0
0

Obyvatelé hor kolem obce Icod de los Vinos vždy věděli o existenci jeskyně Cueva del Viento. Ale jen díky vědeckým vyšetřovacím metodám bylo možné důkladně prozkoumat rozsah podzemního labyrintu. První analýzy a objevy podzemního světa ostrova Tenerife byly provedeny koncem 60. let minulého století.

V 70. letech se i nadále pokračovalo ve zkoumání a zintenzivněno bylo zejména v posledních 20 letech. Zatím byl schopen vědecký tým zachytit celou topografii jeskyně. V roce 1987 bylo uvedeno, že délka jeskyně Cueva del Viento je 11 km. Později bylo objeveno propojení s jinou známou jeskyní Cueva del Sobrado, jejíž délka tři kilometry spadá do jeskynního systému jeskyně Cueva del Viento.

Při výkopových pracích v roce 1994 byla objevena asi 20 metrů hluboká šachta. Ta zajišťuje přístup k dalšímu novému, více než dva kilometry dlouhému, systému galerií, které se nacházejí hluboko ve vnitrozemí ostrova Tenerife.

Dnes je uváděno, že přesná délka jeskyně je 17,032 km, přičemž jeskyně je i nadále zkoumána. Je více než pravděpodobné, že budou nalezeny ještě další větve.

Název Cueva del Viento bylo odvozen z proudu vzduchu, který se táhne vnitřkem jeskyně. Geologové zde našli pozůstatky lávových „vodopádů“, lávových jezer, boční terasy a spoustu dalších zajímavostí. Bude vás zde fascinovat nejen unikátní skalní svět, ale i úžasná rozmanitost, kterou objevili biologové.

Cueva del Viento je biotopem přibližně 120 druhů, z nichž 107 patří do skupiny bezobratlých. Asi 44 druhů jsou opravdoví obyvatelé jeskyně, kteří žijí jen v její temnotě. Jsou ideálně přizpůsobení životu v ní a jinde by nebyli schopni přežít. Patří mezi ně například slepí švábi nebo pavouci, kteří se orientují jen díky svým zadním nohám. Bylo zde dokonce objeveno pět zvířecích druhů, kteří se nevyskytují v žádné jiné jeskyni na světě.

Je samozřejmé, že je potřeba tento mimořádně cenný a citlivý ekosystém chránit. Návštěvníci tak nepřijdou do přímého kontaktu s těmito, zde žijícími, rozmanitými živočichy, protože většina hmyzu žije skryta ve svém vlastním temném světě.

Některé vily v okolí Cueva del Viento nabízejí prázdninové ubytování.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .