0
0

Byť až třetí podle velikosti, je to bezesporu hned po Mallorce druhý nejnavštěvovanější ostrov Baleár. Turisté ho vlastně objevili až nedávno – v šedesátých letech, kdy se stal jedním z významných center hnutí hippies.

Stopy po této slavné době ostatně najdete po celém ostrově, zvláště v podobě „hippies trhů“, které však již dávno získaly všudypřítomný charakter jarmarku s pouťovým (suvenýrovým) zbožím.

Atmosférou je ostrov typickým středomořským ostrovem žijícím z turistiky – pomalu na každém rohu jižního pobřeží najdete nějakou „globalizační“ zábavnou atrakci, doslova na každém pak hotel či penzion. Západní pobřeží je opuštěnější a na severu a východě dovolují vysoké útesy pohodlný přístup k moři jen v poměrně úzkých zálivech.

Kopce na Ibize jsou podstatně nižší a také méně dramatické oproti Mallorce – na území srovnatelném s Prahou ani není divu. Výjimečným útvarem je ale pověstmi opředená magnetická hora Es Vedra, čnící z moře na jihozápadním cípu ostrova. V její blízkosti prý ztroskotala spousta lodí, kterým se jejím působením porouchaly přístroje. Dnes nad ní vede přistávací či startovací koridor ibizského letiště, ale havarované letadlo jsem neviděl ani jedno. Letiště má ještě jednu zvláštnost. Díky poněkud těsným zeměpisným rozlohám bude vaše letadlo klesat (přibližovat se) již od mallorských břehů, podvozek vysune nad monumentální katedrálou Panny Marie Sněžné v hlavním městě Eivissa, jako při vyhlídkovém letu si zblízka prohlédnete snad nejznámější pláž Platja d´en Bossa, téměř škrtnete o střechu stejnojmenného hotelu a snesete se doprostřed solných polí, která původním Ibizanům poskytovala hlavní obživu.

Ibiza je místem odpočinku pro ty, co umějí odpočívat v nehybnosti na rozpálené pláži. I když většina cestovních kanceláří nabízí „nepřebernou řadu“ výletů, ve skutečnosti jsou jen čtyři: lodí na Formenteru (nenechte si ujít!), lodí kolem ostrova (nedoporučuji) nebo k hoře Es Vedra, prohlídka hlavního města a okruh ostrovem. Pokud vám to vaše finanční možnosti jen trochu dovolí, doporučuji si vypůjčit auto a za jeden či dva dny si projedete detailně celý ostrov. A bát se řídit nemusíte – Ibizané jsou řidiči tak ohleduplnými, že bychom se od nich měli co učit.

Ostrov si prohlédnete skutečně důkladně – musím varovat! Veškeré dostupné mapy jsou značně nepřesné, chybí na nich silnice uváděné v průvodcích a mnohé popisované, zvláště přírodní útvary nikdy neobjevíte, pokud nezaparkujete a nevydáte se v kruzích kolem namalovaného místa na mapě. Za návštěvu stojí samozřejmě Eivissa s pevností a již zmíněnou katedrálou, Santa Eularia del Riu, kde najdete snad ještě hodně podobný hippies trh, na němž prodávají jedinci, kterým věříte, že zažili nejlepší dny svého hnutí, neměli byste zapomenout ani na pěkný přístav Sant Antoni de Portmany (svatý Tonda z peněženky, jak jsem to briskně přeložil) a pochopitelně Es Vedra – zvláště když se trefíte na západ slunce.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .