0
0

Tento největší španělský region zabírá velkou část severozápadní části centrálního Španělska. Jeho území vyplňuje ze dvou třetin náhorní plošina, obklopena téměř ze všech stran horami. Na východě se zvedá Iberský masív, na severu Kantaberské pohoří, na jihu Centrální masív tvořený pohořími Guadarrama, Gredos a Peña de Francia a na západě tvoří přirozenou hranici s Portugalskem řeka Duero. Klima je kontinentální.

Castilla y León je rozlehlá oblast ležící na území někdejšího království León a Staré Kastilie. Nabízí řadu zajímavých měst, která jsou zasazena do často pustých rovin. Rozhodně k nejzajímavějším patří Salamanca, León, Segovia, Ávila a Burgos. Jako by výjimka skutečně potvrzovala pravidlo, tyto končiny silně kontrastují s monotónností „srdce Kastilie“. Leónská strana hor Picos de Europa, oblasti Sierry de la Peňa de Francia, Sierry de Gredos a Sanabrie patří k výjimkám nejvýraznějším.

Vysušující letní horka v Castilla y León a kruté zimy dokreslují sklony k extrémům tohoto srdce původního Španělska. Už několik let prochází historická oblast Castilla-León, panovnické centrum středověkého Španělska, nepřehlédnutelným modernizačním posunem. Ekonomicky zaostalý region si nechce zakládat jen na svých kostelech, katedrálách a šlechtických palácích.

Kastilská strava je bohatá na maso, ochutnat můžete specialitky jako pečené jehně, selátko či kůzle. Jde o oblast, kam je vhodné si vyrazit za vynikajícími pečenými pochoutkami jako je Cochinillo – selátko či cordero asado – pečené jehně. Kastilie y León je i velmi významným producentem vína v oblastech táhnoucích se podél řeky Duero. Největšími městy jsou Salamanca, León, Segovia, Ávila a Burgos. Tato část Španělska je jako mnohé jiné známým producentem vína, nejlepší červené je v Ribeře del Duero.

Nenechte si ujít

Salamanca – dvě univerzity, dvě katedrály, paláce, kláštery, kostely. Slavná historie města je znát na každém kroku. Na malém prostoru tu najdete tak velké množství památek ozvláštněných tolika dokonale propracovanými detaily, že každou chvíli zůstanete v úžasu stát. UNESCO ji v roce 1988 vyhlásilo světovým kulturním dědictvím. V roce 2002 je i evropským městem kultury. Salamanca leží ve východní části Španělska, jen pár desítek kilometrů od hranic s Portugalskem.

Dále stojí za pozornost

– Astorga (někdejší významné římské město se zachovalými hradbami a dalšími římskými památkami, katedrála, radnice, Gaudího biskupský palác, dnes muzeum cest);

– Avila (středověké město s nejlépe zachovalými hradbami z celého Španělska, kláštery, kostely);

– Burgos (gotická katedrála a další monumentální památky z tohoto období);

– Carrión de los Condes (románské kostely);

– Ciudad Rodrigo (hradby, hrad, katedrála Panny Marie);

– Coca (hrad);

– Frómista (románský kostel San Martín);

– León (románská Královská bazilika San Isidoro s panteonem, gotická katedrála, uličky historického centra, hospůdky);

– Palencia (katedrála a další kostely, klášter, paláce);

– Peñafiel (hrad);

– Santo Domingo de Silos (klášter s románským ambitem, gregoriánské zpěvy);

– Segovia (římský akvadukt, hrad, katedrála, kostely, kláštery, paláce);

– Valladolid (katedrála, kostel San Pablo a kolej San Gregorio, Národní muzeum sochařství);

– Zamora (románské kostely, katedrála); Sierra de Gredos (pohoří).

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .