0
0

V nadmořské výšce 818 metrů se v regionu Aragón nachází malé město Jaca, kde žije kolem 16 tisíc obyvatel. Rozkládá se na úpatí Pyrenejí, díky čemuž se stalo ideálním výchozím místem do hor a základním táborem pro zimní sporty. Pro turisty je zde připraveno několik barů, restaurací a hotelů. Jaca je hojně vyhledávána také v letním období, kdy sem přijíždí davy turistů zejména kvůli horské turistice, horolezectví a raftingu. Nádherná okolní krajina uchvátí snad každého, kdo do těchto končin zavítá.

Jaca je rušným městečkem, které se může pyšnit zajímavou horskou architekturou, pro kterou jsou typické dřevěné interiéry a vysoké štíty. Stojí zde několik cenných historických budov a vynikající muzeum středověkého umění Museo Diocesano, v němž je umístěna vzácná sbírka románských a gotických fresek z okolních kostelů. Najdete zde také dřevěné sochy, jejichž původ sahá až do 12. století. Po mnoho desetiletí byla Jaca hlavním městem Aragonského království. Také v dnešní době město vzkvétá a to zejména díky turistům, kteří zde přicházejí stále ve větším počtu.

V blízkosti města, které bylo v minulosti vojensky střeženým přechodem v Pyrenejích, protéká řeka Río Aragón. Mezi nejvýznamnější památky patří jedna z nejstarších katedrál na tzv. Svatojakubské cestě. Byla postavena v letech 1076 – 1130 a silně ovlivnila ostatní církevní stavby, které podél nábožensky důležité cesty vznikaly. Katedrála je poměrně nízká, zdobená nápadným románským portálem, kamennými plastikami a dřevěným vyřezávaným štítem. Interiéry jsou zařízeny v gotickém slohu, který je na některých místech až nezvykle zdobný.

Další zajímavou církevní stavbou je kostel San Salvador y San Ginés, který ukrývá jedinečný modelovaný sarkofág, v němž leží infanta Doňa Sancha, sestra Sancha Ramíreze. Ve městě se tyčí také Ciudadela pocházející z 16. století. Citadela je obklopena mohutnými hradbami a příkopem. Zajímavá je svým vzhledem, byla postavena ve tvaru pěticípé hvězdy a je tak jedinou stavbou svého druhu ve Španělsku.

Pokud do města zavítáte kolem 23. června, můžete se účastnit týdenního festivalu Fiesta de Santa Orosia. První týden v květnu se zde zase konají četná rytířská klání a oslavy středověku. V Jace se tak slaví vítězství křesťanů nad muslimy. Turisty přitahuje také ulička Calle de Gil Berges, kde najdou spoustu nočník barů, kde si mohou užívat zábavy až do ranních hodin.

Asi 28 km odtud se nachází lyžařské středisko Candanchú. Nadmořská výška dolní stanice lanovky je 1560 metrů. Lyžaři si mohou užívat 51 sjezdových tratí s celkovou délkou 42 km, o přepravu se stará 6 sedačkových lanovek a 18 vleků. Tratě jsou všech náročností, proto si na své přijdou jak zkušení lyžaři, tak i začátečníci. Součástí areálu je také lyžařská škola pro dospělé i pro děti, a také lyžařská školka pro nejmenší. V okolí je několik běžeckých tratí v délce 35 km. Během zimy se Jaca stává zábavním centrem lyžařů a snowboardistů ze všech koutů Evropy. V této oblasti se pak nacházejí ještě další lyžařská střediska jako Astún nebo Formigal.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .