0
0

V severovýchodním cípu Španělského království se na ploše téměř 32 tisíc kilometrů čtverečních rozkládá Katalánsko, jedna z nejvýznamnějších autonomních oblastí v zemi. Od ostatních částí Španělska se odlišuje tím, že má vlastní historii, jazyk i kulturu. Nejen to však dělá z Katalánska turisticky velmi atraktivní kraj.

V Katalánsku, jehož rozloha tvoří 6,3 procent z území Španělska, žije okolo 7 a půl milionu obyvatel. Je tak druhým nejlidnatějším autonomním společenstvím Španělska. Zdejší obyvatelé mluví vlastním jazykem – katalánštinou (používá ji asi 36 % obyvatel Katalánska), ale na celém území je samozřejmě oficiálním jazykem španělština (kastilština). Katalánsko se od roku 1833 dále dělí na 4 provincie – Barcelona, Girona, Lleida a Tarragona. Na severu sousedí Katalánsko s Francií a Andorrou, na západě se španělskou Aragonií a v jižní části pak ještě s Valencií. Hlavním městem je Barcelona, v níž žije cca 1,6 milionu obyvatel, ale v celé aglomeraci pak okolo 3 milionů lidí.

Katalánsko je omýváno vodami Středozemního moře a právě zdejší pobřeží je jedním z nejnavštěvovanějších z celého Španělska. Nachází se zde takové rekreační oblasti, jako Costa Brava, nebo Costa Dorada s krásnými plážemi a dokonalým turistickým zázemím. Mezi nejnavštěvovanější letoviska v nejsevernější části španělského pobřeží patří Malgrat de Mar, Santa Susanna, Pineda de Mar, Tossa de Mar, L´Estartit, Salou, La Pineda a spousta dalších.

V oblasti, kde Katalánsko hraničí s Francií, se zvedá mohutné a drsné pohoří Pyreneje a jižně od něj pak nižší pohoří Serralada Costero-Catalana. V horách je možné podnikat úžasné pěší túry a také si skvěle zalyžovat. Oblíbenou oblastí pěších turistů je rovněž národní park Aigüestortes, kde se vyskytují horská sedla v nadmořské výšce okolo 2400 metrů. Z výšky je možné pozorovat četná ledovcová jezera. V západní části země, v provincii Lleida se rozkládá úrodná nížina, které vláhu dodává jedna z nejvýznamnějších španělských řek – Ebro. V deltě řeky Ebro se pěstuje hlavně rýže, ale řeku lemují také rozsáhlé plantáže pomerančovníků, citroníků a mandarinkovníků. Katalánsko je také Mekkou horolezců, protože ukrývá spoustu atraktivních lezeckých oblastí, jako je například Siurana.

Kromě hlavního města Barcelony, kde nesmíte vynechat Gaudího architekturu, stojí za návštěvu například Tarragona, v níž se nachází velké množství římských památek. V západní části Katalánska je k vidění město Lleida, španělsky Lérida s krásnou katedrálou a atraktivní podzemní nádrží na pitnou vodu z roku 1784. Milovníci dobrého vína by se měli vypravit do městečka Priorat a v Ulldeconě je možné obdivovat více než 8000 let staré jeskynní malby.

Katalánsko se pyšní také několika významnými rodáky. Z tohoto jedinečného regionu pochází světoznámí malíři jako Salvador Dalí a Joan Miró, architekti Antoni Gaudí a Montanera, a také hudebníci Pau Casals a Lluís Llach. Za zajímavost Katalánska může být považován fakt, že jde o první pevninský španělský region, v němž byly zakázány býčí zápasy. Katalánsko je velmi rozlehlé, proto na mořském pobřeží panuje subtropické a suché klima, zatímco v podhůří Pyrenejí jde o podnebí kontinentální a ve vyšších nadmořských výškách pak vysokohorské klima.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .