0
0

Kapverdské ostrovy se objevily v nabídce českých cestovních kanceláří cca před sedmi lety. Odskočil jsem si v lednu vyhřát se na ostrov Sal do městečka Santa Maria. Upřímně řečeno lednový termín není pro koupání zrovna ideální. Je období pasátů a silný vítr vzbuzuje dojem ochlazení, i když se teplota vzduchu pohybuje kolem 25oC. Také velké vlny příliš koupání nepřejí. Na druhé straně pro vyznavače surfingu, windsurfingu a kiteboardingu ideální. Jedna ze základen pro tyto sporty se nachází na východním konci Santa Maria, kde je možné si i potřebné vybavení zapůjčit nebo koupit a nebo si jen dát pivo a sportovce obdivovat.

Sal je 30 kilometrů dlouhý a 12 kilometrů široký, takže není problém jej projet za jeden den. Ostrov byl osídlen až na konci 18. století, když se zde začala těžit sůl, která dala ostrovu i jméno. Proto na rozdíl od ostrovů Boavista a Santiago, které Portugalci začali osídlovat už od šedesátých let 15. století, nelze na Salu obdivovat koloniální architekturu. Při cestě přes ostrov projedete všechny typy komunikací – od čtyřproudové dálnice po písečné pisty v poušti. Atrakcí, ke které míří každá výprava turistů, je tyrkysové oko u Buracona. Mořské vlny vyhloubily ve skále průrvu, ve které vodu prosvětluje slunce a vznikají tak nádherné světelné efekty. Při výletu nelze nenavštívit Pedra Lume na východním pobřeží ostrova, resp. solné doly v kráteru vyhaslé sopky poblíž této vesničky. Sůl se zde průmyslově těžila do začátku padesátých let minulého století, kdy se těžba přestala francouzským průmyslníkům vyplácet. V současné době se těží jen malé množství soli – prakticky pouze pro potřeby zdejší prodejny. Před vstupem do kráteru se vybírá poplatek 5 EUR, za který se návštěvník pokochá krásným pohledem a může se vykoupat ve slané vodě jako v Mrtvém moři. Salinita vody v kráteru je 28%, tedy méně než 33% Mrtvého moře, ale i to stačí k tomu, aby se turista neutopil. Mrtvému moři ale asi ještě nějaký čas Pedra Lume konkurovat nebude kvůli nedostatečné, lépe řečeno minimální infrastruktuře. Italové zde sice začali stavět lázeňský komplex, stavba však už tři roky stojí. Součástí našeho výletu bylo i hlavní město ostrova Espargos, kde jsme si město i s dalekým okolím prohlédli z kopce (napsat hory by bylo vzhledem ke 107 m.n.m. přehnané) nad městem, na kterém stojí radar, který sleduje letecký provoz nad středním Atlantikem a využívá jej i NASA. Fotografování nikomu nevadilo; Kapverdy nejsou Zambie. V Murdeira na západním pobřeží jsme obdivovali zátoku se Lví horou, pod kterou Francis Drake ukrýval svou flotilu, když v roce 1578 plenil souostroví. Za povšimnutí stály i domy, které se v Murdeira staví pro zájemce z Evropy. Kupují je především Angličané a jeden vyjde v přepočtu na cca 1,5 milionu korun. Zastavili jsme se také v Palmeira. Tento přístav je spolu s letištěm jediným spojením ostrova se světem. Osobní lodní doprava mezi ostrovy ale skončila v loňském roce. K návštěvě jiných ostrovů je možné použít jen letecké spojení, letenka stojí kolem 200 EUR, cena se liší podle vzdálenosti ostrova, který eventuelně chceme navštívit.

Dovolená na Kapverdách se nese pod heslem „No stress“. Každý se na vás usmívá, neotravují vás žebrající děti, jako v arabských zemích, obsluha v restauraci se nepřetrhne, proč taky? Jsme na dovolené a máme času dost. Jedinou výjimkou mezi restauracemi je „Tam Tam“, kde před hosta postaví další pivo hned jak dopije. Vede ji irský majitelem, který dává osobní příklad personálu. Pokud se vám nechce čekat na pivo, tak „Tam Tam“ najdete v Santa Maria poblíž pošty. Ani na dovolené se nemá zapomínat na potřeby duše. Je možné si vybrat mezi katolickou a baptistickou mší. Já jsem si vybral katolickou. Zpěvy baptistů jsou působivější, měl jsem na druhé straně to štěstí, že mši spolucelebroval český kněz Pavel Dokládal.

Centrem společenského života v Santa Maria je molo. Doporučuji zajít tam před jedenáctou hodinou dopoledne, kdy se z moře vracejí rybáři. Pro našince, který zná plody moře jen z talíře, fascinující zážitek sledovat, jak své úlovky vykládají a hned na molu zpracovávají. Ještě jedna věc mě příjemně překvapila. Zápalky! Nelámou se a díky fosforu v hlavičce si lze zapálit cigaretu (případně rozdělat oheň) i v silném větru. Pár balíčků jsem si koupil domů doufajíc, že nebudu mít problémy s Evropskou komisí.

Pokud vás můj článek k návštěvě Kapverd inspiroval, tak ještě jednou připomínám, že pro koupání není leden úplně nejvhodnější.

http://www.turistika.cz/cestopisy/kapverdy-nejblizsi-tropy

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .