0
0

Ve vnitrozemí jihošpanělské Andalusie se nachází městečko Jerez de la Frontera, které je se svými 200 tisíci obyvateli největším městem v provincii Cádiz, a také pátým největším městem v celé Andalusii. Nejen počtem obyvatel, ale také svou rozvinutou ekonomikou překročilo nedaleký Cádiz.

Město Jerez de la Frontera vyniká hned několika přednostmi. Daří se zde vinařství, chovu koní i flamengu. Z turistického hlediska je tam velmi přitažlivé, stejně jako jeho poloha mezi mořem a horami. Jerez leží v úrodné nížině v blízkosti životodárné řeky Guadalquivir a jeho okolí je tak ideální pro turistiku i cyklistiku. Pokud byste zatoužili po koupání v moři, museli byste se vydat do cca 40 km vzdáleného Cádizu ležícího na pobřeží.

Na vzhledu města se podepsaly všechny kultury, které se zde v průběhu staletí vystřídaly. Největšího ekonomického a vojenského významu dosáhl Jerez de la Frontera v dobách arabské nadvlády. Do doby, než jej v roce 1264 dobyli křesťané, nosilo město název Scherisch. V posledních fázích reconquisty k němu byl přidán ještě přívlastek „de la Frontera“. „Las fronteras“ znamená ve španělštině „hranice“, město tak tvořilo jakousi hranici mezi křesťanským a arabským územím.

Historické centrum Jerezu je v současnosti vyhlášeno kulturní památkou, ukrývá totiž množství významných historických staveb. Jednou z nich je například budova Palacio Duque de Abrantes, která byla postavena v 19. století pod vedením francouzského architekta Garniera. Dnes v budově sídlí Královská škola jezdeckého umění, která je obdobou slavné jezdecké školy ve Vídni. Jerez je od nepaměti spjatý s koňmi a i dnes v něm najdete velké množství stájí s kvalitními chovy. V roce 2004 hostil Jerez de la Frontera dokonce čtvrté Světové jezdecké hry.

Krásnou ukázkou pozdně gotického slohu je klášter Cartuja Santa María de la Defensión, který je údajně jedním z nejvýznamnějších v celé Andalusii. Za prohlídku stojí pevnost Alcázar, katedrála, Arabské lázně, Archeologické muzeum, Andaluské centrum flamenga nebo Plaza de Torros, která je dějištěm býčích zápasů. Milovníci rychlých aut a formulí jistě vědí, že se v Jerezu nachází i automobilový okruh Circuito Permanente de Jerez. Dříve byl okruh dějištěm závodů Formule 1, dnes se na něm pravidelně odehrávají závody Mistrovství světa silničních motocyklů.

Kromě koňských stájí si mohou návštěvníci města prohlédnout také četné vinné sklípky. Jerez je známý produkcí vynikajícího vína a brandy. První vína zde byla vyrobena již starými Féničany. V roce 711 zavedli Arabové techniku výroby brandy. Nejznámější jerezské víno se nazývá Tío Pepe. Při popíjení místního vynikajícího vína vám bude předvedeno určitě i nějaké představení s koněm. Koně se stávají také hlavními protagonisty během svátku Feria del Caballo. Jednotlivé stáje na ní předvádí své koně, se kterými mají nacvičená různá vystoupení. Člověk se někdy nestačí divit, co všechno je možné koně naučit. Slavnost je spojena s popíjením vína, ochutnávkami jídla, s tancem, zpěvy a povídáním. Většinou se koná celý druhý týden v květnu.

V blízkosti města Jerez de la Frontera se rozkládá golfové hřiště Montecastillo patřící pod klub Montecastillo Goldf Club. Hřiště bylo založeno v roce 1992 architektem Jackem Nicklausem. Je převážně rovinaté, s mírně se svažujícími fairwayemi, díky kterým mají hráči dobrý přehled.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .