0
0

Krásné a obdivované hlavní město Španělského království leží v jeho samém srdci. Návštěvník zde nenajde příliš mnoho histricky cenných památek, na každém kroku však poucítí tradiční španělskou lidovost, místní obyčeje a zvyky, kterým na druhé straně sekunduje přepych královských paláců a šlechtických domů.

Metrem rychle a levně

Pro cestu do madridu je nejlépe zvolit mezi letadlem a autem. Někteří dobrodruzi však neopovrhnou ani moderními vlaky a místními autobusy, které využívají spíše místní „domorodci“. Z letiště Barajas se dostanete do centra metrem nebo pomalejším autobusem za necelá 3 Eura. Metro je zároveň i nejvhodnějším dopravním prostředkem pro cestování napříč městem. Dostanete se s ním všude a nemusíte se nervovat zácpami.

V infocentrech si můžete koupit speciální turistickou kartu Madrid Card, která nabízí turistům řadu výhod. Zdarma lze užívat hromadnou dopravu, navštívit okolo 40 muzeí a galerií nebo využít různé slevy v místních obchodech a restauracích. Jedodennéí karta vás vyjde na 28 Euro, dvoudenní na 42 a třídenní na 55 Euro. Ubytování ve městě zajišťuje řada luxusně i standardně vybavených hotelů a penzionů.

Město bez památek, zato s velkým srdcem

Ať už se rozhodnete cestovat metrem nebo autobusem, všechny cesty vás nakonec dovedou až na Puerta del Sol, do samého srdce metropole. Náměstí je cenrem většiny kulturního a společenského dění. Noční život tu stojí za to. Na památky je jinak náměstí velmi skoupé, nabízí ale řadu zajímavostí.

V chodníku naproti kamennému symbolu Madridu – medvídku, požírajícího plody madroňa – najdete vyznačený nultý kilometr všech španělských silnic. Opodál můžete navštívit některé z přepychových obchodních center. Pokud půjdete dále, narazíte na velké náměstí Plaza Mayor s jezdeckou sochou Filipa III. V minulosti zde bylo centrum konání býčích zápasů a madridští obyvatelé nebyli ochuzeni ani o veřejné popravy a různé zábavy a veselice. V současnosti lze nalézt ve stínu podloubí obchůdky se suvenýry a tradiční restaurace s místními specialitami.

Ryzí Madrid – „město ve městě“

Starý, místními označovaný spíše jako Ryzí Madrid, obklopený moderní čtyřmilionovou metropolí může někomu připadat jako „město ve městě.“ Trochu jiný život, více původní, španělský, bez velkého spěchu a špíny velkoměsta. Přicházejí sem dvě hlavní ulice Mesón de Paredes a Mayor. Návštěvníci zde najdou malé krámky, původní hospůdky s lákavými specialitkami, vše spojeno neporušenou architekturou. Ve sváteční neděli zde můžete vyrazit na tradiční Rastro, místní bleší trh, který maíj Madriďané zvláště v oblibě. Mezi spoustou harampádí se tu dají nalézt i opravdové historické skvosty.

V ulici Toledo najdete stavostánek místního patrona – svatého Isidora. Ulicí mayor se dostanete až na náměstí Plaza de la Villas s překrásnou barokní radnicí a monumentálními šlechtickými paláci. Ulicí Bailén dále projdete k nejkrásnějšímu kostelu v Madridu, zasvěcenému sv. Františkovi. Je známý svou velkou kopulí a Goyovými a Riberovými obrazy.

Vzhůru ke králi!

Náměstí Oriente dominuje klasicistní budova Královského paláce, k němuž z jedné strany přiléhá katedrála a z druhé Sabatiniho zahrady. Poslední panovník však opustil sídlo roku 1931. Dnes využívá královská rodina jen vybrané reprezentační prostory k slavnostním příležitostem. Palác se ve 20. století proměnil na turisticky zajímavější muzeum, které má opravdu co nabídnout. Každého ohromí trůnní sál, velká jídelna, královská zbrojnice nebo starobylá královská lékárna. To vše za asistence monstrózních uměleckých děl od předních mistrů umění. Po náročné prohlídce najdete odpočinek ve stínu stromů v parku u sochy Filipa IV, odkud není daleko ke Královské opeře. Pár minut chůze od Puerty del Sol leží již po staletí klášeter karmelitánek. Tento slavný sesterský řád byl proslulý výchovou mladých a bohatých šlechtičen. Za tyto služby byly sestry bohatě odměňovány a v toku dějin se jim podařilo nashromáždit obrovský majetek. Na jednom z obrazů v klášteře je vymalována Jana Rakouská se svou dcerou Markétou, v pozadí s řekou a hradem. Není náhodou, že řeka se jmenuje Vltava a hrad Pražský.

Tři bulvární muzea – ráj pro milovníky výtvarného umění

Pokud jste přijeli do Madridu výhradně kvůli výtvarnému umění, zajímavým se pro vás stane bulvár Paseo del Prado se třemi významnými muzey. Museo del Prado se chlubí mimo jiné nejlepší sbírkou španělských mistrů 14. až 19. století. V roce 1992 bylo otevřeno Museo Thyssen-Bornemisza s výstavou 700 obrazů evropského s světového malířství od 13. století do současnosti. Třetí muzeum Centro Nacional de Arte-Reina Sofía se nachází v ulici Santa Isabel. Najdete zde současné malířské umění Španělska, například díla od Dalího, Chillidy nebo Miróa.

Cervantes v Madridu s Donem Quijotem

První vydání knihy slavného španělského spisovatele Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha je bezpečně uloženo v Národní knihovně. Kniha byla vytištěna v tiskárně v dnešní poklidné madridské uličce San Eugenio, která stojí také za návštěvu. Odtud je to co by kamenem dohodil do literární třídy – Barrio de las Letras. Celou část protíná známá ulice Huertas, kde si můžete přečíst na chodnících části z děl významných španělských spisovatelů. Přes den je čtvrť klidná, plná knihomolů, večer se ovšem život mění o 180 stupňů. Bujarého veselí si v místních barech a kavárnách každý užije dosyta. Známé jsou především podniky Cervecería Alemana nebo toreadorský lokál Vina P. Slavný spisovatel Miguel de Cervantes Savedra bydlel ve stejnojmenné ulici. Jeho dům je opatřen pamětní deskou. V této ulici najdete i dům dalšího slavného umělce – Lope de Vegy, v nemž se nyní nachází muzeum. Poblíž ulice Huertas se nachází i klášter, který se stal místem Cervantesova odpočinku. Na náměstí Plaza da Espana najdete jeho monumentální sochu spolu s postavami, které ho proslavily – rytířem Quijotem a Sanchou Panzem.

Kam se vydat aneb lákavé okolí Madridu

Až budete mít dost ruchu velkoměsta, vypravte se na jeden ze zajímavých výletů do okolí hlavního města. Za návštěvu stojí Toledo (70 km od Madridu), Segovia (87 km), Ávila (107 km) a mnoho dalšího.

Krásný je Madrid, řekne si zřejmě každý, kdo do tohoto hlavního města jednoho z evropských království zavítá. Po návštěvě starověkého panovnického města budete mít opět o zážitek postaráno. Vždyť i slavíci byli přece z Madridu.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .