0
0

MOJE PRÁZDNINY NA IBIZE – TZV. PERLE STŘEDOMOŘÍ

Letošní léto jsem strávila na španělském ostrově ve Středozemním moři. Jen málo ostrovů nacházejících se v tomto krásném moři se těší takové oblibě jako Ibiza. Počátky cestovního ruchu spadají do 30.let, roku 1958 bylo otevřeno ibizské letiště.Do povědomí celého světa se Ibiza dostala koncem 70.let, kdy kouzlo ostrova objevili příslušníci hnutí hippie.Od této doby je Ibiza považována za ostrov velmi volného a tolerantního životního stylu.V tomto malém ráji na zemi se usadili bohémové, umělci a milovníci života.I přesto zůstává Ibiza v zásadě stejná, tak jako místní obyvatelé a architektura. Ostrov Ibiza je třetím největším ostrovem z Baleárských ostrovů (celkem 151) hned po Mallorce a Menorce. Jeho rozloha je 572 km2. Od severu na jih měří 48 kilometrů a od východu na západ měří 24 km. Leží pouhých 87 kilometrů od španělské pevniny a 82 kilometrů od Mallorky. V současné době žije na Ibize přibližně 83 000 obyvatel. Ostrov je každoročně navštěvován statisíci turisty, kteří sem jezdí nejen za krásnými písečnými plážemi, ale také za zábavou. Kluby na Ibize jsou vyhlášené doslova na celém světe. Z Baleárského souostroví má Ibiza nejvyrovnanější podnebí. V létě teplota nepřesahuje 30 C a v zimě neklesá pod bod mrazu. Hornaté vnitrozemí plné subtropické zeleně, strmé skály svažující se do moře, rušná i zcela klidná letoviska, široká nabídka vodních i jiných sportů, to vše řadí Ibizu mezi velmi oblíbené ostrovy.Španělsko, kterému ostrov patří, je v EU, tudíž na Ibize je měnou Euro.Úřední řečí je španělština, ale domluvíte se s místními lidmi i anglicky (německy skoro vůbec).

Ibiza má přibližně 14 měst.Já jsem bydlela v soukromém domě na okraji přímořského města CALA TARIDA.Nachází se na klidnějším místě v nejkrásnější části ostrova.Je to nevelké městečko,které je na okraji obydleno stálými obyvateli a u centru města, co nejblíže u moře, jsou vybudované hotely pro turisty z nejrůznějších koutů světa.V Cala Taridě jsou krásně čisté písčité pláže obklopené menšími skálami.Když se v podvečer procházíte po těchto pohádkových plážích a spatřite západ slunce, je to neskutečný zážitek.Mně se v těchto chvílích doslova tajil dech nad tím, jak je svět kouzelný a také neskutečně krásný.

Města jako např. Ibiza, Sant Antonio nebo Es Caná jsou okouzlující úzkými, křivolatými uličkami plné obchodů, galerií, barů a malebných restaurací. Městu Ibiza dominuje historické čtvrť Dalt Vila, která byla jedním z důvodů zapsání Ibizy do Seznamu světového kulturního dědictví lidstva UNESCO. SAN ANTONIO ? hlavní turistické centrum ostrova. Ve středisku převažuje anglická klientela a hosté zde nenajdou hlavně během hlavní sezóny místo s absolutním klidem V blízkosti hotelů se nacházejí menší uzavřenější pláže, které navazují na přístav San Antonio. Spousta možností na procházky, zpívající fontána, kavárny se západem slunce, nákupy, lodní výlety atd

Ibiza je proslulá po celém světě velkolepým jedinečným bouřlivým nočním životem. Kluby na Ibize jsou proslulé na celém světě.Nachází se zde také spoustu barů a hlavně největší evropské diskotéky. Nejrušnější noční život je v městě San Antonio a Ibize (hlavní město).Milovníkům nočního života nabízí hlavní město čtvrt Figueretes, kde je taktéž spoustu nočních podniků, barů, obrovských hal diskoték a nachází se zde i diskotéka na pláži, kde společenský život končí až v častných ranních hodinách.Tahle noční zábava je však pouze jedna z atraktiv ostrova.Ibiza nabízí i řadu míst pro klidnou rodinnou dovolenou, zejména v početných zálivech stranou od rušných míst.

Jak jsem se již zmiňovala, pláže jsou na ostrově písčité.Vyjímku tvoří nejdelší pláž ostrova (3 km dlouhá) rozkládající se jižně od města Ibiza.Je to kamenitá pláž Playa d´en Bossa, která se pozvolna svažuje do moře.Podél pláže vyrostl během posledních let moderní komplex hotelů, restaurací, barů a obchodů.Jedinou nevýhodou, která mi na této pláži vadila, bylo hlučné přistávání a startování letadel (nedaleko se nachází letiště.

Zmiňovaní první obyvatelé ostrova byli hippie.Taky jsem se jela podívat na hippie trh, který se tradičně koná každou středu.Překvapilo mě, že jsou to babičky a dědečci.Všichni bělovlasí, ale v těch vlasech mají květiny.Také se mezi nimi objevují takoví dredatí mladí chlapci, kteří jsou i z České republiky.Jeden z nich, když mě slyšel mluvit česky, se mnou navázal konverzaci.Bydlel někde v domku bez vody a elektřiny.Občas jezdí za rodiči do Čech,ale tvrdil, že Ibiza je svobodný a krásný svět, který se s Českou republikou nedá ani v nejmenším srovnávat.Dnešní modní styl inspirovaný stylem hippie je odvozen od latinského slova libidum, což znamená:obleč si to, co se ti líbí.Toto heslo je typické pro ?MODA IBIZA?.Tato móda je velmi zajímavá, mnohdy až výstřední.Vyznačuje se především pohodlností a příjemným materiálem.K suvenýrům z Ibizy patří typické keramické postavičky v krojích, kožené výrobky a likéry.

Ostrov má i svůj vlastní architektonický styl, který je začleněn do ibizské krajiny a jehož funkčnost inspirovala architekty světových jmen, jako např. LeCorbusiera.Ibiza má zkrátka všechny předpoklady pro strávení příjemné a rozmanité dovolené.

Letos zde byli na dovolené na Ibize např. Veronika Žilková, která doporučuje: Myslím si, že člověk si má nejdřív postavit domov, vybavit si ho, strávit noc na diskotéce na Ibize a potom teprve si pořídit děti.Také zpěvákovi Petrovi Jandovi se zde líbilo a herečka Kate Moss by zde chtěla mít svatbu

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .