0
0

Jestliže netoužíte se ve Španělsku povalovat jen na plážích v rušných letoviscích nebo lyžovat v Pyrenejích, je pro vás nejvhodnější dobou pro návštěvu jaro nebo podzim. Úplně nejpříjemnější je jaro, kdy je Španělsko poseto barevnými květy a i v turistických letoviscích je ještě poměrný klid. Zima bývá v některých oblastech země velice drsná, pouze na pobřeží Středozemního moře bývají naměřeny jedny z nejvyšších zimních teplot v Evropě. Ve Španělsku jsou však i v létě jedny z nejvyšších teplot, proto se mnoho obyvatel stěhuje z měst na pobřeží. Průměrná teplota je zde kolem 23 – 30 °C. Tyto pobřeží jsou však díky masovému přílivu turistů nesnesitelně přelidněná.

Pasy, víza, doklady

Pro cestu do Španělska je nutný pouze cestovní pas nebo občanský průkaz vydaný po roce 1993. Doporučuje se, aby měl každý návštěvník jeden z těchto dokladů neustále u sebe.Bez víza můžete ve Španělsku zůstat 90dní. Pokud cestujete autem nebo vlakem, předložíte svůj doklad pouze při vstupu do Schengenského prostoru.

Zdravotnictví

Před cestou je dobré si uzavřít cestovní a úrazové připojištění, pro případ, že byste potřebovali ve Španělsku ošetření, ztratili zavazadla nebo peníze. Od 1. června 2004 mají sice občané České republiky nárok na lékařské ošetření v členských zemích EU. K tomu je potřeba si vyzvednout ve své zdravotní pojišťovně v ČR formulář E-111 sloužící v cizině k uplatnění nároku ze zdravotního pojištění. Musí se zde však platit spoluúčast, která je několikanásobně vyšší než v ČR Doporučuje se mít s sebou základní léky, mastičku na opary, oční kapky, opalovací krém s vysokým ochranným faktorem, panthenol atd. Další potřebné léky můžete koupit v některé lékárně, kterých je zde dostatek. Jsou dobře vybaveny a zdejší lékárníci dokážou dobře poradit.

Peníze

Mějte u sebe cestovní šeky a kreditní karty, které vám umožní vybírat hotovost z bankomatů. Cestovní šeky se dají vyměnit v bankách nebo směnárnách. Do Španělska je možné si vzít neomezenou sumu místní měny.

Domácí mazlíčci

Pokud chcete do Španělska cestovat se svým zvířecím miláčkem, je nutné, aby měl vlastní pas, byl očkovaný proti vzteklině a byl identifikován mikročipem nebo tetováním.

Poloha a přírodní poměry

Španělsko je čtvrtou největší zemí Evropy a rozkládá se na Pyrenejském poloostrově. Ke Španělsku patří také dvě severoafrická města Ceuta a Melilla, Baleárské a kanárské ostrovy. Břehy Španělska omývá Atlantský oceán, Středozemní moře a Biskajský záliv. Od Afriky Španělsko odděluje Gibraltarský průliv a od zbytku Evropy pohoří Pyreneje. Najdeme zde snad všechny možné typy krajiny. Příroda je zde opravdu rozmanitá. Jsou zde hory, pouště, polopouště, roviny, pláže, skály i hluboká úrodná údolí. Země je protkaná také množstvím řek, jejich vyschlá koryta však v letních měsících nebývají ničím neobvyklým. Jsou zde však i velmi vodnaté toky jako Ebro, Tajo, Duero nebo Guadalquivir. Pyrenejský poloostrov tvoří z velké části náhorní plošina (tzv. meseta), která podstatnou měrou přispívá k tomu, že Španělsko je svou průměrnou nadmořskou výškou kolem 600 m je druhou nejhornatější zemí Evropy. Je zařazeno hned za Švýcarsko. Madrid je přitom nejvýše položené evropské hlavní město (655 m). Ve Španělsku je středomořské a kontinentální klima.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .