0
0

Italy tour aneb sedm statečných účastníci : Medvědi – Karel (Medvěd), Vendy, Dan (Kody), David (Davoš) Ježci – Michal, Mirka (Bodlina), Adri (Ježek)

Den první – pátek 27.7.

Na to, že za chvilku vyjíždíme, je doma podezřelý klid. Všechno pečlivě zabaleno, Michal vyskládává auto, já dolaďuji poslední práce doma. Rychlá sprcha a nasedat…..jéééé kam se ta naše dcera vejde? Když je to tak plné. Po natankování nafty vyzvedáváme Adri z příměstského tábora a frčíme k Medvědům. Tam už je Meďobus naložený po střechu a všichni natěšení. No tak poslední sbohem Plzeň a my vyjíždíme v 17.50 hod vstříc dobrodružstvím. Cesta vede na Domažlice, Folmavu, po A20 až do Salzburgu, kde kupujeme rakouskou dálniční známku. Jsme šetřilové a tak se rozhodnem objet dálniční tunely. Paráda, auta šplhaj do nadmořské výšky 1800 metrů, rozhled žádný,neboť je řádná tma a je tu docela zima. Tak to se nám asi moc nevyplatilo. Příště raději platíme. Pokračujem směrem na Villach a Tarviso až na Lago di Predil, kam přijíždíme po cca 530km v 01.15. Je tu pár lidí, stavíme pouze jeden stan, kam zalezou holky a David. Dan a oba tátové spí venku.

Den druhý – sobota 28.7.

Ze spacáků nás vytáhne sluníčko, děláme snídani, balíme a frčíme na skok do Slovinska. Zastavujeme u soutěsky, kterou protéká řeka Korytnice, pak obdivujeme pevnost Kluže. Jedem na nástupní místo na Korytnici. Závidím těm kajakářům, kteří táhnou dolů své kajaky….jojo taky jsem tu před měsícem svou zelenou holku táhla dolů. Hned bych vybalila lodě a nasedla. A asi nejen já. Michalovi se zaleskne v očích a Medvěd, ten má určitě jasno, kamže se to příště vydat na pořádnou vodu. Je fakt, že v téhle sestavě bychom to určitě nezvládli.Tím nechci snižovat vodácké umění našich dětí……Ještě zkoukneme skákací místo a hurá do Trnova. V Trnovu ob Soči je krásná slalomka. Je pěkné horko a tak se odvážně ponořujeme do ledové Soči. No jsou to žiletky. My jen tak šup, namočit a vem, pouze Davošek se vesele rochní, skáče i plave. Následuje akce brýle. Dan totiž vyklepe omylem své brýle z ručníku a tak hledáme a hledáme, až se najdou pod kamenem v ledové vodě. David se pro ně rád potopí. Další zastávkou je krásný vodopád Boka, asi 106 metrů vysoký. Ze silnice to není ono, takže šplháme po kamench výš a výš, blíž k vodopádu. Cesta je náročná a stejně se nedá dostat až pod vodopád, ale užíváme si krásné kamínky, soukromé ledové bazénky, vodopádky i ztrácející se vodu kdesi pod balvany….je to prostě paráda.Děti jsou ve svém živlu. Večer se vracíme na Lago di Predil. Chlapi staví přístřešek, protože lehce kape, ale stan opravdu nevybalujeme. K večeři je kuře na paprice, pak káva,nějaké to pivo a do pelechu. Usínáme spánkem spravedlivých, ani déšť nám nevadí.

Den třetí – neděle 29.7.

Ráno vstáváme opět do sluníčka, děláme snídani a balíme…..ježíš to je krámů, to snad ani není možný. Vyjíždíme směrem na Malborghetto, kde by měl začít náš úsek řeky Felly. Jenže ouha…..toto místo je skoro bez vody a tak popojíždíme dál. Parkujeme 2km nad Dognou, kde by měl být čtyřkový úsek, ale vzhledem ke stavu vody je to taková Čenkárna. Chlapi převážejí auto, děti se vesele cákají a my s Vendy odpočíváme na kamenech. Pak nafukujeme lodě a vyrážíme. Pravda, za většího stavu vody je to čtyřka jak vyšitá. Úsek do Dogny vyžaduje značnou obratnost, protože je zde kromě peřejek spoustu čouhajících drátů a jiného nepořádku ze stavby mostu. To nějak Italové zapomněli uklidit. Jez nad Dognou se rozhodneme nejet,ale koníčkujeme ho. Je tam spoustu kamenů a drátů, pro naše nafukovačky určitě nic moc. V kilometráži jsem si přečetla, že by se pod Dognou řeka měla ztratit do tunelu….a tak neustále čekáme, a nic. Zřejmě to bylo při stavbě mostů. Pravda v řece i jejím okolí to vypadá jako kdyby stavba ještě neskončila. Ale to je mýlka, tady už dělníka dlouho nikdo neviděl. Pár kilometrů pod Dognou potkáváme místní vodáky, máváme na sebe a máme radost, že nejsme samotní blázni na téhle jinak krásné řece.Po chvilce jízdy se nám naskytne nádherný pohled….vodopád padající ze skály rovnou do řeky. No to je paráda.U mostu u Raccolany je jez. Po zralé úvaze je to opět na přenášení, mnoho kamenů i drátů. Jenže než začneme, tak se zvedá ukrutný vítr, naši nafukovačku to vymrští jako dětskou hračku a odfoukne o pár metrů dál. Takže nucená přestávka. Na neopren to ještě není, ale zapářky okamžitě vytahujeme. Prší a my zahajujeme banánovou party pod mostem. Po chvilce se počasí umoudří a my pokračujeme dál. U Moggia čekám s dětmi, než chlapi najdou nějaké vhodné místo na vytažení lodí a případné spací místo. Vendy už dělá jenom převozníka. Medvěd singluje. Za mostem je opět jez. Michalovi se z auta zdá schůdný, prý má na něj chuť a Medvěd mu slibuje odjištění. Jenže je to jasný, je zase nejetelný, tentokrát s obrovským vývařištěm. Pak už jsou krásné skály, místy květáky a silná rozhraní proudu, takže Michal ve chvilce nepozornosti visí hlavou dolů…..no ale, když holt umíš eskymáka, tak nemáš problém. U soutoku s nějakým potokem stavíme. Krásné místo i na spaní. Máme za sebou 19km. Chlapi v 17.45 hod převáží auta, děti se cárají v ledové vodě a pak staví nemocnici pro šneky. Když přijedou převozníci, my s Vendy děláme večeři (rajská a kuře na paprice, dneska je výběr :-)), chlapi připravují luxusní přístřešek. Po večeři káva. Pěkně se ochladilo. Mládež zalézá do spacáků, my ještě posedíme. Otvíráme lahvinku rychlé univerzální mediciny, po které se mi strašně točí hlava. Nevím, zda tento kolotoč zastavím …..Kolem půl druhé skáčeme do spacáku i my a spíme pod dálničním mostem lépe než v našich postýlkách.

Den čtvrtý – pondělí 30.7.

Vstáváme v 7 hodin. Po snídani a balení převáží chlapi auto k mostu do Venzone, druhé nechávají ve vesnici. Čeká nás asi 10,5km , část po Felle až k soutoku s řekou Tagliamento a pak dál pár kilometrů po téhle pěkné řece. Hned po vyplutí Michal předvádí bojového eskymáka u velké skály. Plavba je poklidná, okolní příroda nádherná. Obdivujeme krásná panoramata i bělavou barvu řeky Fella. A je tu soutok s řekou Tagliamento. Barva je krásně modrá, je vidět nádherné míchání vod obou řek. Po soutoku objevujeme starou a zachovalou vojenskou pevnost. Medvědi neodolají a lezou nahoru. My si prohlížíme pevnost ze země. Otvíráme i dveře a dýchne na nás stísněný prostor a nesnesitelný zápach. Opravdu to muselo být šílené sloužit v tomto prostoru. Dojíždíme do Venzone, vytahujeme lodě u vodočtu a rozložíme se na nedalekém parkovišti. No je to teda síla. Máme pocit, že se na nás chodí koukat celá vesnice. Vaříme jídlo, přebalujeme auta a uklízíme lodě. Ještě stačím prohodit pár milých slov s postarším manželským párem, který se nás ptá, zda my jsme přijeli na těch lodích a jestli to bylo fajn. Pán říká, že před dvěma týdny bylo o 2 metry více vody. Kolem 17 hodiny vyjíždíme. Nakupujeme ve Sparu, dáváme si nanuka a míříme směrem k moři. Kolem 20 hodiny zahlídneme moře u Benátek…..no jo, je pořád stejně krásné jako posledně. Ve 20.45 večeříme na parkovišti u zrušeného kravína a hledáme spaní. Kroužíme kolem řeky Adige a nic. Tak zkoušíme polňačky, snad se něco najde. Ve 23.40 uleháme v poli kdesi u Savia. Zvuky noci nás brzo zavedou do říše spánku.

Den pátý – úterý 31.7.

Máme naplánovaný budíček na 5.15 hodin. No to nějak nevychází a tak vstáváme až v 5.50. Rychle balíme karimatky, spacáky i plachtu. Děti jen tak polospící našoupáme do aut a odjíždíme směr Rimini. Na Rimini Nord najíždíme na dálnici, v 7.30 snídáme na pumpě. Z dálnice sjíždíme na Anconu Nord, za 90km dálnice platíme 6,30 EUR mýto ( no podražili nám kluci jedni italský). V Anconě nakupujeme v Lidlu a pak si to šineme nádhernou horskou silničkou poloostrova Conero až do Sirola. Bílé útesy, které se noří přímo do Jadranu, jsou zvláštní a velmi působivé. Míjíme řadu krásných a zajímavých vesniček. V Sirolu jedeme do Camping clubu Internationale. Opravdu luxusní kemp s výhledem na moře, s perfektním servisem, s bazénem,animačním programem a vším možným, ovšem náležitě mastný.( pro inspiraci uvádím webové stránky http://www.campinginternazionale.com) Stavíme pouze jeden stan, na jedno parkovací místo cpeme 2 auta a vaříme oběd….bohužel mezitím likvidujeme nějakou záhadou zkažené zavařené jídlo. Po obědě jdeme v 15 hodin k moři, užíváme si vlnek i sluníčka. Večer pořádně využijeme sprchy, důkladnou očistu s teplou vodou a mytím hlav opravdu potřebujeme. K večeři jsou luxusní spätzle s anglickou, děti se neskutečně cpou a po večeři vyrážíme na procházku po večerním Sirolu. Městečko je to krásné, obdivujeme obzvlášť jeho malebné uličky, hospůdky a výhledy na moře. V kempu jdou děti na baby dance a na večerní program. Uleháme až po půlnoci. „Teda táto…..zlatý tvoje chrápání, ty cikády řvou jako krávy“ , pravdu máte paní Škopková.

Den šestý – středa 1.8.

Spíme dlouho, po snídani vyrážíme k moři. Na siestu se vracíme a opočíváme. Kolem 15 hodiny jdou děti do bazénu. Místo koupací čepice, která je bohužel ve většině bazénů v Itálii povinná, si děti berou moirové čepice.No sluší jim to a v bazénu docela zapadnou.Kolem 17 si berem plavky a vodochodky na nohy a jdem po pobřeží hledat jeskyni. Všichni na nás koukaj jak na exoty. Skály jsou úžasné, mají krásnou barvu, někdy křídově bílou, někdy béžovou, prosvítá i nádherná růžová. Místy jdeme mořem, místy po skalách. Bohužel jeskyni nenacházíme, ale stejně je to krásná procházka. Děti loví mušle, sbírají krabí klepýtka a kamínky. Pláž je opuštěná, jen na pár místech se povalují milenci a asi se jim nelíbí, že jim rušíme romantické chvilky.Po večeři jdou děti opět na baby dance a my sedíme, popíjíme vínečko a debatujem o všem možném. Neubráníme se smíchu, když náš protější soused začne chrápat. To je teda jízda, něco mezi pilou a řehtajícím koněm.

Den sedmý – čtvrtek 2.8. aneb dneska je černý den

Ráno balíme a před 10 hodinou vyjíždíme z kempu.No cena je opravdu krásná 209 EUR pro všechny za dvě noci….no zlaté spaní na divoko. Míříme směr Monte Sibilini. Míjíme nádherné Loreto, kde jsme my Ježci už před pár lety byli. Krásné městečko s kostelem, kam je přenesen rodný dům panny Marie. Je to druhé nejnavštěvovanější poutní místo po Vatikánu. U Loreta sjíždíme špatně,né né na dálnici ne. Stavíme, otvíráme okýnka, že s Medvědem prokonzultujem co dál….a ouha. Je tam závora a docela nevinný ťukaneček na zadní stěrač a už se sype sklo. Paráda. Nastává vyložení celého auta, focení pro pojišťovnu, vylámání skla (to už kluci nacvičili s Mourem na vodě), přebalení a provizorní plachta. U nějakého městečka nacházíme obchodní dům Auchan, děti hlídají auta a my nakupujem. Michal se rozhodl pro „domáckou “ opravu zadního skla, hledat servis a řešit opravu by byla velká komplikace. Spaní hledáme v Monte Sibilini u nějakého jezera. Bohužel to je nemožné, ale do jezera ústí krásná říčka Tenna a my nacházíme ideální místo na spaní (kousek od Amandoly, 550 m.n.m.). Děti připravují ledničku z kamenů a pak jedeme do Montemonaca shánět infáč a mapu. Městečka jsou opravdu kouzelná. Pravda místní děda kroutí nevěřícně hlavou, když kolem něho jedeme už po třetí. V Montemonacu kupujeme mapu, procházíme se krásným městečkem, nasáváme jeho poklidnou atmosféru a obdivujem panoramata hor. Nabíráme pitnou vodu a jedem na naše spací místo. Děti připravují spaní, my ženy večeři a chlapi dělají luxusní okno…..použijí pár klacíků od řeky, karton z obchoďáku, tuny lepenky a hliníkovou zastíňovací folii. Hele je to paráda a vypadá to docela super. Večeře má také velký úspěch – noky s vejci, zeleninový salát s mozzarelou. Děti se olizují a první várka v nich mizí rychlostí blesku. Pak umyjem nádobí, děti zalezou do spacáků a povídají si, my si dáme vínečko, pozoruje krásný měsíc a pak uléháme do spacáků. Dneska nás uspává jemné zurčení vody.

Den osmý – pátek 3.8. – krása Monte Sibilini

Budíček je v 6.30, jsme pěkně mokří od rosy. Snídaně i přeskládání aut nám zabere tak hodinu a půl . Odjíždíme do městečka Foce, které je výchozím bodem pro náš výšlap v pohoří Monte Sibilini. Národní park Monte Sibilini patří mezi nejkrásnější část Apenin, horské jezírko obarvené krví ďábla nebo soutězka smrti či Sibilina jeskyně, to je nádhera, kterou může tento park svým návštěvníkům nabídnout. Do Foce přijíždíme v 9.15. Ihned potkáváme skauty, kterých je v této době v Itálii mnoho. Kempaří na divoko a to se nám líbí. Nabíráme vodu a v 10hodin se vydáváme na náš trek. Cílem je Lago di Pilato, horské jezírko ve výšce asi 1950 m.n.m.Takže nás čeká převýšení 1000 metrů. Lago di Pilato je jezírko s červenou vodou. Podle pověsti tu krvácel sám ďábel, podle jiné sám Pilát Ponský. Ve skutečnosti červenou barvu jezírka způsobují malinkaté červené rybičky druhu Chircephalus marchesonii, pocházející z Asie. Zdejší vody byly před miliony let součástí moře a po jeho ústupu zde přežili potomci těchto rybek. Je horko a trek je opravdu náročný, jsem pyšná na děti, že to vydrží. Vendy nás opouští po 3 hodinách u Monte Rotondo v 1753 m.n.m., jak říkaj chlapi před kozama. Vendy vydrž, jen ty dvě kozy mineme a jsme tam. No první je docela blízko, ale k té druhé nás čeká ještě pořádná štreka. A je to tu…..malé krásné místy narůžovělé jezírko, prostě romantika. Ihned si zoufáme boty a chladíme si nohy v opravdu ledové vodě, která nám poslouží zároveň i jako lednička a dokonale vychladí vrcholové pivo. Svačíme českou vysočinu s italským tousťákem a kocháme se krajinou. Jako stráž nad jezerem se tyčí vrchol hory Monte Vetore – 2477 m.n.m..Po společné fotce vyrážíme kolem 14.44 na zpáteční cestu. Dolů to jde sice rychleji, ale je to snad náročnější než do kopce. My s Adri si zpáteční cestu zpestřujeme trháníkm a pojídáním výborných malin. Je opravdu pořádné horko. Děti se těší z otevřených plánů do lesa, kde objevily malý výklenek, takovou jejich jeskyni. Stavíme se tam opět na zpáteční cestě. Docházíme do Foce, máme v nochách něco kolem 15km. Už ráno jsme se rozhodli, že zůstaneme spát přímo v piknik area….nejsme sami, je tu pár karavanů a také nedaleko opět skauti. Převážíme auta, zabíráme jedno sezení, vaříme večeři a chlapi si libují, jak je to pivo z koryta hned studené. Děti obdivují ovečky i ovčácké psy, zvláště jednoho, který běhá kolem auta svého pána a my se jen bojíme, aby ho nepřejel. Pastýř zavelí, ovce jdou na chvíli domů a pak je psi vyhání na nedalekou stráň. Před večeří připravují děti plachtu na spaní. Po večeři následuje ošetřování.Já mám z nerošláplých pohor krásné puchýře, koleno mám odřené ještě z kempu v Coneru, Davošek má také nějaký problém. Prostě skoro polní nemocnice. Když padne tma a děti ukolébá bekot oveček,tak my dospěláci popíjíme výborné vínko a děláme plány na zítra.Ještě nás překvapí noční hra skautů, kteří okolo nás pobíhají jako splašení, málem zašlápnou i naše děti a plní různé úkoly. A pak už jenom hvězdy a hvězdy….jo to se to krásně spí.

Den devátý – sobota 4.8.

Probouzím se před šestou do nádherného rána. Neodolám a jdu do auta pro foťák, protože se první sluneční paprsky právě dotkly okolních hor. Je to nádhera. Cítím se fakt šťastně. Snídáme v 6.30hodin a v půl 9 přejíždíme do Rubblana, kde je soutězka smrti – Golle dell´Infernaccio. Nás ale tato soutězka nečeká, my se před 10 hodinou vydáváme podél řeky Tenny až k rozcestí na Sorgente del Tenna. Tato říčka je opravdu kouzelná, spoustu balvanů, malých vodopádků, mnoho krásných a romantických zákoutí. Trošku mi připomíná českou Vydru.Procházka je to krásná, my obdivujem místní unikátní květenu a pak také bikery, na které narazíme na takové šotolinové cestě s prudkým srázem. No jede jich snad 30 a někteří se řítí neuvěřitelnou rychlostí. Docházíme k rozcestí a vracíme se stejnou cestou zpět. Pěkně to klouže, nechápu ty blázny na těch kolech…. Po 14 hodině přejíždíme k přehradě, kde se koupeme. Voda je čistá a ani ne moc ledová.V 15.30 jedeme směr L´Aquila, kde nakupujeme v obchoďáku a pak tankujeme nekřesťansky drahou naftu a jak se později ukáže i ne moc kvalitní. Spát chceme někde před nájezdem na dálnici u Tomimparte. Tady po delším hledání nacházíme prašnou cestu a parkujem kousek na stráni. Posloucháme vytí psa a vychutnáváme si skvělou večeři. Nejdříve máme hrachovku i s krutonky a pak výbornou italskou salsiccu. Mňam. Pak ještě kávička a sušenky jako zákusek a usínáme jako když nás do vody hodí.

Den desátý – neděle 5.8. aneb naše francouzská dáma stávkuje

Ráno vstáváme opět brzo, kolem půl 7. Odjíždíme k dálničnímu nájezdu u Tomimparte, zde najíždíme na dálnici. Po průjezdu tunelem nesjíždíme na Pescaru, ale jedem chybně na Řím. Další sjezd je bohužel až po dvaceti kilometrech. Tady se otáčíme na sjezdu ještě před mýtnicí na hulváta a jedem zpět po A24 a na správný sjezd A25 na Pescaru. Sjíždíme u Avezzana a platíme mýto 2,50 EUR. Na benzině kdesi u San Benedetta snídáme. Po chvilce naše francouzská dáma hlásí abgassystem defect. No to je super. Michal je šíleně naštvaný. Co se to děje. V kopcích, kam bohužel s naším autem musíme vyšplhat, přestává auto komunikovat a při vyšší spotřebě nereaguje a vypíná. No když se to stane po druhé, tak Michal žhaví linku do Čech. Náš dvorní servisák říká, že je asi v tahu palivový filtr a že jsme natankovali pravděpodobně nějakou nečistotu s naftou. No krása, jsem zvědavá, jak tohle budu anglicky vysvětlovat nějakému talošovi v servisu. No ale auto jede a tak naši dámu šetříme a jedem opatrně. Před Pescasséroli míjíme obrovský peloton amatérských cyklistů. Teda obdivuju je, ty kopce by mě asi zabily. V Pescasséroli kupujem mapu a necháváme si poradit od milé průvodkyně v malé zoo. Stavíme u jezera Lago di Barea za městem Villeta Barea (975m.n.m.) v piknic aree, vaříme oběd a odpočíváme. pak přejíždíme na druhou stranu jezera po mostu a koupáme se a lenošíme u vody. K večeru vyrážíme do nedalekého malebného městečka Civitella Alfedena. Procházíme uličkami a vyrážíme na krátkou procházku nad jezero a užíváme si úžasné počasí i rozhled. Kodyho bolí břicho. Hledáme vlky, neboť v tomto městečku by měla být obora…ale bohužel nic. (Je na druhé straně vesnice, všimla jsem si jí při výjezdu, stejně už je zavřeno.) Městečko je nádherné, miluju tyhle malé úzké uličky, úžasníé výhledy, malebné hospůdky, voňavé krámečky. Přejíždíme k jinému jezeru Lago dell Montagna Spaccata, kde chceme spát. Bim bam, bim bam. Co je to? Jéé po cestě nám jde v ústrety kráva a támhle je další a další. Nacházíme spací místo, vaříme večeři a máme návštěvu. Přijeli Saraceni….teda průjmík, na bolest břicha si stěžuje Kody, Ježek i Bodlina. No uvidíme, co se z toho vyklube.Je pěkná zima, takže sedíme ve spacácích. A krávy jdou a jdou a chodí celou noc a vesele bimbají svými zvonci. Jo a naše francouzská dáma cestou sem nic nehlásí.

Den jedenáctý – pondělí 6.8. neuvěřitelně krásný výšlap v Abruzzském národním parku

Vstáváme v 6.30, opět nás zlobí Saraceni, ale nějak to zvládnem. Po snídani a přípravě na výstup jedeme na začátek naší trasy v Abruzzském národním parku. Naše dáma opět hlásí poruchu, ach jo. Přijíždíme na parkoviště pod La Montagnola,kde začíná náš okruh. Parco Nazionale d´Abruzzo je třetí největší národní park v Itálii,který má úžasné logo – medvídka hnědého, který vypadá strašně rozkošně ( a to se Medvědům líbí). Park obsahuje na 150 nádherných tras, které jsou rozděleny dle obtížnosti. Dvě nejoblíbenější trasy jsou bohužel v tuto dobu vytížené na 200% a není možné se bez předchodzího objednání na ně dostat. Když má člověk štěstí ( a nepřijede v nejrušnějších měsích jako my), tak může zahlédnout medvědy nebo kamzíky a jiná zajímavá zvířata a pak úžasnou květenu. Naši hoši vybrali trasu L1, dolů po M1 a pak po L4 na naše parkoviště. Krásný okruh.Začínáme ve 1427 m.n.m v 9.40hod. ( i když nejdříve vyjdeme na špatnou trasu L2 a musíme se vrátit) a jdeme vyschlým potokem Sorgte del Tartari. Asi po hodině míjíme vysportované krávy, které se procházejí po horách jako by nic. Hm, to musí být chutné masíčko. Ve čtvrt na 12 vycházíme z lesa na planinu. Já obdivuju stráně porostlé orchidejemi, bohužel odkvetlými a říkám si, že před měsícem tu musel být pro milovníka kytiček učiněný ráj.Také na jedné skále zahlídneme kamzíka a tak jsou naše dalekohledy v neustálém oběhu. Ve 12.40 dobýváme sedlo Passo del Monaci, kde si dáváme vysočinu a naše skupiny se rozdělují ….skupina I. Medvěd, Davoš, Michal a Bodlina se vydává po L1 dál na vrchol La Meta, který je ve výšce 2242 m.n.m. Skupina dvě, které velí Kody a má na starosti mamku Vendy a Ježka, jde pomalu po M1 dolů.Výstup na vrchol není ani tak náročný, měla jsem větší strach. Odměnou za námahu je nejen vrcholové pivo, ale také neuvěřitelně krásný rozhled do krajiny.Připadám si fakt skvěle a co moje astma? No to se ani v těchto výškách neozvalo. Moře nebo hory,to mi prostě vyhovuje. Když se dostatečně pokocháme a uděláme pár úžasných fotek, tak ve 14.15 sestupujeme dolů. Za 15 minut jsme v sedle, cesta je sice z kopce, ale někdy podstatně horší. V 1800 m.n.m potkáváme stádo ovcí s několika ovčáckými psy, kteří je během pár minut vyženou až na protější vrchol. Když si tak vykračujeme pěšinkami, tak si vzpomenu na film Statečné srdce….tu ukázku, jak Mel Gibson běžel po cestičkách svého rodného Skotska. Ve 3 se občerstvujeme u malé studánky, kde nabíráme studenou horskou vodu. V 15.30 provádíme sestup korytem Sorgte delle Forme a v 15.45 jsme na parkovišti u Ritugio Valle Fiorita ve 1401 m.n.m.. A hele další skauti a pěkné místo, tady bychom mohli dneska spát. Zde potkáváme druhou část naší skupiny a jdeme společně trošku krkolomnou trasou L4 k našemu parkovišti u Le Forme ve 1479m.n.m. V lese potkáváme koně a hříbátka, na chvilku se zastavujeme a pozorujeme tuhle roztomilou skupinu. Po půl 5 přejíždíme na začátek trasy L4, na naše spací místo. Chlapi chladí pivo i meloun. K večeři je gulášovka. Když odejdou poslední výletníci, rozkládáme plachtu a děláme spaní. Je docela zima a protože ráno brzy vstáváme, tak jdem po kávě spát.

Den dvanáctý – úterý 7.8.

Vstáváme hodně brzo a to v pět hodin, děti přešoupáme do aut skoro spící,chlapi ještě rychle chladí pivo. Odjíždíme v 5.40, každý dostal do auta croissant na snídani. Děti dospávají v autě. Jedeme směr Barrea-Opi-Sora, jsou to pěkné serpentiny a Davošek nám z toho zvrací…..no spíš se divím, že zvrací až teď, když jsme projeli tolik klikatých cest a cestiček. Auto opět hlásí defect, chcípá 2x. Ve Frossinone najíždíme na rychlosku na Latinu. Tam nakupujem ale v úplně šíleném Lidlu, kde snad nemaj vůbec nic. Tankujem u Shellky (1,615 za l), jedem směr Pomezia a podél pobřeží až k Lido di Ostia. V 11.30 dojíždíme do nám (tedy Bodlině a Michalovi) známého kempu Castelfusanno (http://www.romacampingcastelfusano.it/en/index.htm). Stavíme stan, vaříme oběd a mažem k moři.Tam si to báječně užíváme. Všichni plavem na ostrůvek…tedy spíš na pás vyššího písku v moři a tam se dokonale vyblbnem. Večer šíbujem auta i stan, neboť nám místní údržba v kempu říká, že auto nesmí být uvnitř. Stačíme při tom vypít kávičku, provéct dokonalou očistu těla a jít na večeři. Ještě kupujem jízdenky na mhd….a to 1,50EUR na 100 minut, tedy celkem 14x. Večeře je úžasná, máme výborné pizzy, rybí i masový talíř, vínečko a je nám fajn. Pak začne hrát hudba, kapela hraje výborně staré profláknuté kusy, takže se nám ani do stanu nechce. Při zpáteční cestě maj tátové radost jak malí kluci. No našli mrazák a lednici….a zdarma. Bude studené pivo. A teď už rychle do pelechu, ráno nás čeká výprava do Říma. Je strašné horko, spacáků skoro netřeba.

Den třináctý – středa 8.8. blesková prohlídka Říma a Vatikánu

Vstáváme v půl 7, děláme snídani a děti necháváme ještě půl hodinky dospat. Po snídani jdem na autobus, který staví jen pár metrů před kempem.Jede 07 a to pro nás docela v luxusním čase 8.25. V Cristoforo Colombo přesedáme na příměstský vlak a jedeme až na konečnou na Porto San Paolo. Na Piramidě přesedáme na metro na Colosseo. Majestátné koloseum vidíme hned po výstupu z metra. Děti obdivují tuto stavbu a poslouchají pár poznámek od Michala, co se kolosea týká. Pak naše procházka směřuje podél Palatinu, Forra Romana k památníku Victora Emanuela II., sjednotitele Itálie.Na Piazza Venezia jdem do nasi oblibene cukrarny, bohuzel je zavreno, takze zmrzlinu az nekde jinde. Míříme ke kostelu Santa Maria in Aracoeli, který se tyčí na samém vrcholku Kapitoského pahorku. Ke kostelu se dostaneme po strmých schodech, vybudovaných v roce 1348. Chrámová bazilika je úžasná, obdivujeme krásný zlacený vyřezávaný strop, nádherné vitráže, sochy, oltář a děti si vyzkouší zpovědnici. Pak míříme na Kapitolské náměstí k vlčici kojící Romula a Rema. Zde je úžasný výhled na Forrum Romanum. Naše cesta pokračuje kolem Tarpejské skály. Z tohoto útesu v Antickém Římě shazovali zrádce. No a děti se nejvíce těší na Bocca della Verita – Ústa pravdy. David má největší obavy, jak je to s tím, když někdy nemluvil pravdu……No ale slavná Bocca della Verita, to vyřeší za něj…..fronta na 3 hodiny, takže pouze fotečka přez mříže a pryč od zástupu Japonců. No tak milé děti cože to vlastně ta slavná Ústa pravdy jsou? Původně se jednalo o kryt římské odpadní roury ve tvaru obrovského obličeje s pootevřenými ústy. Podle středověké pověsti ústa sevřou ruku každému, kdo nemluví pravdu. Obzvláště populární byla Ústa mezi žárlivými muži, kteří tak testovali věrnost svých manželek. No já bych se klidně nechala otestovat, jednak nemám žárlivého muže a druhak vždycky mluvim pravdu :-). No a míříme do zmrzlinárny. Je opravdu těžké vybrat si mezi tolika druhy zmrzliny. Jelikož je obrovské horko, tak si raději zmrzlinu dáváme do kelímků. Hm…mňam, vzájemně testujeme různé druhy a olizujeme se. Poté si umýváme ruce u jedné z „napaječek“ pro turisty. Voda vytékající z těchto kašniček je pitná a výborná. Jéé, co to tam je? Zahlédla jsem spadlou plechovku….a chlapům zasvítí oči. Pečlivě zkoumají, které děcko má nejslabší ruku. No vyhrává Kody a po vteřině vytahuje pivo Tree horses…je ledové a tak ho s chutí otvíráme. No nic moc, ale darovanému koni ( v tomto případě darovaným třem ) na zuby nekoukej. Míříme podél Tibery k Tiberskému ostrovu, zde obdivujeme původní most a také pěkný smrtící váleček na řece Tibeře. Jdem dál k Andělskému hradu, kde si dáváme svačinku. Pak po náměstí naší Adri – tedy po Piazza Adriana k Vatikánu. Kocháme se krásným náměstím San Pietro a nezapomeneme zaskočit na Vatikánskou poštu. Pak už nás čeká jen Campo di Fiori, kde byl upálen Giordano Bruno. Zde se konají trhy, celé náměstí voní kořením, zeleninou a jinými lahůdkami. Dále pak Piazza Navona se slavnou Berniniho fontánou čtyř řek Fontana dei Quattro Fiumi. Kašna znázorňuje tehdy čtyři známe kontinenty, které jsou zastoupeny čtyřmi řekami – Evropu představuje Dunaj, Asii Ganga, Afrinku Nil a Ameriku Rio de la Plata. No a pak už jen slavná Fontana di Trevi. Je třeba hodit minci do fontány, neboť kdo hodí minci do fontáty, do Říma se určitě vrátí. A hurá na metro. Ještě rychlý nákup v supermarketu na Pyramidě a jedem „dom“. Ve vlaku všichni klimbáme. Večerní procházka k moři a pořádné koupání nás rychle osvěží. Děti pod dojmem z Říma staví z černého písku koloseum. Hned mají kamaráda, takového malého rozkošného italského chlapečka. Fotíme západ slunce a když nám sluníčko zmizí kdesi v hlubinách moře, tak odcházíme do kempu na večeři a po ní jdem docela brzo spát…..no jo milý Říme, dal jsi nám zabrat.

Den čtrnáctý – čtvrtek 9.8.

Dnešek je vyhlášen odpočinkovým dnem. Spíme do kolika se nám chce. Snídáme až kolem 10 hodiny. Medvěd uklízí východní část svého vozu. Jdem k moři. Blbneme ve vlnách a užíváme si. Oběd je až po 14 hodině, pak následuje kávička s vaječňákem a děti jdou do bazénu. Je pravda, že k němu nemáme přístup, musí tam být speciální klíč,ale naše děti si poradily. Kody rozvíjí konverzaci v němčině ve stylu :“Er ist divoch“ a ukazuje na Davoše…..Z bazénu se nám děti vracejí po částech…..podle toho,kdo stačí odejít, když někdo přichází či odchází. Medvěd uklízí západní část svého vozu a nachází už několik dní pohřešovaný Var pytlík. Davidovi brýle jsou bohužel nezvěstné. Před 17 hodinou se vydáváme opět k moři. A to i s Michalovým kajakem. No je to síla, vlny jsou ukrutné. Testovací jezdec Davoš se ničeho nebojí a jde do toho. Po chvíli to zkouší Michal, pak Kody….vlny jsou stále horší a tak to balíme. Největší pozdvižení teprve přichází. Starý hausbot naráží do břehu a totálně se rozpadá. Děti loví suvenýry. No vypadá to, že asi vytéká nafta…..tak balíme a jdem zpět do kempu. Po večeři ještě chvilku posedíme a pak už nás čekají hajany.

Den patnáctý – pátek 10.8.

Protože kemp můžeme opustit do 14 hodin, tak s balením nepospícháme. Po snídani jdem s dětmi k moři, chlapi dobalí stan a jdou se také vykoupat. Pak rychlá sprcha, recepce a platíme. Jedem na dálnici na Bolzano (Řím-Bolzano 41,50 EUR). Naše francouzská dáma jede v pohodě a nic nehlásí…..no ženská, kdo se v ní má vyznat. U Bolzana bohužel nemůžeme najít spaní na divoko. Kempy jsou přeplněné a tma se snáší neskutečně rychle. A v té se fakt špatně hledá. Na konec parkujem na parkovišti u bazénu a rozložíme se na plachtu mezi auta. Docela zima, ochladilo se a k večeru pěkně sprchlo a zároveň svítilo slunce, takže jsme měli úplně dokonalou dvojitou duhu.

Den šestnáctý – sobota 11.8.

Ráno se probouzíme úplně mokří. Děda, co uklízí u bazénu, nevěřícně kroutí hlavou…….asi blázni, myslí si. Tak kolem 8 balíme a jedem k řece Adige. U Merana je super slalomka, jenže jak se dostat k vodě. Ptám se místních….a prý že po schodech dolů, no to vim taky,ale pak je tam brána a je geschlossen. No tak zajíždíme o pár metrů dál k nějakému energetického závodu (řekla bych tak rozvodna nad Chrástem), vybalujem vše mokré,sušíme, dáváme si snídani a pak foukáme lodě. Místní služba nás zdraví, je v pohodě, tak se už nevzrušujem. Chlapi převáží auta. No a pak hurá…těš se na nás Adige. Slalomka je krásná, ta by stála za hřích a delší potrénování. Ale není ani čas, ani nechcem vstupovat na pozemek místních vodáků. Po chvilce je první jez….samé šutry, nic moc pěkného. Na kajaku by bylo nějaké to místečka, ale nač si zbytečně něco dokazovat…..přetaháváme. Dan má štěstí, nachází nádherný nůž švýcarské výroby. Ještě pár rychlých vlnek a my projíždíme malebnou krajinou. Vítají nás krásné volavky a my si užíváme pohodovou jízdu na této řece. Po 14 km na vodě vylézáme u Vilpiana. Chlapi převezou auta, my zatím uvaříme oběd a vytřeme lodě. No a pak už jen balení a…….a je tu konec. Míříme zpět do Čech. Jak se nám nechce, ale co se dá dělat….tak ARRIVEDERCI BELLA ITALIA a GRAZIE. Snad zase někdy brzy.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .