0
0

Kapverdy listopad 2007

Strávili jsme s manželkou příjemných 11 dní na Kapverdech. Úvodem musim říct, že se mi dovolená moc líbila, ale musim zároveň zdůraznit, že Kapverdy není dovolená pro každého. Máme se ženou rádi Afriku a méně rozvinuté země, takže se nám zde líbilo. Byli jsme v hotelu Novorizonte od Eximu – ubytování i služby odpovídají faktu, že je člověk v Africe. Pokud někdo hledá luxusní dovolenou se 100 % službami a luxusem ala „karibik“ s hromadou zábavy, tak bych mu Kapverdy asi neodporučil. Trochu zklamáním byla absence slibovaných výletů – což byla pro nás docela rána – volíme dovolenou vždy podle toho, zda můžeme cestovat a poznat i něco víc, než je hotel a pláž. Slibované výlety na Boa Vistu a Fogo se zkrátka vůbec nekonali. Nakonec nás zachránila německá cestovka TUI, s kterou jsme alespoň ze SALu přelétli na Sao Vicente…. Ale zpět k SALu – Santa Maria je příjmeně ospalé ostrovní městečko s několika bary, kavárnami, obchůdky atd. Místní černoši jsou docela dost přátelští (např. v porovnání s Jižní Afrikou), kriminalita nulová. Někomu můžou přijít příliš vlezlí – ale je to o schopnosti a stylu komunikace. Jeden den jsme si půjčili auto (61 EUR) a vyrazili na průzkum ostrova.

Osobně miluju jízdy pouští, takže jsem si to opravdu užíval. Cesta přes Murdeiru a Palmeiru do Buracony (Modré oko) je zajímavá podél pobřeží, z Buracony do Esparguse vede zajímavá cesta pouští kolem místa s jakousi fata morganou. Epsargus je trochu zvláštní typicky africké město, zajímavé uličky, příjemné kavárny. Nad městem na nejvyšším kopci je vojenská základna s velkým radarem, který je vidět z půlky ostrova a zejména při pohledu z pouště vypadá docela bizardně – připomnělo mi to jeden z dílů Star Wars…. V Espargusu je vyhlášená kavárna s nějakou úchvatnou kávou doporučovanou snad všemi průvodci. V době naší přítomnosti bylo v kavárně asi 30 lehce nablblých Britů žvýkajících sendviče, čtoucích Timesy a stěžujícíc si na všechno kolem – na můj vkus příliš turistická záležitost, vynecháním rozhodně o nic nepřijdete. Dále byla zajímavá návštěva Salina – vyhlášeného místa těžbou soli. Koupel v půlmetrové vodě zajímavá, obsah soli ve vodě je opravdu extrémní, kdo byl u Mrtvého moře, tak pochopí o čem mluvím. Vstup do solného lomu je (zatím) zdarma – platí se pouze za sprchu ve sladké vodě – cca 1,5 EUR – až vás začne sežírat sůl z koupele, rádi zaplatíte za sprchu cokoliv. Pokud chcete po ostrově cestovat nezávisle s půjčeným autem (což doporučuji), vezměte si s sebou nějaké sladkosti pro děti, které se občas objevují i na nepochopitelných místech v poušti, na hodně z nich jsme narazili i v okrajových částech Espargusu. Jako jinde v Africe nepohrdnou ani psacími potřebami – takže s sebou také propisky a tužky. K půjčovně aut musím ještě říct jednu věc – nedoporučuji využívat půjčovny, které jsou přímo na hotelích – např. v Belorizonte byl Herz – byli zde trošku nepříjemní a hlavně chtěli zálohu 1.000 EUR, což jsem odmítnul. Nakonec jsme využili půjčovnu Mendes & Mendes na rohu v Santa Marii naproti diskotéce Pirata. Tady šlo všechno hladce, rychle a záloha byla jen 200 EUR. Při cestě ostrovem jsme si prohlédli Murdeiru – můj osobní názor je: naprostá hrůza. Je to vlastně uměle postavená rekreační zóna daleko od jakékoli místní civilizace – nikomu neberu jeho názor, ale Murdeiru považuju opravdu za humus – takový cirkus. Být zde na dovolené musí být to samé jako jít na romantickou večeři do fast foodu – sice čisté, bílé, navoněné, ale bez kouska vkusu a kouzla.

Taktéž jsme využili možnost projet se jižní částí ostrova s průvodcem na buginách. Po zkušenostech s neexistujícími, byť v katalogu slíbenými výlety jsme vyrazili si do Santa Marie výlet na buginách domluvit na vlastní pěst. Asi 200 metrů od mola v Santa Marii (vedle obchodu s tričkama se žralokem „Cabo Verde – Shark Zone“) je cestovka – sice tam dost mizerně mluvili anglicky, ale pro účely domluvení výletu na buginách to stačilo. Výlet docela zajímavej, i když pronájem buginy na 2,5 hodiny za cca 60 EUR je docela drahá legrace. Ale stojí to za to, projeli jsme s průvodcem další místo, kde se těží sůl, ukázali nám kouzelnou pláž oblíbenou u příznivců kite-surfingu, nějaké mrtvé obří želvy, oázu a nakonec i návštěvu příjemné pobřežní hospůdky, kdy měli i živé mořské želvy. Nakonec jsme další den projeli celý ostrov na terénních čtyřkolkách, které jsme si půjčili v půjčovně ukryté mezi domy cca 200 metrů za diskotékou Pirata. Takový výlet naprosto doporučuju – byla to opravdu paráda, i když počítejte s tím, že budete dost špinaví a písek budete mít doslova všude. Nádherný je panensky opuštění sever ostrova, skvělá byla jízda po opuštěných plážích na jihozápadě ostrova – až kýčovitě nádherné. To vše za pouhých 18 EUR na celý den + palivo.

Jediný výlet mimo SAL jsme zvládli – jak už jsem psal – díky německé cestovce TUI. Za jednodenní letecký výlet na Sao Vicente jsme zaplatili 200 EUR, překvapením bylo letadlo L-410 české výroby. Let trvá ze SALu asi hodiny. Krásné je hlavní město ostrova Mindelo – připomínalo mi trochu Rio v miniaturním provedení. Mindelo je jediné místo, kde jsem si hlídal peněženku – zde se v menší míře můžou vyskytovat kapesní krádeže. Navštívili jsme docela zajímavý rybí trh a celkem zajímavou dílnu na výrobu kytar. To nejlepší je však hora Monte Grande – naprosto úchvatný výhled na Sao Vicente i okolní ostrovy – prostě bomba.

Závěr ? Mě osobně se Kapverdy moc líbili – i když říkám není to dovolená pro každého – pokud se chce někdo jen válet na pláži a cachtat v moři, ať raději jede do Egypta. V každém případě je třeba si uvědomit, že je to Afrika – tzn. místní včetně hotelového personálu jsou na naše měřítka dost laxní, pomalí a nepružní, nepořádek není pro nikoho problém. Přímo v Novorizonte na mě začali být čísnici a servírka na baru příjmení způsobem odpovídajícímu čtyřhvězdičkovému hotelu až po 2-3 dnech, kdy jsem je intenzivně zásoboval spropitným. Jídlo bylo bez problémů (měli jsme all inclusive) – vybrat si mohl snad každý – od ryb, vepřového a kuřecího masa, přes těstoviny, saláty, zákusky, zmrzlinu. Trochu nepochopitelné pro mě bylo pití alkoholu (včetně míchaných koktejlů) i přímo v hotelů budově z plastikových kelímků – na pláži či u bazénu to chápu, ale přímo na baru ve **** hotelu… no Afrika no

Na závěr musim říct, že si myslím, že na SALu jsme byli za 5 minut 12….všude se urputných způsobem staví hotely, apartmány a za pár let z toho bude standardní turistické centrum plné shopping center a fast foodů – pak to ztratí to kouzlo Afriky. Pravdou je, že vítr je opravdu silnější, osobně to pro mě na pláži až takový problém nebyl, ale s malým dítětem bych tam asi nejel. Takže pokud se chystáte na Kapverdy, držím palce.

http://www.cestomaniak.cz/diskuze/afrika/tema383.html

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .