0
0

Kanárské ostrovy jsou autonomní společenství Španělska a souostroví sedmi hlavních ostrovů a několika dalších menších ostrůvků sopečného původu v severním Atlantiku, přibližně 100 km západně od pobřeží Maroka a Západní Sahary. Náleží do geografické oblasti Makaronézie (spolu s Kapverdami, Madeirou, Azory). Název je odvozen z latinského označení pro psa: „canis“, protože tyto ostrovy byly podle legendy hlídány obrovskými psy.

Administrativní členění

Kanárské ostrovy se administrativně člení na 2 provincie: Las Palmas a Santa Cruz de Tenerife. Metropolí regionu jsou střídavě města Santa Cruz de Tenerife a Las Palmas de Gran Canaria (v každém legislativním období sídlí v jednom z měst předseda autonomní vlády a ve druhém vicepremiér; v následujícím období si sídla vymění). Každý ze sedmi hlavních ostrovů spravuje vlastní rada nazývaná cabildo insular a tvoří samostatnou statistickou jednotku NUTS 3.

Historie

Z archeologických průzkumů vyplývá, že lidské osídlení Kanárských ostrovů sahá do doby minimálně prvního tisíciletí před naším letopočtem. Původní obyvatelstvo, které ostrovy obývalo před ovládnutím Španěly v 15. století, bylo severoafrického původu a souhrnně se označuje jako Guančové. Guančové žili převážně usedle v malých vesnicích, používali kamenné nástroje a věnovali se jednoduchému zemědělství. Jejich jazyk je doložen jen fragmentárně v podobě několika vět a jednotlivých slov (včetně základních číslovek), i z těchto zbytků je však zřejmé, že jazyk patřil do berberské skupiny afroasijské jazykové rodiny.

V Evropě byly Kanárské ostrovy známy díky řeckým a římským mořeplavcům. Pod španělskou správou jsou od roku 1495. Město Santa Cruz de La Palma bylo důležitým přístavem pro námořníky plující do Nového světa.

Ekonomika

Ekonomika Kanárských ostrovů je založena především na turistickém ruchu, pěstují se zde také banány, vinná réva a tabák. Ročně ostrovy navštíví 10 miliónů turistů.

Příroda

Příroda je na ostrovech velmi pestrá, nechybí zde sopečná „měsíční“ krajina, palmové oázy ani písečné duny. Na plážích bývá kromě klasického světlého písku i písek černý. Na Kanárských ostrovech se nachází čtyři ze třinácti španělských národních parků. Nejznámější je park Timanfaya na Lanzarote. Park Teide se nachází na Tenerife, Garajonay na La Gomera a Parque Nacional de la Caldera de Taburiente na La Palma.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .