0
0

V údolí řeky Etsch (italsky Adige) v okolí provinčního centra Bozen (Bolzano) se nachází několik zajímavých vesnic, které jsou navlečeny jako korálky na Vinné cestě (Weinstraße, Strada de vino). Od svého vzniku byli důležitými středisky pěstování révy, k čemu se v ostatních desetiletích přidružilo pěstování jablek a cestovní ruch. Jednou z vínno-jablečno-turistických vesnic je i Kurtasch (Cortaccia). Dvojjazyčné názvy jsou se dány tím, že i když jsem na území Italské republiky, tady převládá německy mluvící, tyrolské obyvatelstvo

Zatímco vinice a sady se rozprostírají zejména na nivě řeky Etsch, centrum dědiny se nachází na skalní terase nad údolím. Dominuje mu kostel sv. Virgilia, který zde stál už ve 13. stol. Hlavní náměstíčko nese jméno Josefa Schweigela, který se vyznamenal v čase napoleonských válek. Vydobyl si nejen slávu, ale i majetek. V rolnickém domě se středověkými zdmi uprostřed Kurtatscha, kde žijí jeho dědici, je jejich soukromé Museum Zeitreise Mensch. Poznáváme v něm dlouhou cestu člověka od doby kamenné po moderní civilizaci. Návštěvníci musea si sami mohou vyzkoušet, jakou zručnost a námahu musel například vynaložit člověk doby kamenné při zakládání ohně. Celkem má museum kolem 5 000 exponátů ze zemědělské, řemeslné i průmyslové aktivity člověka v jeho 10 000 let dlouhé historii.

Z centru Kurtatcha, od informační kanceláře, se můžeme vydat na procházku po nauční stezce věnované vínu. Weinlehrpfad vede vinicemi a přes osadu Entiklar (Niclara) do Margreidu (Magré) a na tenhle pěší výlet potřebujeme asi 1 ½ hod., samozřejmě, jestli se nezastavíme ochutnat víno v zámku Turmhof v Entiklare. Zatím co dospělí ochutnávají víno, děti se mohou proběhnou po zámecké zahradě s různými atrakcemi.

Entiklar se nachází dole v údolí řeky Etsch. Další osady Penon (Penone) a Graun (Corona) , které jsou součástí obce Kurtatsch, jsou vysoko v horách, na „horních podlažích“ vápencových strání. Jejich romantické prostředí láká turisty. Přicházejí sem především autem, protože pěší výstup, ale i jízda na kole, dají pořádně zabrat. 26-procentní stoupání zde není žádnou raritou.

Zajímavým rekreačním místem v okolí Kurtatcha je zejména Fennberg (Favogna), kam vede 14 km dlouhá asfaltová silnice s četnými serpentinami. Oberfennberg (Favogna di sopra) se nachází ve výšce 1160 m n. m., teda téměř tisíc metrů nad nivou řeky Etsch. Nad mokřinou, která ještě před několika lety byla jezerem, stojí soukromý letohrádek Ulmburg a kostelík ze 17. stol. O sto výškových metrů níže je Unterfennberg (Favogna di sotto) s ještě živým jezerem s rozlohou 1,3 ha. Je chráněným biotopem cenné flóry a fauny, na své si zde dík kapříkům a pstruhům přijdou i rybáři. Na návrší nad jezerem stojí románsky kostelík sv. Leonharda, který zde vyrostl už ve 13. stol.

Na Unterfennberg vede nejen silnice, ale i turistický chodník. Dokonce jsou to chodníky dva, pravda, jeden je vcelku pohodlný a vhodný i pro méně zdatní pěší turisty a horské cyklisty, druhý od vesnice Margreid však můžu doporučit jenom zdatným vysokohorským turistům se zkušenostmi pohybu po zajištěných tzv. železných cestách (klettersteig, via ferrata). Výstup po asi 900 m vysoké skále je skutečným adrenalinem, no zabezpečení je vskutku kvalitní. Pravda, asi dva a půl hodinové šplhání si vyžaduje i dostatek fyzických sil a neměli bychom se do něho pouštět bez přípravy, bez lezeckých pomůcek a za nevhodného počasí.Z klettersteigu, ale i z dalších vyhlídek, můžeme zhlédnout dolinu řeky Etsch a okolní hory, včetně věží Dolomitů. Pohledy poutá především stěna vrchu Madruttberg. Ta je zatím bez železné cesty.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .