0
0

Z vinařské vesničky Icod de los Vinos můžete podniknout napínavý výlet do „podsvětí“ ostrova Tenerife. Od června 2008 je pro veřejnost otevřena jeskyně Cueva del Viento. Sopečná chodba je dlouhá 17 km a řadí se mezi nejdelší na světě. Je současně považována za nejdelší lánovou jeskyni v Evropě.

Vznikla před více než 27 tisíci lety, v období, kdy sopka Pico Viejo chrlila oheň. Tyto lávové chodby vznikaly postupně, vždy když se okraj proudu lávy ochladil při kontaktu s chladnějším vzduchem a vytvořil jakýsi obal, zatímco uvnitř dále proudila vroucí láva. Když láva přestala proudit, zůstal po proudu jen tento tunelovitý útvar.

Cueva del Viento je považována za mimořádný pozůstatek minulosti. Pro geology, biology a další zainteresované laiky je velmi důležitá a to nejen kvůli své délce. Vnitřní prostor utvářejí tzv. tři „patra“, která jsou tvořena rozsáhlou sítí galerií a bočních chodeb. Najdete zde například podklady a důkazy o již vyhynulém druhu obrovských ještěrek, pro které bylo kdysi Tenerife domovem. Potvrzena byla i existence obří krysy.

Díky otevření pro veřejnost si mohou návštěvníci prohlédnout a projít přibližně 250 m vnitřních chodeb. Může se vám to zdát možná málo, ale pokud trasou procházíte, zdá se být mnohem delší (cesta tam a zpět je dlouhá asi 500 m). Ocitnete se v klidném a kouzelném podzemním světě, kde ze stropu stále visí „kapky“ vychladlé lávy a kde na zdech můžete rozpoznat ještě stopy tekoucí lávy. Z malé plošiny můžete pohlédnout do působivé 20 metrů hluboké prohlubně. Získáte tak dojem a představu o velikosti tohoto podzemního systému.

Vzhledem k tomu, že se jedná o mimořádně citlivý ekosystém, je vstup a počet návštěvníků velmi omezen. Jedné prohlídky se může najednou zúčastnit max. 14 osob. V současné době jsou nabízeny 4 prohlídky denně od úterý do soboty, výklad probíhá ve španělském a anglickém jazyce. Cena za dospělého je 15 euro, za děti od 5 do 14 let pak 5 euro. Mladší děti nemají do jeskyně přístup povolen.

Návštěvníci by měli být přítomni již půl hodiny před začátkem prohlídky. Prohlídka trvá dvě hodiny, z toho asi 30 minut mimo jeskyni, kde vás průvodce trochu seznámí s faunou a flórou a s dějinami této oblasti. K jeskyni poté budete odvezeni v malém autobusu. Co do obtížnosti můžeme prohlídku považovat za mírně náročnou.

Lidem trpící klaustrofobií nebo tělesně postiženým není návštěva jeskyně doporučována. K dispozici jsou návštěvníkům ochranné přilby. Návštěvníci by měli mít dlouhé kalhoty, pevnou obuv a nějakou lehčí bundu. Nenoste s sebou prosím batohy ani kabelky.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .