývaly předkolumbovské kmeny indiánů a pojmenovaly jej podle stromů hicaco. S příchodem španělských kolonizátorů se tu kolem roku 1587 usadil jistý Don Pedro Camacho, který choval na slaných močálech a bažinách prasata pro španělskou flotilu. Koncem 19. století se sdružily majetné rodiny z městečka Cárdenas (asi 15 km od Varadera) a postavily pár dřevěných domků, první letní rezidence. Několik let nato byl otevřen na poloostrovu také první hotel – Varadero.

Že se z poloostrova stalo letovisko, za to může americký občan Alfred I. Dupont de Nemours. Ve 20. letech minulého století zakoupil značnou část poloostrova od potomků plantážnické rodiny. Dupont začal rozprodávat menší pozemky Kubáncům a Američanům. Sám si nechal postavit stejnými architekty, kteří navrhli budovu havanského Capitolia, nádhernou vilu u pláže San Bernardino, nejvyšším bodě Varadera. Tak vznikla v roce 1929 čtyřpodlažní Villa Dupont (dnes: Mansión Xanadú) s golfovým hřištěm.

Další boháči z USA Duponta následovali, pláž Varadero se stala centrem smetánky. Svůj bungalov zde ale mělo i hodně lidí z havanských středních vrstev, převážně v letních koloniích (condominios). Poblíž hotelu Varadero Internacional lze jednu takovou kolonii (Cabaňas del Sol) vidět a přesto, že ji dnes využívají cestovní kanceláře, žije zde ještě několik původních obyvatel, kteří se Castrem nenechali vystěhovat. Podmínky k žití jsou pro ně dost náročné: když je chtějí navštívit příbuzní, musí požádat o povolení místní revoluční orgán. Kubáncům je totiž vstup do turistických resortů povolen, jenom když tam pracují.

Z Varadera se stávalo jakési malé kubánské Miami: domy si tu kupovali podnikatelé i celebrity. Vilu tu měl i mafián Al Capone nebo předrevoluční kubánský prezident Batista. Po roce 1950 přibyly další hotely a casino, přišli hráči a hollywoodské hvězdy. Celý poloostrov byl prakticky v soukromém vlastnictví.

Castro Kubánce vyhnal

Castrovi příznivci kritizovali Američany, že odsud vyhnali Kubánce. Ti sem však paradoxně měli mnohem lepší přístup než po nástupu socialistické revoluce. Od začátku 70. let tu začali komunisté vyvlastňovat pozemky a až na výjimky vystěhovali všechny Kubánce, kteří ve Varaderu žili a pracovali. Denní perzekuce a šikany postihly ty, kteří se nechtěli dobrovolně vzdát svých domků. Ztratili jak práci, tak i přídělovou knížku. Varadero je po krizi 90. let minulého století pro ostrovní Kubánce uzavřeno a je vlastně jakýmsi mezinárodním ghettem. Neplatí zde dokonce ani kubánská měna. I těm Kubáncům, kteří vlastní devizy, jsou zdejší hotely zakázány. Z Kubánců zde smějí trávit dovolenou – na konci sezóny v říjnu a listopadu – jen zasloužilé kádry, úderníci a olympijští sportovci.

Plameňáci a kaktusy

Plameňáci a prastaré kaktusy můžete vidět v přírodní rezervaci Parque Ecológico Varahicacos na severovýchodním konci poloostrova. Nacházejí se tu také zajímavá archeologická naleziště, jeskyně Los Musulmanes a Ambrosio. Ta ukrývá 72 nástěnných maleb, pocházejících částečně od původních indiánských obyvatel. Jde o vůbec největší nález svého druhu v Karibiku.

Pokud na tomto malém výletě dostanete hlad, vydejte se kousek dál k nejvýchodnějšímu cípu poloostrova Punta Hícacos. V přístavišti jachet Marina Gaviota je exkluzívní restaurace s čerstvými langustami všech velikostí. Zajímavou nabídkou s nádechem dobrodružství je výlet na vodních skútrech do mangrovníků. Děti dávají přednost show nebo plavání s delfíny v mořském akváriu.

Oblíbeným cílem pro denní exkurze na loďce spojené s grilovací party je několik malých ostrůvků s plážemi. Nachází se tu také jediný mořský park na Kubě, Cayo Piedras del Norte. Jeho korálové záhony se 40 druhy, delfíny, barevnými rybami, langustami a kraby jsou oblíbeným cílem potápěčů. V provincii Matanzas se nachází přes 350 jeskyň, dvacet mohou navštívit i turisté.

Noci ve Varaderu

Když se slunce ponoří do hlubin moře a nastane večer, změní se i vzhled Varadera. Letovisko se rozezní tóny a horkými rytmy salsy, merenge či rumby a ožije v tradiční show z kabaretů a diskoték. Turisté hledající zábavu a dobrý drink tu mají k dispozici všechno – až na kontakt s Kubánci (tedy těmi, kteří zde nepracují).

Po revoluci Američan Dupont Kubu opustil. Embargo prezidenta Kennedyho a revoluční změny vedly k výměně hostů ve Varaderu. Jaký to asi musel být požitek pro soudruhy funkcionáře popíjet v Dupontově vile nejstarší kubánský rum, kouřit drahé doutníky a koukat k horizontu, kde ve vzdálenosti pouhých 150 km leží Florida!

PRAKTICKÉ INFORMACE

* Občané ČR, kteří cestují na Kubu, musí mít cestovní pas, jehož platnost nekončí během plánovaného pobytu v zemi. Turistické vízum uděluje kubánský konzulát v podobě turistické karty. Poplatek za kartu činí asi 25 eur a její získání lze vyřídit také přes cestovní kancelář. Karta umožňuje pobyt na území Kuby po dobu 30 dnů. Lze ji prodloužit o dalších 30 dnů za poplatek 25 eur.

* Očkování není povinné, pokud plánujete pobývat déle i za hranicemi Varadera, zvažte očkování proti hepatitidě A/B a břišnímu tyfu. Tropických nemocí se ale není třeba příliš obávat, na ostrově nepijte vodu z kohoutku, před pitím ji musíte převařit. Kuba je jedním z mála míst v tropickém pásmu, kde se nevyskytuje malárie. Chce to jen vzít repelent na ochranu před dotěrnými komáry a dostatek opalovacího krému.

* Většina hotelů má bazén, vlastní restaurace, a animaci – 24 hodin organizovanou zábavu kolem bazénu a v hotelových prostorách se živou hudbou, tancem, výukou salsy a jiných kubánských tanců, módní přehlídkou, show atd. Ze sportovní nabídky lze počítat s volejbalem na pláži, dále nabízí jet ski, mořský kajak, vodní lyže, windsurfing či potápění.

* Ve Varaderu se dá samozřejmě pronajmout auto a vyrazit na turistické vyjížďky anebo pár dnů cestovat po Kubě. Minimální doba zapůjčení s neomezenou kilometráží je na tři dny, navíc se platí pojištění, pohonné hmoty a parkování. Zapůjčení automobilu s pojištěním stojí kolem 50 eur na den. Základní cena se snižuje, pronajmete-li si vůz na sedm a více dnů. Při převzetí vozidla se platí v hotovosti za plnou nádrž pohonné hmoty (0,90 eura za litr). Platí se taktéž vratná záloha ve výši 200 eur (kreditní kartou). Pro zapůjčení motorového vozidla stačí český řidičský průkaz.

KDY NA KUBU

Klima je zde příznivé po celý rok, teplota vody nikdy neklesá pod 27 °C. Evropané přijíždějí nejraději mezi listopadem a dubnem, tedy v suchém období, kdy se teploty pohybují kolem 25 °C. V letních měsících čas od času prší, ale nikdy celý den. Je třeba počítat s vysokou vlhkostí vzduchu (až 90 %), která v kombinaci s vedrem může způsobit problémy. Září a říjen jsou měsíce hurikánů.

Hlavní turistická sezóna (charakterizovaná také vyššími cenami) probíhá od poloviny července do konce srpna a od poloviny prosince do konce února a pak kolem Velikonoc.

GOLF

U kopce San Bernardino, nejvyšším bodu Varadera, je první jamka golfového hříště (jediné 18jamkové na ostrově): Varadero Golf Club u Mansión Xanadú byl navržen kanadským golfovým architektem Lesem Furberem. Par 72, délka hřiště 6269 m, areál má i stezky pro golf buggies a je obklopen přírodními jezírky. Palmy kolébající se ve větru a kouzlo kubánské přírody v kontrastu mezi bujně zelenými fairways a tyrkysově modrým mořem spolu se sousedstvím nádherné bývalé vily Dupont z něj dělají nejokázalejší hřiště na ostrově.

Golf je možné si zahrát také v Havaně Golf Club de La Habana (9 jamek).

Zdroj: http://in.ihned.cz/c4-10021030-17402260-n00000_d-kubanske-letovisko-cislo-jedna-varadero

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .