0
0

Kantábrie leží v severním Španělsku vklíněná mezi Asturií a Baskickem, u Biskajského zálivu, jemuž dala jméno. Biskajský záliv je totiž pro Španěly moře Kantaberské. Také horský masív táhnoucí se podél pobřeží se jmenuje Cordillera Cantábrica čili Kantabrijské pohoří. Moře a hory vtiskly charakter tomuto kraji. Členité pobřeží, nádherné písečné pláže, rybářská městečka, zelená údolí, horské štíty, města aristokratická i venkovská, jeskyně vyzdobené malbami pradávných obyvatel, to vše a ještě mnoho jiných věcí tvoří pestrou mozaiku kraje, který zvídavému návštěvníkovi poodhalí mnohé ze svého bohatství.

Kantábrie leží na pobřeží Biskajského zálivu mezi Asturií, s níž se dělí o národní park Picos de Europa, a Baskickem, na jihu sousedí s Kastilií-Leónem. Atraktivní pobřeží s nádhernými plážemi a typickými rybářskými městečky doplňuje malebná horská krajina a údolí ve vnitrozemí. Zvláštností je Peňa Labra, které se také říká Hora tří moří. Pramení tu řeka Pisuerga, která ústí do Duera vlévajícího se do Atlantiku, Híjar, který přechází v Ebro vlévající se do Středozemního moře a Nansa končící v Biskajském zálivu.

V Kantábrii zanechal paleolitický člověk zvlášť cenné svědectví. Stáří prehistorických maleb v jeskyni Altamira se odhaduje na 15 000 let a přítomnost člověka dosvědčují i další jeskynní malby. O mnoho století později se zde usadily kantaberské kmeny, které se římským vetřelcům neubránily. Po pádu římské říše a odchodu Římanů získala Kantábrie opět nezávislost, která trvala do příchodu Vizigótů kolem roku 574, kteří zde založili kantabrijské hrabství. Ve středověku sloužila tato oblast jako zázemí reconquisty. Ve východní části vznikly první enklávy pozdějšího kastilského království, západní část byla přičleněna k Asturii. V roce 1833 po schválení územní reformy Španělska byla ustavena provincie Santander a Kantabrie poprvé v historii sjednoceného Španělska získala své administrativní centrum.

Hlavní město Kantábrie – Santander se nepyšní žádnými velkolepými historickými památkami, přesto však má svůj půvab. V letních měsících se sem sjíždějí především obyvatelé Kastilie a Madridu, aby si užili moře. Pověstných pláží si ve svém volném čase užívají i studenti z nejrůznějších koutů světa, kteří se účastní letních kurzů pořádaných Mezinárodní univerzitou Menéndeze Pelaya a snaží se hlouběji proniknout do tajů španělštiny. Elegantní nábřeží, zahrady Pereda, sportovní a rybářský přístav, palác La Magdalena a pláž El Sardinero jsou pokládány za jakousi výstavní síň Santanderu.

Nenechte si ujít

– Santillana del Mar (středověké šlechtické paláce, kláštery, kolegiátní kostel Panny Marie, muzeum.

– Altamira u Santillany – dokonalá replika nedaleké jeskyně Altamira s jejími proslulými prehistorickými malbami);

– Puente Viesgo, Ramales, San Felices de Buelna (jeskynní malby);

– Castro-Urdiales (ruiny templářského hradu, opevněný kostel Santa María, středověké centrum, letovisko);

– Laredo (gotický kostel, renesanční radnice, rozlehlá pláž);

– Santoña (gotický kostel Santa María del Puerto, opevnění z dob Napoleona;

– Cervatos (románský kostel s bohatou sochařskou výzdobou);

– Comillas (letovisko, zámeček Capricho Antoni Gaudího);

– San Vicente de la Barquera (rybářské městečko, gotický opevněný kostel s románským portálem);

– údolí Liébana (mozarabský kostel Lebaña, klášter Santo Toribio de Liébana, proslavený komentářem z 8. stol. mnicha Beato de Liébana k Apokalypse);

– Potes (východisko k Picos de Europa, lanovka).

– Zasurfujte si v okolí El Sardinera (je zde surfařská škola).

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .