0
0

Costa Blanca

Bílé pobřeží, dlouhé 470 kilometrů, lemující jihovýchodní pobřeží Španělska je tvořeno typickými zátokami a písčitými plážemi. Vůně pomerančovníků linoucí se z hornatého vnitrozemí, kde se hojně pěstují, provází obyvatele po celý rok.

Costa Blanca, jako většina španělských oblastí s turistickým ruchem, je kombinací moderních rekreačních letovisek a klasických španělských vesniček s bohatou tradicí.

Dénia

Městečko ležící na severním kraji výběžku Cap de la Nao je proslulé slavnostmi, jenž se zde konají zhruba každých osm dní. V červenci zde propuká největší ze slavností, Fiesta Mayor. Během těchto oslav se odvážlivci koupou v moři s mladými býky.

Calpe

Jižně od Dénie leží městečko Calpe, jehož dominantou je vápencová skála Penon de Ifach, která je mnohdy přirovnávána k Gibraltaru. Skála je vysoká 332 metrů a je obklopena krásnými plážemi s jemným pískem.

Benidorm

Dalšímu z přímořských městeček ležícímu na pobřeží Costa Blanca se kvůli jeho siluetě přezdívá Manhattan Bílého pobřeží. Od rána do rána je zde rušný život plný zábavy ve velkém stylu.

Alicante

Toto hlavní město stejnojmenné provincie zdobí mnoho architektonických památek. Radnice s barokní fasádou bývá nejčastějším objektem fotografování, stejně jako Castillo de Santa Barbara. Kostel Santuario de la Magdalena u Noveldy je postaven ve stylu světově proslulého architekta Antonia Gaudího. Srdcem celého Alicante tvoří promenáda Explanada de Espaňa, jež je 600 metrů dlouhá, lemovaná palmami a zdobená mozaikou poskládanou z 6,6 miliónů kamínků červené, černé a bílé barvy.

Costa del Maresme

Severně od Barcelony, mezi řekami Tordera a Besos, se rozkládá Costa del Maresme. Oblast plná udržovaných pláží, luxusních středisek, ale také mnoha historických městeček. Každým rokem je cílem více a více turistů. Pláže s hrubým pískem jsou obklopené skalami, za nimiž se pne pohoří Montnegre. Celé pobřeží je propojené železniční tratí, která umožňuje rychlé spojení s Barcelonou a ostatními městy.

Barcelona

Tato metropole Katalánska, ležící na jižním konci Costa Bravy se asi nejvíce proslavila zajímavými stavitelskými díly architekta Gaudího. Tento vášnivý křesťan pracoval na kreacích Barcelony více jak čtyřicet let. Celá výstavba byla financována soukromými dárci.

Od náměstí Plaza de Catalunya se táhne 1,2 km dlouhý bulvár zvaný Rambla kopírující zasypané koryto řeky. Obchodníci všech barev pleti zde nabízejí květiny, časopisy, drobné zvířectvo, sprejem zhotovené obrazy, karikatury. Umělci zde hrají pouliční divadlo, vykládají karty a představují živé sochy. Rambla je rozdělena na horní Rambla de Canaletes, kterou lemují nádherné platany, a kde se schází fanoušci FC Barcelony. V dolní části Rambla dels Estudis, pojmenované podle dřívějších studentských meetingů a debatních kroužků, stojí divadlo Teatre Poliorama z roku 1883 navržené architektem Domenech i Estapa. Jižní konec bulváru Rambla zdobí vysoký pomník Kryštofa Koluba Monument a Colom.

Na Rambla de Sant Josep se nachází palác vícekrálovny z 18. století Palau de la Virreina a hlavně tržnice svatého Josefa Mercat de Sant Josep, jejíž lidový název v překladu znamená „chřtán“. Budova je pokryta obrovskou ocelovou konstrukcí a uvnitř tržnice lze zakoupit téměř jakoukoliv potravinu. Od čerstvé zeleniny, ovoce, přes různé druhy masa, sýrů, plodů moře, čerstvých ryb, ořechů až po základní potraviny.

Klidným místem pro odpočinek je Olympijský park s olympijským přístavem a pěknými plážemi. Parc de Ciutadella ležící na pozemku bývalého opevnění, nabízí návštěvu ZOO nebo budov, z nichž jsou v dnešní době muzea, a skulptur vzniklých u příležitosti Světové výstavy v roce 1888.

Na ulici Rambla de Santa Monica jsou k vidění jasnovidci věštící z kávových usedlin a karet, pouliční malíři a spousta dalších „umělců“. Turisté sem přichází především kvůli návštěvě muzea voskových figur, Museu de Cera.

V jihozápadní části Barcelony není možné přehlédnout 213 metrů vysoký vrch Monjuic, na kterém kromě zmenšenin největších španělských pamětihodností zhotovených v přesném měřítku najdeme mnoho obchůdků s uměleckými předměty. Na kopci se také nachází olympijské sportoviště Estadí Olímpic z roku 1992, jehož průčelí pochází z roku 1929.

Costa Brava

Jedna z nejznámějších turistických oblastí, nazývaná též jako Divoké pobřeží, ležící v nejsevernější části středozemního pobřeží Španělska. Pobřeží je členité s množstvím zeleně, pro niž se tato oblast často nazývá „zelenou zahradou Španělska“. Střídají se zde moderní rekreační střediska s typickými rybářskými vesničkami. Velmi časté jsou zachovalé kostelíky, mosty a pevnosti v románském slohu, nebo památky řecké či románské kultury. Stejným poměrem jsou zde také zastoupeny modernější architektonické památky z 19. a 20. století, kdy zde žili umělci jako Picasso, Dalí či Gaudí.

Tossa de Mar

Nejromantičtější středisko z celého pobřeží Costa Brava nazývané též jako perlou pobřeží. Tossa de Mar je středověké městečko se zbytky hradu z 12. století s dobře zachovalým opevněním, umístěnými v zálivu, jenž lemují skaliska. Mnoho romantických kavárniček je ukryta v křivolakých uličkách s kamennými domky.

Na úpatí kopce se nacházejí archeologické vykopávky římského města Turrisy ze 4. století.

Santa Susanna

Od 80. a 90. let je toto nejmodernější letovisko v rozkvětu. Velký počet restaurací, kaváren, barů a diskoték, obchodů a butiků čeká na turisty. Se sousedním Malgratem de Mar je Santa Susanna spojena pobřežní promenádou.

León

Tato historická země byla už od počátku 10. století samostatným státem. Dějiny tohoto státečku jsou prostoupeny boji o připojení ke Kastilii.

León je krajem velkých nadmořských výšek a drsných horských podmínek, ale zato krajina je zde mimořádná.

León

Město León leží na soutoku dvou řek Torio a Bernesga v úrodném kraji. Ozdobou města jsou překrásné zahrady a promenády. Typickou ukázkou gotického slohu je katedrála s půdorysem latinského kříže a třemi fasádami. Mistrovským dílem románského slohu je bazilika sv. Isidora. Bývalá residence převora rytířů řádu sv. Jakuba byla přestavěna v 16. století na klášter sv. Marka.

Další památkou z 16. století je palác Guzmánů, jenž slouží v současnosti jako sídlo provinční správy.

Navarra:

U francouzských hranic se v Pyrenejích rozkládá oblast Navarra. Nejznámějšími stavbami jsou kolegiáta Roncesvalles a klášter v Leyre. Hornatá část Navarry je charakteristická deštivým počasím, zatímco druhá část, Ribera ležící v okolí řeky Ebru má klima suchozemské, mnohdy až drsné.

Pamplona

Na úpatí Pyrenejí a na břehu řeky Agra leží v centru Navary správní město Pamplona, jenž byla dříve hlavním městem Navarského království. Město představuje zvláštní symbiózu architektonických památek a moderních ulic a budov. V roce 1397 založil král karel III. Vznešený gotickou katedrálu. Ve městě se nachází mnoho zajímavých kostelů, například kostel sv. Mikuláše, kostel sv. Františka Xaverského, kostel sv. Dominika apod.

Valencie:

Valencie, zvaná Levant tvoří jednu z nejhustěji osídlených oblastí. Nejvíce Valencii charakterizuje huerta, což je krásná zahradní oáza v polostepní oblasti. Tato krajina má velmi úrodnou zem a nejvíce se zde pěstuje rýže.

Druhý kraj ve Valencii tvoří Alicante, ležící na Bílém pobřeží, zvaném Costa Blanca. Tato oblast tvoří jakousi pomyslnou hranici mezi Kastilií, Valencií a Murcií, obzvláště co se jazykových odlišností týče. Vnitrozemí je převážně hornaté, nejvyšší hora Alitana měří 1558 m nad mořem. Třetí část Valencie, kraj Castellón de la Plana, leží nejseverněji. V tomto kraji neexistují přírodní přístavy.

Alicante

Významné středisko turistického ruchu ležící na pobřeží Costa Blanca. Významný přírodní přístav je chráněn mysy Huertou a Santapolou. Kromě nádherných rozsáhlých pláží nabízí město architektonické památky, například Kolegiátu sv. Mikuláše z Bari, postavenou v 17. století ve stylu herrerovské architektury. Na pahorku Benacantil byl postaven hrad sv. Barbory, odkud je překrásný výhled.

Valencia

Správní město ležící u pobřeží Středozemního moře je obklopené známou krajinou, jenž nese název Huerta. Dominantou města je 60 metrů vysoká věž Miguelete patřící ke katedrále a kapli sv. Kalicha, které byly prohlášeny za národní umělecké památky. V levém rameni se každý čtvrtek v poledne schází slavný Vodní tribunál, zabývající se příděly vody pro zemědělská pole. Neméně známá je Hedvábnická burza, tak se jmenuje trojice budov z 15. století postavená Pedrem Compte. Jedinou arabskou památkou jsou Admirálovy lázně z 11. – 13. století, skládající se ze tří sálů s hvězdnicovými otvory v klenbě.

Gibraltar:

Jediná evropská kolonie, nad kterou se pyšní stejnojmenná 5 km dlouhá a kilometr široká skála. Výška dosahuje 426 metrů a doménou této skály jsou volně žijící opice – magot bezocasý. Protože tyto malé opičky jsou neškodné, stali se pro turisty nejen atrakcí, ale i objektem k rozmazlování, takže je pro ně samozřejmostí skákat na lidi a ochutnávat vše, co zrovna člověk zamýšlí sníst. Na skálu je možné vyjet lanovkou, jejíž vstupné je dost drahé, ale zato lze na skále navštívit krápníkovou jeskyni svatého Michala a pokochat se vyhlídkou na unikátní letiště.

Po staletí byl Gibraltar strategickým bodem hlídajícím přístup k moři. Celé území Gibraltaru je možné přejít za necelé dvě hodiny až na nejjižnější bod, maják na mysu Europa Point, z kterého je vidět Africký kontinent.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .