0
0

Víte jak smlouvat? Kde se ubytovat a kde jíst v Marrákeši? Připravte se na cestu do Maroka díky našemu podrobnému průvodci jedním z nejhezčích marockých měst.

Marrákeš – pohádka Tisíce a jedné noci, jen přenesena do Afriky. Přesvědčte se, že středověk leží na dosah ruky od globalizované Evropy. Toulejte se starobylou medínou mezi pouličními prodavači, kejklíři či zaklínači hadů.

Příjezd

Doprava do Marrákeše, a obecně do Maroka je velmi snadná a cenově dostupná, jelikož kromě klasických národních přepravců (např. Air France či Lufthansa) se do Marrákeše dostanete i s evropskými nízkonákladovými aerolinkami. Pro odlety z ČR doporučuji společnost Ryanair na trase Brno (či Bratislava)-Milán Bergamo-Marrákeš, popř. Easyjet, se kterým se dostanete z Prahy s přestupem buď opět v Miláně (tentokrát hlavní letiště Malpensa), popř. v Lyonu. Občas vycházejí levně i tarify s marockou odnoží Air Arabia Maroc (lety z a do Bergama).

Letiště se nachází cca 6km od centra města (medíny). Nejsnadněji se do města – ke známému náměstí Džema el Fna dostanete expresním busem číslo 19, který jezdí každých 30 min. Za zvážení stojí i kolektivní taxík (petit taxi) pakliže je vás víc. Cenu vždy můžete usmlouvat. No a poslední alternativou je jít pěšky. Kam, to uvidíte velmi snadno, stačí se držet minaretu Koutubia, který vládne celé medíně a je vidět i z letiště.

Pokud přijedete vlakem (např. z Casablanky), vydejte se rovně po ulici Avenue Hassan II a až dojdete na velký kruhový objezd, pokračujte po Avenue Mohameda V.

Doprava po městě

Ačkoli má Marrákeš v aglomeraci přes 1 milión obyvatel, až na dopravu z letiště (i když i ta není nevyhnutelná) místní dopravu potřebovat nebudete. Výjimkou může být návštěva různých parků a zahrad, ale i sem se dá krásnou procházkou dojít pěšky.

Orientace

Orientace v Marrákeši je kapitolou sama pro sebe. Celé město, ostatně jako každé v Maroku, je rozděleno na starodávnou medínu, kde se dozajista ztratíte, a moderní francouzskou část. Francouzská část je plná širokých bulvárů, kruhových objezdů, alejí, značkových obchodů a hlavně hotelů vyšších cenových kategorií. Ačkoli i tyto části stojí za prohlídku, nejvíce času stejně strávíte v medíně. Směrodatným bodem je minaret Koutubia, který vám vždy ukáže správný směr.

Hlavní náměstí Džema el Fna (Djemaa El Fna) je zase klasickým shromaždištěm. Zde budete pravděpodobně vaše toulky medínou začínat a končit. Určitě se poddejte arabskému kouzlu a kromě navštívení množství níže uvedených pamětihodností se oddejte bezcílným toulkám medínou. Nevadí, že se ztratíte. Poznáte tak pravý arabský život, když se v křivolakých zužujících uličkách najednou ocitnete někomu na „dvorku“ a uvidíte malé chudé děti pobíhat s míčem a volat na vás lámanou angličtinou. Pokud jste samotná žena, či více, tak od bezcílného „šmejdění“ radši upusťte, pakliže se nechcete vystavit různému hvízdání a sexuálních návrhů.

Co navštívit

V Marrákeši rozhodně není o památky nouze. Ačkoli se město fakticky nachází v poušti (či alespoň v neúrodné pustině), najdete zde nepřeberné množství skvěle zavlažovaných a udržovaných zahrad a parků. K tomu přidejte nádherně zdobené paláce, atmosféru středověkých souků (tržišť) a hlavní náměstí se zaklínači hadů a kejklíři, a o zábavu budete mít postaráno.

Džema el Fna – hlavní marrákešské náměstí. Výborný výchozí bod k toulkám městem. Přes den zde najdete prodavače pomerančových džusů, můžete si nechat udělat tetování henou, koupit nepřeberné množství zboží a suvenýrů, vyfotit se s kobrou či jiným hadem (doporučuji nefotit kejklíře s hady, pokud opravdu nechcete, aby vám vzápětí dali hada za krk. Takže jestli máte fobii z hadů jako já, nedělejte tuto osudovou chybu J).

Večer se toto místo stává opravdu magickým. Uprostřed náměstí najdete jeden stánek s občerstvením za druhým (více v sekci stravování), po obvodech náměstí tradiční souky, kde koupíte opravdu cokoli. Navíc se na náměstí schází různí hudebníci, kejklíři, vypravěči příběhů, věštci, atd., čímž město získává opravdu středověký nádech. Rozhodně doporučuji zajít si do některé z bočních kaváren, jež mají terasu v patře s výhledem na náměstí a oddávat se nádhernému výhledu s popíjením berberské whisky (výborného mátového čaje).

Mešita Koutubia – jedná se o největší mešitu v Marrákeši. Její minaret je dominantou Marrákeše a uvidíte jej téměř z jakéhokoli místa. Ačkoli není možné jít do mešity (v Maroku není turistům vstup do mešit povolen – až na výjimku známé mešity v Casablance), nicméně samotný exteriér minaretu je nádherná podívaná. Jedná se o typickou marockou verzi mešit, která je zcela odlišná od asijských (iráckých, íránských a pákistánských) staveb, stejně tak např. tureckých. Koutubia se stala předlohou pro minaret také v hlavním městě Rabatu či např. Sevilli.

Mauzoleum sadské dynastie (Saadian Tombs Mausoleum) – nádherné mauzoleum sadské dynastie, která vládla Maroku v 16. a 17. století. Nejvíce vás zde ohromí krásně vyřezávané mozaiky a ornamenty. Interiéry z cedrového dřeva jsou skvostné a typické pro marockou architekturu. Hrobky byly objeveny až ve 20. století, což také přispělo k zachování všeho původního.

Muzeum marockého umění Dar Si Said – muzeum marockého umění, typických berberských oděvů a tradičních nástrojů. Rozhodně stojí za návštěvu, abyste si o marocké kultuře udělali lepší obrázek. V přízemí najdete různé typické oblečení, zbraně a berberské klenoty. V prvním patře můžete například obdivovat ručně tkané koberce ze Sahary či nábytek z cedrového dřeva.

Medresa Ben Youssef – jedna z největších medres (islámská vysoká škola) se stejnojmennou mešitou je další ukázkou klasické marocké architektury. Ačkoli do mešity je opět turistům vstup zapovězen, do medresy nikoli, a proto rozhodně stojí za prohlédnutí a pořízení několika fotek se spícími toulavými kočkami na římsách medresy.

Palác Bahia – další nádherný a na mozaiky bohatý moderní palác z 19. století, který měl být největší svého druhu na světě. Dnes působí je turisty oblíbený, přesto nehrozí, že byste se zde tísnili s mnoha dalšími. Jeho součástí jsou i krásné zahrady, ve kterých si můžete odpočinout od marrákešského ruchu a utrhnout si třeba banán na několika z přítomných banánovníků.

Palác El Badi – ruiny bývalého sultánova paláce stojí za návštěvu z několika důvodů. Jednak zde můžete prošmejdit různá zákoutí a podchody, ale co je zásadní, ze střech tohoto paláce budete mít celý Marrákeš jako na dlani. Jelikož se palác nachází na konci medíny směrem k Agdalské zahradě, budete mít nádherný výhled. Navíc zde uvidíte čápa na čápu, takže o zajímavé fotky nebude nouze.

Zahrady

Marrákeš nabízí spoustu skvělých parků a zahrad, ať už k procházkám a obdivování subtropické květeny, tak i k odpočinku. Rozhodně doporučuji navštívit alespoň jednu zahradu.

Majorelle Garden – 12 akrová zahrada se spoustou květeny z celého světa. Určitě stojí za zmínku krásné kaktusy.

Menara Garden – nádherná zahrada s velmi fotogenickým islámským pavilonem a výhledem na často zasněžené vrcholky Atlasu. Zahrada se nachází před letištěm, takže pokud je možné její návštěvu spojit s příletem, či odletem.

Agdal Garden – suverénně největší zahrada v Marrákeši. Společně s Menara Garden je zapsána na seznamu UNESCO.

Stravování

Se stravováním mít problém rozhodně nebudete. Možná své peněžence budete pouštět až příliš často, jelikož když budete míjet všemožné laskominy a typické pochutiny cestou po trzích či toulkách medínou, bude těžké odolat. Nebudu zde doporučovat nic konkrétního, jelikož udávat konkrétní adresu v medíně je téměř nemožné, a navíc budu těžko popisovat určitý stánek, který se mezitím mohl přemístit.

Každopádně stěžejním místem je opět náměstí Džema el Fna. Přes den zde narazíte na stylové vozy s prodavači čerstvě vymačkané pomerančové šťávy. Těchto vozů uvidíte spoustu a ceny mají stejné, takže není třeba dlouze vybírat. Večer je střed náměstí zarovnán stánky s jídlem. Opět nabízejí velmi podobná jídla za téměř stejné ceny, takže spíš si ujasněte, co si dáte. Výhodou je, že ceny jsou uvedeny na jídelních lístkách. Jen si dejte pozor, aby vám nepřinesli ještě nějaký předkrm, který si pak draze naúčtují. Držte se pravidla, že vždy je třeba si cenu ujasnit předem, a v nejlepším případě i předem zaplatit (to platí pro celý arabský svět). Když zaplatíte předem, těžko po vás budou chtít nějaký „doplatek“.

Určitě ochutnejte místní polévku s jehněčím masem, tajine, kuskus či dobré ryby. Na večerní čas si rozhodně zajděte do některé místní kavárny s terasou a výhledem na náměstí. Mátový čaj je samozřejmostí. Zde musím doporučit jedu konkrétní restauraci – věhlasné Restaurace Argana, kde najdete kromě úžasného výhledu i prvotřídní menu. (Bohužel se v březnu 2011 stala terčem bombového teroristického útoku, kdy zahynulo několik turistů). Restaurace je znovu otevřena, nicméně zmiňuji, co se zde stalo, abyste byli obeznámeni.

Co se týče občerstvení přes den, vše potřebné koupíte přímo v medíně. Ať už výborný a čerstvý chleba v podobě placky (často přímo vytažený z pece), spoustu dortíků, pamlsků či nápojů. Jen si dejte pozor a kupujte si pouze balenou vodu.

Ubytování

Co se týče ubytování, je to stejný případ jako se stravováním. Pokud chcete bydlet v luxusu, či alespoň vyšším evropském standardu, vyberte si jeden z mnohých řetězců ve francouzské části (např. blízko vlakového nádraží). Pokud ale chcete poznat pravé Maroko, rozhodně se ubytujte v medíně. Zcela jistě budete narážet na různé naháněče a děti, které se vám budou snažit „doporučit“ zaručeně levné a dobré ubytování. Rozhodně na ně nedejte, jelikož mají slíbenou provizi od hoteliéra a navíc vám často „doporučí“ velmi drahé ubytování. Trvejte si na svém, že ubytování už máte.

Vydejte se z Džema el Fna ulicí Rue Raid Zitoun el Kdim (jedna z hlavních tepen) a zkoušejte boční uličky. Vždy se podívejte, na kterém místě hlavní ulici opouštíte (zapamatujte si např. nějaký charakteristický nápis, obchod či bankomat, abyste místo našli i příště). Pak už se jen směle toulejte uličkami a hledejte. Určitě obejděte alespoň 3 hotýlky a nechte si ukázat pokoj. No a pak už si určitě nějaký pěkný vyberete. Dá se sehnat opravdu levně a stylově. Například v dvoře, s terasou a kavárnou na střeše.

Nakupování

Opět platí výchozí bod náměstí Džema el Fna, kde ostatně najdete mnoho prodejců se suvenýry atd. Vydejte se odsud do různých souků (tržišť), kde uvidíte možné i nemožné. Určitě si kupte nějaké místní koření, které je opravdu silné a při vaření se jistě bude hodit. Dále doporučuji kvalitní ruční keramiku či jiný suvenýr.

Tak jako v každé jiné arabské zemi, většinou najdete sektorové uspořádání, takže budete mít uličku stánků se stejným či podobným zbožím. Ceny jsou vždy smluvní a to doslova. Kdo nebude smlouvat, odejde až s 10x předraženým zbožím a navíc ještě „urazí“ obchodníka. Smlouvání je místním sportem. Kdo to neumí, tak tratí. Osobně dokážu nakoupit zajímavé artefakty za zlomkové původní ceny. Baví mě to, a klidně několikrát „odejdu“, aby pro mě obchodník přišel a opět začal nabízet nižší cenu. Pak si třeba koupím stylový africký bubínek za 100 Kč. Ačkoli vám obchodník bude lámanou angličtinou tvrdit, jaký jste lump a podvodník, a že na tom prodělal a jeho děti strádají, nevěřte tomu.

Pamatujte si, že by NIKDY neprodal nic, aniž by na tom vydělal. Vždy má nad vámi převahu. A klidně se může stát, že vás po těchto slovech pozve na mátový čaj a rád si s vámi popovídá. Pokud se přizpůsobíte místnímu koloritu, Maročané to ocení a vy se zde navíc budete cítit příjemně a rádi se budete vracet.

A o tom je celý arabský svět.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .