0
0

Kastilie La Mancha (Castilla La Mancha) je umístěna v samém pomyslném srdci Pyrenejského poloostrova. Většinu území tvoří náhorní plošina La Mancha (600 m nadmořské výšky) obklopená horami, do níž ze severu zasahuje Centrální masív, ze severovýchodní strany Iberský masív a středem probíhá hřeben Montes de Toledo. Dvě největší řeky jsou Tajo a Guadiana. Na jihu je provincie ohraničena pohořím Sierra Morena. Počasí je zde kontinentální s horkými a suchými léty a studenými zimami. Kastilie La Mancha v podstatě spojuje pět provincií menších: Albacete, Ciudad Real, Cuenca, Guadalajara a Toledo. Většina regionu byla dříve součástí provincie Nová Kastilie. Albacete byla ale v područí Království Murcie.

Geograficky lze Kastilii La Mancha ohraničit na jihu Andalusií a Murcií, na východě sousedí s Valencií, na severovýchodě s Aragonií a na severu s autonomním společenstvím Madrid, Kastilie a León.

V minulosti sloužila tato oblast především jako pastviny pro dobytek. Kromě toho se zde za římské kolonizace zakládala četná obrovská hospodářství, která později převzali Vizigóti a ještě později dokonce i muslimové. Oblast směrem na jih od Toleda byla vlastně hranicí mezi křesťany a muslimy. Tu střežily opevněné hrady obydlené vojenskými řády Calatrava, Santiago a San Juan. Protože zde neustále panoval neklid a boje, tak se sem příliš lidí nehrnulo a osidlování tohoto území bylo velmi pomalé.

Hlavní metropolí provincie je Toledo, ačkoliv je město Albacete podstatně větší. V období 5. – 8. století bylo arcibiskupským městem a je střediskem židovské a arabské kultury. Dokonce zde od 16. století sídlili španělský vládnoucí rod, ale po jejich přesunu do Madridu nastal velký úpadek města. Během občanské války se tu odehrávaly prudké střety mezi republikány a příznivci Franca. Nyní zde žije asi 80 000 obyvatel. Zdejší křivolaké uličky vytváří typickou toledskou atmosféru a spoustu turistům motají hlavy, protože v mnohém případě nikam nevedou. Také se občas zužují tak, až se rameny dotýkáte při průchodu obou zdí. Říká se, že kdo chce navštívit Španělsko, měl by si alespoň jeden den vyhradit na Toledo. Podobnou atmosféru nenajdete asi nikde jinde na světě.

Dalším zajímavým městem v Kastilii La Mancha je Cuenca, které patří k těm největším ve Španělsku. Nachází se zde velké množství historických památek, kvůli nimž byla jeho část zařazena ke světovému dědictví UNESCO. Neměli byste si při své návštěvě nechat ujít ani středověké město Sigüenza, Talavera de la Reina proslavené výrobou keramiky nebo národní park Daimiel, kde hnízdí stěhovavé ptactvo.

Málokdo si uvědomí, že právě v této španělské provincii se odehrával slavný Cervantessův román Don Quijot de La Mancha, který se stal jedním ze symbolů Španělska. Můžete podniknout třeba výlet po jeho stopách napříč rozsáhlými pláněmi s větrnými mlýny a středověkými rytířskými hrady.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .