0
0

Za mnohé mohou mniši kartuziáni, kteří si ve 14. století postavili 5 km od andaluského městečka Jerez de la Frontera klášter a kromě jiného se pustili i do šlechtění koní. Výsledkem jejich snažení jsou kartuziáni, koně čisté španělské rasy, kteří jsou ve světě velmi ceněni. Právě s takovými pracuje Královská andaluská škola jezdeckého umění, která byla v Jerezu založena v roce 1973.

Tradice veřejných vystoupení však sahá do 17. století. Se svým vynikajícícm představením „Jak tančí andaluští koně“ se škola představila v mnoha koutech světa. Jezdci se svými koňmi však nejčastěji předvádějí své umění právě v Jerezu, v jízdárně paláce Recreo de las Cadenas, kde má škola své sídlo. V současné době tančí na klasickou hudbu v úpravě španělského skladatele Luise Cobose a v nastudování Londýnského filharmonického orchestru.

„Výcvik koně trvá tři roky,“ říká nám naše průvodkyně Ana. „K nám přicházejí dvouročci, první rok tu jsou jen na zkoušku a až se ukáže, že by z nich něco mohlo být, teprve pak je škola odkoupí. Nejkrásnější při vystoupení jsou bělouši.“ Kůň, který se před námi na kruhové pískem vysypané ploše předvádí, je však, laicky řečeno, strakatý. Bíločerný. Hodí se pro představení? „Kdybyste ho viděli za pár let, nepoznali byste ho. Úplně zbělá. Tito koně se mění s věkem, jako lidé. Jen ta proměna netrvá tak dlouho.“

Královská andaluská škola jezdeckého umění není jen „univerzitou“ pro koně. Vychovává také technický personál, drezéry, jezdce… Kurzy trvají obvykle čtyři roky, přičemž výdaje jsou pokryty stipendiem (školné, ubytování, stravování). Základní podmínkou je věk 16 – 28 let, znalost španělštiny, dobrý zdravotní stav. Přijímací zkoušky jsou teoretické i praktické. Jsou velmi náročné. Však se tu taky hlásí každoročně kolem tisícovky zájemců, z nichž je vybráno kolem dvaceti nejlepších. Kromě těchto dlouhodobých kurzů pořádá škola i měsíční kurzy. Podrobné informace o škole, jejich aktivitách i kurzech najdete na http://www.realescuela.org.

Do kryté jízdárny o rozměrech 60 x 20 metrů se vejde 1600 diváků. Zde se v úterý (březen – říjen), ve čtvrtek (leden – prosinec) a v pátek (15.7. – 31.10), vždy ve 12.00, tleská vysokému jezdeckému umění.

Teď je tu klid, jen pár jezdců s koňmi zkouší jakési složité taneční figury. „Ta zrcadla v rozích jsou tam proto, aby jezdec viděl koni na nohy, aby věděl, zda zvíře udělá, co mu nařídí. K orientaci pomáhají i značky na hrazení,“ vysvětluje Ana. Pár desítek diváků v hledišti tleská. Pokud to totiž nestihnete do Jerezu v den představení, můžete se podívat aalespoň na drezúru a navštívit i zákulisí této slavné univerzity pro koně, která je pro veřejnost přístupná vždy v pondělí, středu a pátek od 10.00 do 13.00.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .